Vaxandi – metoda ręcznego drukowania 3D

Druk 3D zwykle kojarzy nam się z elementami wykonywanymi przez drukarki, których warstwy często są tak cienkie, że gołym okiem trudno zobaczyć granice pomiędzy nimi. Tymczasem artyści i projektanci wykorzystują go do tworzenia unikalnych dzieł sztuki. Niektórzy artyści uważają, że tworzenie perfekcyjnego modelu w programie komputerowym nie jest sztuką.

ręczny druk 3D techniką Vaxandi

Tego samego zdania była Birta Rós, która opracowała niedoskonałe urządzenie wymagające interakcji z człowiekiem podczas całego procesu tworzenia a każdy z powstałych w nim przedmiotów jest inny. Nowa metoda drukowania przestrzennego została nazwana przez nią Vaxandi i wykorzystuje się w niej dwa materiały – wosk i wodę, które wlewane są do pojemnika w tym samym momencie. Woda służy do schładzania wosku i scalania go w poszczególne warstwy (podobnie jak w drukarkach 3D). Kształt, rozmiar i grubość „drukowanego” przedmiotu zależna jest od wielu czynników. Obiekty, które tworzy Birta mają organiczne kształty podobne do formacji skalnych. Początkowo Birta eksperymentowała z drukiem ręcznym próbując wykorzystywać jako materiał drukujący metal oraz tworzywa sztuczne, ostatecznie jednak wybrała metodę „druku” woskiem. Birta bardzo lubi podobne eksperymenty, i planuje w przyszłości zastosować swoją metodę vaxandi dla nowych materiałów.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule, do którego link znajduje się poniżej: http://3dprint.com/83650/vaxandi-3d-printing-wax/