Miernik efektywności cieplnej TPS-EFF

TPS-EFF (Transient Plane Source-EFFusivity) to przenośne urządzenie do bezpośredniego określania termicznej efuzyjności tekstyliów i innych materiałów, zgodnie z normą ASTM D7984-16. Pojedynczy pomiar trwający od 2 do 10 sekund pozwala dokładnie zmierzyć efuzyjność cieplną materiałów.

TPS-EFF wykorzystuje jednostronny czujnik TPS o średnicy 30 mm i krótkie czasy testu, aby zapewnić jednowymiarowy przepływ ciepła. Podczas pomiaru czujnik jest podgrzewany stałym źródłem prądu, jednocześnie rejestrując w czasie wzrost temperatury próbki, monitorując zmianę rezystancji elektrycznej. Nachylenie wykresu temperatury w funkcji czasu służy do obliczania wydajności cieplnej materiału.

Standardowy czujnik TPS-EFF

TPS-EFF wyposażony jest w standardowy jednostronny czujnik o średnicy 30 mm, przeznaczony do badań tekstyliów, tkanin i ciał stałych. Sprężynowy czujnik może być używany w dwóch konfiguracjach badawczych- pierwsza z nich to próbka umieszczona na górze czujnika, a druga konfiguracja to czujnik na górze próbki. W połączeniu ze stojakiem do kompresji i komorą środowiskową, TPS-EFF może zmierzyć wpływ kompresji, wilgotności i temperatury na efektywność cieplną materiału.

Specyfikacja techniczna:

Mierzone materiałytekstylia, włókniny, ciała stałe
Tryb pomiaruPomiar w jednym wymiarze
Zakres efuzyjności termicznej35 do 1700 W√s/m2K
Czas pomiaru2 lub 10 sekund
Odtwarzalność2%
Precyzja5%
Zakres temperatur-10 do 50°C
Zakres wilgotności próbki0 do 90%
Minimalna wielkość próbki35mm średnicy – grubość zależna od efuzyjności
Maksymalna wielkość próbkiNieograniczona
stanislaw-golebiewski
Stanisław Gołębiewski
Application Engineer
stanislaw-golebiewski
Stanisław Gołębiewski
Application Engineer