Połączenie klasyki z nowoczesnością w centrum Dublina [WIDEO]

Przed Zamkiem Dublińskim pojawiła się nietypowa rzeźba. Rzeźba autorstwa angielskiego artysty Jama Suttona odcina się od otoczenia przede wszystkim różowym kolorem. Przedstawia ona siedzącego Dawida opierającego stopę na głowie pokonanego Goliata.

Klasyka w nowej odsłonie

Klasyczny motyw przełamany jest na wskroś współczesnymi elementami – Dawid ma na sobie czapkę z daszkiem oraz buty Nike. Dzieło miało jedynie otwierać wystawę “On a pedestal”, jednak po jej zakończeniu, 4 listopada, podjęto decyzję o pozostawieniu rzeźby do końca zimy.

Dodanie bejsbolówki oraz trampek to nie jedyna niespodzianka. O ile forma rzeźby przypomina znane nam klasyczne dzieła, to sposób jej wykonania jest zupełnie odmienny od tego, w jaki sposób powstał chociażby Dawid Michała Anioła. Rzeźba Suttona została stworzona za pomocą druku 3D.

>>> Druk 3D wyprowadzony w pole… akustyczne! Nowe możliwości [WIDEO]

Proces powstawania

Druk trzech osobnych elementów tworzących rzeźbę zajął 258 godzin, a do ich wykonania wykorzystano 15 kg materiału. Po wydruku rzeźba została poddana intensywnej obróbce, w tym między innymi piaskowaniu powierzchni, a także pokryciu jej farbą w sprayu.

Dodatkową trudnością było przystosowanie rzeźby do trudnych warunków atmosferycznych. Użycie drukarek Fortus 900mc od Stratasys pozwoliło osiągnąć odpowiednią wytrzymałość materiałową.

Czytaj też: Po 200 latach dominacji Zachodu Chiny wracają na swoje miejsce na szczycie

Źródła:
www.3dprintingmedia.network
www.fluxaxis.com