fbpx

Specjalne skafoldy z nadrukiem 3D wspomagające regenerację kości u koni

W ramach wspólnego projektu naukowcy z Animal Health Trust i University of East Anglia wykonali drukowane skafoldy, które można wykorzystać do zamiany warunkach laboratoryjnych komórek macierzystych (iPS) w kości.

„Komórki PS są tworzone przez „przeprogramowanie” komórki dorosłej, takiej jak komórka skóry, w celu powrotu do stanu komórki macierzystej, aby mogły rosnąć w laboratorium i przekształcić się w dowolny rodzaj komórek ciała. Umożliwia to zatem produkcję szerokiej gamy komórek w celu zastąpienia tych uszkodzonych, a nawet całych uszkodzonych tkanek w kontekście medycyny regeneracyjnych” – powiedział Dr Debbie Guest, Head of Stem Cell Reaserch .

regeneracja kości u koni

Złamania kości u koni występują bardzo często ze względu na liczne urazy lub ich przeciążenia. Ciężkie złamania mogą być trudne do wyleczenia, ponieważ koń musi unieść ciężar na wszystkich swoich kończynach. Metody chirurgiczne do naprawy złamań stale się poprawiają, a przeszczepy kości coraz częściej są przeprowadzane u ludzi jednak pobieranie kości z innego miejsca może mieć katastrofalne konsekwencje i nie jest powszechnie stosowane u kości.

W pracach finansowanych przez Petplan Charitable Trust, Paul Mellon Foundation i Anne Dunchess z Westminster Charitable Teust wyprodukowano skafold, który umożliwił przekształcenie końskich komórek iPS w kości. Materiał skafoldu jest niedrogi, można go wydrukować w dowolnym rozmiarze lub kształcie, poddać obróbce, aby ułatwić przyczepianie się komórek do jego powierzchni, a co najważniejsze, że jest przezroczysty, co pozwoliło naukowcom zobaczyć co dzieje się z komórkami macierzystymi.

Więcej szczegółów na temat biodrukowanych kości dla koni znajdziesz tutaj.