fbpx

Czy druk 3D może być eko?

Ekologia to temat, o którym już od kilku lat jest dosyć głośno w mediach. Globalne ocieplenie, równowaga środowiskowa, ruchy zero-waste to hasła, które nieustannie przewijają się w publicznym dyskursie, zaś na półkach sklepowych pojawia się coraz więcej produktów “z upraw ekologicznych”. Druk 3D ma niewątpliwie wiele zalet. Rodzi się jednak pytanie jak technologie addytywne wpisują się w obraz ochrony środowiska?

Produkcja na wyciągnięcie ręki

Technologie addytywne mają ogromny potencjał. Zwolennicy druku 3D podkreślają zbawienny wpływ jaki może on mieć dla środowiska. Przede wszystkim, zwraca się uwagę na umożliwienie produkcji lokalnej na szeroką skalę. Eliminacja kosztów transportu i związanych z tym zanieczyszczeń to tylko kilka z możliwych korzyści.

Z drugiej strony, niski koszt produkcji i przeniesienie jej “z fabryk do domów”, czyli jedne z największych zalet druku 3D, mogą z łatwością obrócić się przeciwko tej technologii. Czy mając niemalże nieograniczoną możliwość personalizacji produktów będziemy w stanie oprzeć się wymianie rzeczy z powodu naszego “widzimisię”, a nie rzeczywistego zużycia? Również przy pracy, możliwość prototypowania na niemalże każdym etapie może prowadzić do nadmiernego marnowania materiału.

Oszczędność materiału

Nie da się jednak zaprzeczyć, że poprzez samą swoją specyfikę druk 3D i technologie addytywne powodują dużą oszczędność materiału. W porównaniu do tradycyjnych metod produkcji wytworzenie tego samego elementu przy użyciu druku 3D będzie wymagać użycia mniejszej ilości materiału i wygeneruje mniejszą ilość śmieci. Wystarczy spojrzeć chociażby na intensywnie rozwijaną technologię druku domów, o której pisaliśmy nie tak dawno temu.

Ekologia to temat, o którym już od kilku lat jest dosyć głośno w mediach. Globalne ocieplenie, równowaga środowiskowa, ruchy zero-waste to hasła, które nieustannie przewijają się w publicznym dyskursie, zaś na półkach sklepowych pojawia się coraz więcej produktów "z upraw ekologicznych". Druk 3D ma niewątpliwie wiele zalet. Rodzi się jednak pytanie jak technologie addytywne wpisują się w obraz ochrony środowiska? Produkcja na wyciągnięcie ręki Technologie addytywne mają ogromny potencjał. Zwolennicy druku 3D podkreślają zbawienny wpływ jaki może on mieć dla środowiska. Przede wszystkim, zwraca się uwagę na umożliwienie produkcji lokalnej na szeroką skalę. Eliminacja kosztów transportu i związanych z tym zanieczyszczeń to tylko kilka z możliwych korzyści. Z drugiej strony, niski koszt produkcji i przeniesienie jej “z fabryk do domów”, czyli jedne z największych zalet druku 3D, mogą z łatwością obrócić się przeciwko tej technologii. Czy mając niemalże nieograniczoną możliwość personalizacji produktów będziemy w stanie oprzeć się wymianie rzeczy z powodu naszego “widzimisię”, a nie rzeczywistego zużycia? Również przy pracy, możliwość prototypowania na niemalże każdym etapie może prowadzić do nadmiernego marnowania materiału. Oszczędność materiału Nie da się jednak zaprzeczyć, że poprzez samą swoją specyfikę druk 3D i technologie addytywne powodują dużą oszczędność materiału. W porównaniu do tradycyjnych metod produkcji wytworzenie tego samego elementu przy użyciu druku 3D będzie wymagać użycia mniejszej ilości materiału i wygeneruje mniejszą ilość śmieci. Wystarczy spojrzeć chociażby na intensywnie rozwijaną technologię druku domów, o której pisaliśmy nie tak dawno temu.  (źródło) >>> Koralowce z Marsa? Czyli o tym jak druk 3D może pomóc ratować oceany Ponadto, druk 3D niesie ze sobą nieoczywiste zalety, które łatwo zignorować na pierwszy rzut oka, a które mogą mieć duży wpływ na środowisko. Są to m.in.: redukcja wagi poszczególnych elementów w obszarach takich, jak motoryzacja czy lotnictwo. Lżejsze pojazdy są też bardziej wydajne i, co za tym idzie, zużywają mniejsze ilości paliwa. Pozostając w temacie motoryzacji, warto także zwrócić uwagę na trwające już prace nad samochodem elektrycznym wyprodukowanym w całości przy użyciu druku 3D. Druk 3D to technologia, która posiada ogromny potencjał i która już teraz zmienia oblicze przemysłu. Nie ma wątpliwości, że odciśnie on swoje piętno na środowisku, jednak czy będzie to wpływ pozytywny czy negatywny - ciężko stwierdzić. Niewątpliwie, w tym momencie kwestie środowiskowe nie są głównym tematem na którym skupia się branża druku 3D w swoich projektach. Co za tym idzie - ciężko jest ocenić wpływ druku 3D na środowisko w dłuższej perspektywie czasowej. Przeczytaj również: Sygnis wśród Pereł Motoryzacji! Druk 3D gościnnie na wystawie Narodowego Muzeum Techniki Źródła: fortune.com fabbaloo.com

>>> Koralowce z Marsa? Czyli o tym jak druk 3D może pomóc ratować oceany

Ponadto, druk 3D niesie ze sobą nieoczywiste zalety, które łatwo zignorować na pierwszy rzut oka, a które mogą mieć duży wpływ na środowisko. Są to m.in.: redukcja wagi poszczególnych elementów w obszarach takich, jak motoryzacja czy lotnictwo. Lżejsze pojazdy są też bardziej wydajne i, co za tym idzie, zużywają mniejsze ilości paliwa. Pozostając w temacie motoryzacji, warto także zwrócić uwagę na trwające już prace nad samochodem elektrycznym wyprodukowanym w całości przy użyciu druku 3D.

Druk 3D to technologia, która posiada ogromny potencjał i która już teraz zmienia oblicze przemysłu. Nie ma wątpliwości, że odciśnie on swoje piętno na środowisku, jednak czy będzie to wpływ pozytywny czy negatywny – ciężko stwierdzić. Niewątpliwie, w tym momencie kwestie środowiskowe nie są głównym tematem na którym skupia się branża druku 3D w swoich projektach. Co za tym idzie – ciężko jest ocenić wpływ druku 3D na środowisko w dłuższej perspektywie czasowej.

Przeczytaj również: Sygnis wśród Pereł Motoryzacji! Druk 3D gościnnie na wystawie Narodowego Muzeum Techniki

Źródła::
fortune.com
fabbaloo.com

Tags: