Nowa forma wizualizacji ludzkiego ruchu od MIT [WIDEO]

Naukowcy z MIT pracują nad nową formą wizualizacji i analizy kinetyki ludzkiego ruchu. Jednym z wykorzystywanych przez nich narzędzi jest właśnie druk 3D. Oprogramowanie MoSculpt, stworzone w Computer Science and Artificial Intelligence Lab (CSAIL), ma w założeniu znacząco uprościć zarówno proces mapowania ruchu, jak i jego późniejszej analizy.

Dzisiaj w badaniach nad ruchem najczęściej używa się skomplikowanego systemu czujników umieszczonych na ciele badanej osoby. Sygnał z takich czujników sprawia, że mniej wyrafinowane systemy śledzenia są w stanie “obserwować” ruch. Wymaga to odpowiedniego przygotowania środowiska i specjalistycznego sprzętu.

Analiza w czasie rzeczywistym

MoSculpt ma być w stanie zebrać dane z każdego pliku wideo, pod warunkiem, że nagranie jest wykonane bez zmiany perspektywy. Dzieje się tak dzięki automatycznej detekcji kluczowych punktów na ciele poruszającego się człowieka.

>>> Druk 3D wyprowadzony w pole… akustyczne! Nowe możliwości [WIDEO]

Oprogramowanie automatycznie tworzy model 3D, który może zostać następnie wydrukowany oraz poddany analizie. Dodatkowo, użytkownik może dowolnie wybrać najważniejsze punkty (np. daną kończynę), na których chce się skupić i dostosować poszczególne parametry.

Zatrzymać ruch

– Po złączeniu szkieletów ze sobą, system generuje “rzeźbę ruchu”, która może zostać wydrukowana, pokazując gładką ścieżkę ruchu jaki wykonał obiekt. Użytkownicy są w stanie dostosowywać parametry, koncentrując się na różnych częściach ciała, zmieniać materiał, aby wprowadzić rozróżnienie pomiędzy częściami, czy nawet personalizować oświetlenie – mówią naukowcy. – Podczas testów, 75% badanych uznało, że MoSculpt zapewnia większą szczegółowość przy wizualizacji ruchu niż standardowe techniki fotograficzne – dodają.

Zobacz też: Wydruki jak żywe? O tym, jak projekty poruszają wyobraźnię [WIDEO]

MoSculpt wciąż jest technologią, która jest aktywnie rozwijana i dopracowywana. Nie należy więc spodziewać się jej na rynku jeszcze przez jakiś czas. Jednak już dzisiaj możemy podziwiać “rzeźby ruchu” stworzone przez MIT, a i potencjalnie jest to oprogramowanie bezcenne wszędzie, gdzie bada się i analizuje ruch.

Źródło: www.fabbaloo.com

Tags:
,