Biodruk 3D – w kierunku medycyny przyszłości

Biokonwergencja to miejsce i moment, w którym przeplatają się różnorodne drogi rozwoju biologii, inżynierii i informatyki. Staje się ona jednym z najważniejszych motorów postępu technologicznego. Firma Cellink, świadoma zachodzących zmian utworzyła Grupę BICO, zrzeszającą 11 spółek zależnych, łączących siły trzech powyższych obszarów. Sztuka łączenia tych gałęzi umożliwia wprowadzenie zmian, mających na celu rozwój światowej branży opieki zdrowotnej. Realne już jest tworzenie trójwymiarowych modeli tkankowych, a to dopiero początek… Poznajmy zatem nieco bliżej możliwości, jakie dają nam biodrukarki 3D – BIO X i BIO X6.

Biodrukarka BIO X oraz BIO X6 firmy CELLINK
Zdjęcie 1. Biodrukarka BIO X oraz BIO X6 marki Cellink
Źródło: Cellink

Nowoczesna biotechnologia – BIO X I BIO X6

Mówią, że różnorodność jest przyprawą życia – w zakresie technik biodruku 3D z pewnością tak jest. Im bardziej urozmaicone konstrukty, zarówno w obszarze geometrii, użytych materiałów jak i liczbie komórek, tym bardziej użytkownik jest w stanie zbliżyć się do odtworzenia środowiska in vivo.

Konwencjonalne drukarki 3D okazują się często ograniczone pod względem kompatybilności materiałów, metody osadzania materiału lub stateczności samej budowy. Na ich tle BIO X i BIO X6 wyróżniają się modułowym systemem, dzięki któremu umożliwia się wybór spośród 8 głowic drukarek i głowic narzędziowych w celu opracowania konstruktu najlepiej pasującego do prowadzonych badań oraz zapewnienia swobody biodruku 3D na każdym stanowisku.

Zdjęcie 2. Przykładowe głowice biodrukarki 3D BIO X i X6 marki Cellink
Źródło: Cellink
  • Pneumatyczna głowica drukująca przeznaczona jest do wytłaczania szerokiej gamy materiałów o szerokim zakresie lepkości.
  • Głowica termoplastyczna może osiągnąć temperaturę 250°C, umożliwiając tym samym pracę z syntetycznymi polimerami np. PCL, PLA i PLGA.
  • Głowica drukująca z regulacją temperatury służy do drukowania materiałów wrażliwych na temperaturę, wymagających chłodzenia i ogrzewania. Stworzona z myślą o wykorzystaniu materiałów np. GelMA lub Collagen. Charakteryzuje się zakresem temperatur od 4°C do 65°C, co pozwala na dynamicznie dostosowanie do niemalże każdego zadania.
  • Głowica drukująca EMD to elektromagnetyczna głowica z kroplami do szybkiego drukowania na żądanie, podobnie jak w przypadku drukarek atramentowych.
  • Głowica drukująca pompy strzykawkowej do biodruku 3D to element, dzięki któremu użytkownik może zwiększyć rozdzielczość nawet w małych objętościach. Głowica do druku za pomocą techniki inkjet może sprawnie i szybko tworzyć sferoidy lub mikrowzory na konstruktach.
  • Głowica UV opracowana została w odpowiedzi na zgłaszane przez Klientów potrzeby. Technologia ta umożliwia użytkownikowi deponowanie światła w określonych segmentach konstruktu, tworząc efektywne gradienty biomechaniczne.
  • Głowica z kamerą HD umożliwia kontrolowanie jakości wydruku dzięki fotografowaniu każdego z etapów druku.


Proces biodruku na BIO X6
Zdjęcie 3. Proces biodruku na BIO X6
Źródło: Cellink
Wydrukowany model ucha za pomocą biodrukarki 3D
Zdjęcie 4. Wydrukowany model ucha za pomocą biodrukarki 3D
Źródło: Cellink

Co jednak najważniejsze, BIO X i BIO X6 to wszechstronne biodrukarki 3D wyposażone w intuicyjne mocowanie głowic drukujących. Oznacza to, że będziesz mieć możliwość łatwego rozbudowania swojego systemu wraz z pojawiającymi się nowoopracowanymi głowicami, dającymi tym samym możliwość dostosowania biodrukarki 3D do zmieniających się potrzeb w zakresie druku biologicznego.

Innowacyjna technologia czystej komory

Przestrzeń wewnątrz komory bezpieczeństwa biologicznego jest na wagę złota – i słusznie! W ramach opatentowanej przez firmę Cellink – Clean Chamber Technology, zarówno BIO X, jak i BIO X6, wykorzystują filtry oraz mechanizmy HEPA do wytwarzania nadciśnienia, zabezpieczając i chroniąc wydrukowaną konstrukcję przed niepożądanymi zanieczyszczeniami. Dodatkowo pozbawione ostrych narożników, uniemożliwiają pozostanie niepożądanych cząsteczek wewnątrz komory. Lampy bakteriobójcze UV umożliwiają uruchomienie cykli sterylizacji w dowolnym momencie i sterylizację środowiska drukowania przed rozpoczęciem badań.

Intuicyjne oprogramowanie

Obsługa oprogramowania biodrukarki 3D nie musi być trudna. Zarówno BIO X, jak i BIO X6 posiadają wbudowany system operacyjny, który upraszcza i przyśpiesza prowadzone badania. Łatwe w obsłudze oprogramowanie przeprowadza użytkownika przez wszystkie etapy procesu biodruku 3D, nie wymagając wcześniejszego wielogodzinnego szkolenia czy przeprowadzenia manualnej kalibracji drukarki. Wystarczy przygotować model 3D w formacie .stl, by rozpocząć biodruk.

Cellink oferuje również szereg dodatkowych funkcji oprogramowania, dzięki którym użytkownik zwiększy wydajność procesów. Mowa tutaj m.in. o przypisywaniu określonych warstw do różnych głowic drukujących, zapisywaniu protokołów oraz wielu innych funkcjach.

Panel sterowania biodrukarki 3D
Zdjęcie 5. Panel sterowania biodrukarki 3D
Źródło: Cellink

Jedyny oficjalny dystrybutor

Sygnis Bio Technologies od początku swojego istnienia jest mocno związana z marką Cellink. Mając za cel stanie się wiodącym dostawcą sprzętu naukowego na polskim rynku, zdecydowaliśmy się na rolę głównego dystrybutora maszyn BICO Group w Polsce, Czechach i Słowacji. Nasze portfolio łączy wiele technik, tj.: biodruk 3D, biopattering, obrazowanie żywych komórek i obrazowanie w super rozdzielczości. Dostarczamy najnowocześniejsze maszyny do badań biologicznych, life sciences i biotechnologii. Jesteśmy dumni, że możemy sprowadzać światowej klasy sprzęt do polskich instytutów i laboratoriów.

Jesteśmy częścią ruchu Biokonwergencji.

Zdjęcie 6. Zespół Sygnis Bio Technologies
Źródło: Sygnis Bio Technologies

Elastyczne opcje finansowania

Wiemy, że dla grup badawczych najważniejsza jest nieprzerwana możliwość kontynuacji i rozwoju badań. Dlatego wraz z Cellink chcemy te procesy ułatwić tak, jak to tylko możliwe. Wychodzimy naprzeciw Waszym potrzebom, oferując komfortowe opcje leasingowe, ułatwiające zakup sprzętu i zasilenie portfolio laboratoryjnego o BIO X lub BIO X6. Urządzenia te stworzone są do użytku przez biologów komórkowych, inżynierów biomedycznych i lekarzy, aby mogli łączyć naukę z najnowszą technologią w celu opracowywania innowacyjnych terapii i projektów.

Chcesz wiedzieć więcej?
Dowiedz się co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić – skontaktuj się z nami już dziś: bio@sygnis.pl