Biodruk 3D wystrzelony w kosmos – Rosyjska biodrukarka 3D już na pokładzie ISS!

Organy drukowane w kosmosie? Rosjanie udowadniają, że dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Biodrukarka Organ.Aut od 3 grudnia znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i, według doniesień firmy 3D Bioprinting Solutions, udało się ukończyć pierwszy wydruk zrealizowany w całości poza stratosferą – tarczycę myszy.

Jeszcze w październiku głośno było o katastrofie Soyuza, na pokładzie którego znajdowała się drukarka Organ.Aut. Maszyna uległa zniszczeniu podczas katastrofy, jednak 3D Bioprinting Solutions – firma odpowiedzialna za biodrukarkę – niezwłocznie dostarczyła nowy egzemplarz. 3 grudnia Organ.Aut dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie statku Soyuz MS-11.

Druk 3D nie od dzisiaj w kosmosie

Nie jest to pierwsza drukarka 3D w kosmosie. Na ISS od 2011 roku działa AMF – Additive Manufacturing Facility, wspólny projekt firmy Made In Space oraz NASA, który ma za zadanie testowanie jak na druk 3D wpływa mikrograwitacja. NASA ma również w planach rozszerzenie istniejącego systemu AMF o ekstruder Allevi ZeroG umożliwiający biodruk. Jednakże, dzisiaj Organ.Aut jest pierwszą w pełni sprawną biodrukarką w kosmosie.

Od czasu uruchomienia rosyjscy naukowcy na pokładzie ISS intensywnie testowali biodrukarkę i, jak donosi  3D Bioprinting Solutions, udało im się wydrukować tarczycę myszy. Wydrukowany organ ma zostać przetransportowany na ziemię w przeciągu najbliższego miesiąca, gdzie zostanie poddany analizie oraz przedstawiony publicznie.

>>> Czy leci z nami druk 3D? Airbus znów pokazuje jak oszczędzać, nie tracąc na jakości!

 

Dlaczego w kosmosie?

Biodruk poza atmosferą ziemską może mieć potencjalnie dużo szersze zastosowanie niż podbój kosmosu. Według 3D Bioprinting Solutions, mikrograwitacja umożliwia szybsze dojrzewanie tkanek, co znacząco usprawnia cały proces. Organ.Aut korzysta z technologii magnetycznego druku 3D i bazuje na drukarce FABION, która w 2015 roku używana była do wydruku tarczyc myszy na Ziemi.

Przeczytaj też: Po 200 latach dominacji Zachodu Chiny wracają na swoje miejsce na szczycie

 

Źródło: www.3dprintingmedia.network