fbpx

Druk 3D zmienia świat biznesu

Zwiększa się świadomość o druku 3D jako coraz bardziej efektywnym i opłacalnym rozwiązaniu dla opracowywania produktów z wielu branż. Wraz z rozwojem tej technologii poszerzana jest również gama materiałów, które możemy zastosować. Otwiera to drzwi do coraz to nowszych zastosowań druku 3D, które pozwalają firmom na szybsze i bardziej opłacalne wytwarzanie nowych produktów.

Poniżej znajduje się kilka przykładów na to w jaki sposób drukowanie 3D zmienia wyobrażenie o opracowywaniu wyrobów i ich produkcji nie tylko w branży przemysłowej, ale również gastronomicznej i medycznej.

Gastronomia

Pamiętasz kiedy ostatni raz jadłeś swój ulubiony deser? A co gdybyś mógł sam zaprojektować jedyną w swoim rodzaju dekorację ulubionego ciasta dla bliskiej Ci osoby? Wciąż jesteśmy bardzo sceptyczni odnośnie użycia drukarek do produkcji żywności, jednakże drukarki 3D jako element całości procesu wytwórczego są obecne już dzisiaj.
W Los Angeles powstało pierwsze na świecie laboratorium kulinarne opracowane przez firmę 3D Systems gdzie szefowie kuchni mogą zapoznać się z tą technologią. Powstają także firmy specjalizujące się w drukowaniu cukrowych ozdób. W Polsce firmy koncentrują się obecnie na tworzeniu wykrojników oraz form 2,5D do odlewów cukierniczych. Z kolei Hiszpanie opracowali drukarkę o nazwie Foodini umożliwiającą drukowanie potraw ze świeżych składników.
Wciąż trwają badania nad technologią druku 3D w żywności, ale już teraz widzimy, że w przyszłości drukarki 3D mogą pozwolić na zoptymalizowanie procesu wytwarzania posiłków przy jednoczesnym zachowaniu wartości odżywczych.

Odzież i produkty spersonalizowane

Firma Feetz z San Diego drukuje buty doskonale dopasowane do stóp klienta. Każda część buta jest drukowana w 3D, a klienci mogą pobrać specjalną aplikację, za pośrednictwem której wprowadzają wymiary stóp.
Zastosowanie technologii druku 3D pozwala na zoptymalizowanie kosztów produkcji jednostkowej oraz zminimalizowanie marnotrawstwa materiału co jest nie tylko opłacalne, ale również korzystne dla środowiska.

“Wykorzystanie technologii druku 3D to niedrogi sposób na opracowanie produktów, zgodnie z zapotrzebowaniem, i dokładnie takich jak chcesz.”

Jubilerstwo i medycyna

Jak widzimy, druk 3D umożliwia wytwarzanie wyrobów całkowicie dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Wykorzystują to nie tylko firmy odzieżowe. Coraz częściej możemy spotkać się z wykorzystaniem druku 3D w jubilerstwie. Od produkcji biżuterii z tworzyw sztucznych w technologii FDM po profesjonalne rozwiązania druku w technologiach takich jak SLA (utwardzanie żywic światło czułych za pomocą lasera UV) czy DLP (foto-utwardzania tworzyw sztucznych za pomocą cyfrowej projekcji światła na powierzchnię żywic). Technologie druku 3D z powodzeniem wykorzystywane są również w medycynie, m.in. w stomatologii do przygotowania fragmentów protetycznych.

wydruk 3D dla branży dentystycznej
Drukarka 3D marki FlashForge

zdjęcia: Przykładowe wydruki z drukarki 3D Sygnis Flashforge Hunter DLP

Wprowadzanie nowych produktów i przemysł

Proces wprowadzania nowego produktu do produkcji jest nie tylko czasochłonny, ale również wymaga dużych zasobów materiałowych i pieniężnych. Wymaga on przeprowadzenia wielu testów, a co za tym idzie zmian naszego projektu. Odpowiedzią na te problemy okazało się szybkie prototypowanie. W porównaniu do standardowych metod obróbki, technologie addytywne umożliwiają zminimalizowanie kosztów oraz zmniejszenie zużycia materiałów i energii, a co za tym idzie przyśpieszenie całego procesu. Wykonywanie prototypów na dedykowanych do tego drukarkach 3D pozwala również nie wstrzymywać regularnej produkcji.
Ponadto, druk 3D jest też świetnym rozwiązaniem dla działów utrzymania ruchu. Możliwość szybkiego wytworzenia brakującej lub uszkodzonej części maszyny pozwala na uniknięcie bardzo dużych strat wynikających z przestoju produkcji.

wydrukowany w 3D element produktu

Druk 3D zmienia się w percepcji masowej, od postrzegania go jako metody produkcji ciekawych zabawek, aż do prawdziwej rewolucji w przemyśle przez ogromny wpływ na proces produkcji w wielu branżach. Nie tylko coraz więcej przedsiębiorstw zainteresowało się wykorzystaniem technologi przyrostowych, ale również założono wiele start-upów, które opierają swój model biznesowy o druk 3D. Będziemy Was na bieżąco informować o nowościach w tej dziedzinie.

źródło: https://www.forbes.com/sites/forbesagencycouncil/2017/05/10/how-3d-printing-is-transforming-business/#7e20399e5c97

Tags:
,