fbpx

Nowy biodruk 3D sztucznej rogówki południowokoreańskich naukowców

Naukowcy z Pohang University of Sciene and Technology (POSTECH) i Kyungpook National University School of Medicine z Korei Południowej wykonali trójwymiarowy biodruk sztucznej rogówki.

>>DRUK 3D ODMIENIA OBLICZE MEDYCYNY TRANSPLANTOLOGIA, FARMAKOLOGIA

Sztuczna soczewka wykonana technologią biodruku.

ogromny Przełom w implantologii rogówki

W 2018 roku w Korei Południowej czas oczekiwania na dawstwo rogówki wynosił ponad sześć lat. W celu znalezienia szybszego leczenia naukowcy zintegrowali materiał pochodzący z tkanki rogówki (zręb) i odtworzyli przeźroczystość rogówki ludzkiej.

Rogówka jest cienką, zewnętrzną warstwą pokrywającą źrenicę, która chroni ludzkie oko przed otoczeniem. To właśnie ona jako pierwsza przepuszcza światło, dlatego musi być przezroczysta i elastyczna. Jak stwierdzono w badaniu, ze względu na różne funkcje trudno jest stworzyć sztuczną rogówkę przy użyciu biokompatybilnych materiałów, takich jak syntetyczne polimery, ponieważ nie są one  doskonale przezroczyste.

Naprężenie ścinające w biodruku uwzględnia lepkość biotuszu, szybkość przepływu i wewnętrzną średnicę dysz. Regulując te parametry i kontrolując wzór włókienek kolagenowych naukowcom udało się stworzyć trójwymiarową, wydrukowaną biologicznie rogówkę.

„Podsumowując, możliwość kontrolowania orientacji kolagenu otwiera nową ścieżkę inżynieryjnego projektowania i optymalizacji tkanek, której skład i bionikę można by było zintegrować z projektowaniem komponentów w celu uzyskania wysoce zoptymalizowanej struktury.”

>>> DRUKOWANA ROGÓWKA MOŻE POMÓC ZAPOBIEGAĆ ŚLEPOCIE

TO NIE PIERWSZY TAKI SUKCES

Zwalczanie ślepoty poprzez leczenie rogówki wykonanej za pomocą biodruku jest przedmiotem wspólnego zainteresowania naukowców na całym świecie. Od 2017r. naukowcy z Saye Sight Institute z University of Sydney i University of Wollongong opracowują iFix Pen, ręczną współosiową drukarkę 3D, wytłaczającą biotusz bezpośrednio na oko, aby wspomóc regenerację komórek na wrzodach rogówki.

W 2018 roku zespół z Newcastle University dokonał przełomu w leczeniu oczu dzięki udanemu drukowaniu 3D ludzkiej rogówki.  Gdzie indziej, dr Song Hongxin, okulista i badacz Beijing Tongren Hospital w Chinach, wydrukował okulary 3D, aby pomóc pacjentom ze zdeformowanymi rogówkami. Ostatnio Pandorum Technologies Pyt., firma biotechnologiczna z siedzibą w Bangalore, wykorzystała wydruk sztucznej rogówki do promowania gojenia się ran w oku bez ryzyka wystąpienia blizn.

Szczegóły sukcesu południowokoreańskich naukowców znajdziesz tutaj.