Organy drukowane w kosmosie? Rosjanie udowadniają, że dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Biodrukarka Organ.Aut od 3 grudnia znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i, według doniesień firmy 3D Bioprinting Solutions, udało się ukończyć pierwszy wydruk zrealizowany w całości poza stratosferą – tarczycę myszy.

Jeszcze w październiku głośno było o katastrofie Soyuza, na pokładzie którego znajdowała się drukarka Organ.Aut. Maszyna uległa zniszczeniu podczas katastrofy, jednak 3D Bioprinting Solutions – firma odpowiedzialna za biodrukarkę – niezwłocznie dostarczyła nowy egzemplarz. 3 grudnia Organ.Aut dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie statku Soyuz MS-11.

Druk 3D nie od dzisiaj w kosmosie

Nie jest to pierwsza drukarka 3D w kosmosie. Na ISS od 2011 roku działa AMF – Additive Manufacturing Facility, wspólny projekt firmy Made In Space oraz NASA, który ma za zadanie testowanie jak na druk 3D wpływa mikrograwitacja. NASA ma również w planach rozszerzenie istniejącego systemu AMF o ekstruder Allevi ZeroG umożliwiający biodruk. Jednakże, dzisiaj Organ.Aut jest pierwszą w pełni sprawną biodrukarką w kosmosie.

action-aerial-aerospace-256379

Od czasu uruchomienia rosyjscy naukowcy na pokładzie ISS intensywnie testowali biodrukarkę i, jak donosi  3D Bioprinting Solutions, udało im się wydrukować tarczycę myszy. Wydrukowany organ ma zostać przetransportowany na ziemię w przeciągu najbliższego miesiąca, gdzie zostanie poddany analizie oraz przedstawiony publicznie.

>>> Czy leci z nami druk 3D? Airbus znów pokazuje jak oszczędzać, nie tracąc na jakości!

Dlaczego w kosmosie?

Biodruk poza atmosferą ziemską może mieć potencjalnie dużo szersze zastosowanie niż podbój kosmosu. Według 3D Bioprinting Solutions, mikrograwitacja umożliwia szybsze dojrzewanie tkanek, co znacząco usprawnia cały proces. Organ.Aut korzysta z technologii magnetycznego druku 3D i bazuje na drukarce FABION, która w 2015 roku używana była do wydruku tarczyc myszy na Ziemi.

Przeczytaj też: Po 200 latach dominacji Zachodu Chiny wracają na swoje miejsce na szczycie

Źródło:
www.3dprintingmedia.network

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu