Każdy, kto choć trochę interesuje się robotyką, słyszał o niezwykłych robotach Boston Dynamics. Chociaż firma robi projekty głównie dla celów wojskowych, to ich roboty podbijają również Internet. Roboty przypominające psy ślizgające się na lodowej sadzawce czy humanoidalny robot robiący salto do tyłu to tylko niektóre z ich filmów, które zyskały miliony wyświetleń.


Jeden z flagowych robotów firmy – SpotMini to maszyna o niezwykłej sprawności i swobodzie ruchu, która z wyglądu przypomina nieco psa. Jest to też pierwszy robot Boston Dynamics, który trafi do sprzedaży detalicznej.

>>> Drukowane domy w odpowiedzi na problemy humanitarne?

Jednak po co zatrzymywać się na czymś tak zwyczajnym jak pies, kiedy można mieć w domu centaura? Na ten pomysł wpadł Federico Ciccarese – założyciel włoskiej firmy Youbionic. I trzeba przyznać – wygląda to bardzo imponująco:

Humanoid, czyli robot – pomocnik

Youbionic od 2014 roku nieustannie pracuje nad ulepszaniem swojego projektu robotycznych kończyn, które z założenia powstają na drukarkach 3D. Zaczynali od samej dłoni, a w tym momencie projekt przerodził się w dwa w pełni funkcjonalne ramiona osadzone na kręgosłupie. Celem jest stworzenie pełnego humanoida. Już dziś można ściągnąć pliki .stl kończyn i wydrukować je samemu w swoim domowym zaciszu, wchodząc na stronę Youbionic.

Połączenie projektów Youbionic i Boston Dynamics wygląda nieco kuriozalnie, jednak potencjalnie może mieć ogromne zastosowanie. Celem humanoidalnego robota-pomocnika jest pomoc ludziom w codziennych zadaniach, z którymi mają problem. Taki robot byłby bezcenny zarówno dla osób starszych, jak i ludzi z różnorakimi niepełnosprawnościami.

Ostatnimi miesiącami pracuję nad projektem Humanoid – mówi Federico Ciccarese – Udało mi się już wprowadzić znaczące poprawki do ruchomości dłoni oraz stworzyć robotyczne ramiona zdolne poruszać się tak samo jak ludzkie. To pozwoliło na stworzenie rewolucyjnego robotycznego szkieletu, który bardzo sprawnie porusza się w dwóch zakresach.

Choć połączenie robotów Boston Dynamics oraz Youbionic to na razie tylko ciekawostka, z dużym zainteresowaniem oczekujemy rezultatów dalszych prac Youbionic nad humanoidem. A chętnym na własnego robotycznego centaura pozostaje, niestety, tylko majsterkowanie.

Zobacz też: Drukowane podwozie supersamochodu od Divergent3D na Formnext 2018 [WIDEO]

Źródła:
www.3dprintingindustry.com
www.digitaltrends.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu