Relacja z 65. urodzin Pałacu Kultury i Nauki

Mija 65 lat odkąd, w noszącej jeszcze blizny wojny Warszawie, został otwarty ogromny biały budynek. Pałac Kultury i Nauki – punkt, którego nie da się przeoczyć. Z jego obecnością wychowały się całe pokolenia, dla wielu jest symbolem stolicy i najbardziej charakterystycznym budynkiem kojarzącym się z Polską. W tę okrągłą rocznicę, wspólnie z zarządem PKiN, zorganizowaliśmy wielkie urodziny Pałacu, na których można było napić się z jubilatem (kawy), zobaczyć jego mniejsze kopie drukowane w trójwymiarze czy puścić wodze fantazji i za pomocą długopisu 3D narysować Warszawską Syrenkę.

Od stóp do głów

Urodzinowy wtorek okazał się ciepłym i przyjaznym dniem na odwiedziny jubilata i spotkania się z gośćmi Pałacu. Zaplanowaliśmy atrakcje dla każdego odwiedzającego w dwóch miejscach budynku. Pierwszym była kawiarnia SO!COFFEE, gdzie ustawiliśmy naszą maszynę IMAGO, dzięki której mogliśmy drukować na kawowej piance obrazy Pałacu w fotograficznej jakości. Drugą lokalizacją był taras widokowy na 30 piętrze PKiN. Tam ustawiliśmy nasze maszyny FlashForge Dreamer i rozpoczęliśmy produkcję małych kopii Pałacu Kultury i Nauki. Proces ich wytwarzania zrobił ogromne wrażenie na odwiedzających, szczególnie na tych, którzy pierwszy raz w życiu mieli okazję zobaczyć technologię druku 3D na żywo. Ostatnią zaplanowaną przez nas atrakcją były stanowiska do rysowania za pomocą długopisów 3D – nie mieliśmy żadnych ograniczeń wiekowych, ale z naszych obserwacji wynika, że jednak królowali tam najmłodsi. Udało nam się zatem połączyć naszymi technologiami wejście i szczyt Pałacu. 

Wielki, średni, mały

Nie tylko proces druku wzbudził ogólne zainteresowanie. Goście zafascynowali się również naszymi wydrukami Pałacu Kultury w różnych wielkościach. Mieliśmy kilka propozycji – jeden mieścił się na dłoni, jeszcze inny był dużą makietą. Wszystkie te kopie łączyło jedno – niesamowita dokładność wykonania i jakość szczegółów. Nawet najmniejszy model PKiN miał wyraźnie zaznaczone gzymsy, okna, struktury kolumn czy zdobienia wież. Właśnie takimi efektami chcieliśmy podzielić się ze wszystkimi odwiedzającymi – chodziło nam między innymi o pokazanie, że druk 3D potrafi o wiele więcej, niż mogłoby się na co dzień wydawać. Zaskoczone miny zwiedzających były dla nas potwierdzeniem dobrze wykonanej misji.  

W Pałacu, na urodzinach

Wydarzenie okazało się ogromnym sukcesem – bardzo duża frekwencja, zainteresowanie i odzew ze strony gości w mediach społecznościowych są wystarczającym potwierdzeniem. Nasze stanowisko z drukarkami 3D obejrzało ponad półtora tysiąca gości! Popularyzacja nowych technologii to dla nas czysta radość, niezależnie od tego czy rozmawiamy o meandrach niuansów technicznych z doświadczonymi inżynierami czy śmiejemy się razem z najmłodszymi przy próbach odręcznego drukowania 3D wizerunków postaci z bajek za pomocą długopisów. Razem z gośćmi przywdziewaliśmy kolorowe „wąsy” z kawowej pianki, gdy upijając gorące napoje niszczyliśmy subtelnie wykonane nadruki z wizerunkami PKiNu. Wspólne przeżycie tej 65. rocznicy Pałacu Kultury i Nauki było dla nas nie tylko pracą, ale również wielką przyjemnością z tego, czym zajmujemy się na co dzień. Kiedy późnym wieczorem zbieraliśmy nasze maszyny, czuliśmy że był to dobry dzień. Choć przez wiele godzin narastające zmęczenie dzielnie ustępowało ekscytacji, wróciło do nas po odwiezieniu sprzętów do biura. Prawdopodobnie uśmiech schodziłby powoli z naszych twarzy, gdyby nie świadomość, że to dopiero pierwsze z naszych dwóch spotkań z Pałacem w tym roku.

Więcej naszych zdjęć zobaczycie w naszej galerii, zapraszamy.

65. Urodziny były naprawdę ogromnym wydarzeniem, ale w tym roku przygotowujemy dla Was coś jeszcze… 

Śledźcie nas na FB, Twitterze i Instagramie.

Poniżej zobaczcie event oczami innych:

Autor: Adam Dolny