fbpx

Pierwszy przeszczep rogówki ze zmodyfikowanymi komórkami macierzystymi

Japonka po czterdziestce stała się pierwszą osobą na świecie, której przeszczepiono rogówkę z przeprogramowanymi komórkami macierzystymi. 29 sierpnia 2019 roku na konferencji prasowej okulista Kohji Nishida z Uniwersytetu w Osace w Japonii ogłosił sukces w przeszczepie rogówki pacjentce cierpiącej na zanik komórek macierzystych naprawiających rogówek. Choroba ta powoduje, że widzenie jest rozmyte, a w najgorszym przypadku może doprowadzić do ślepoty.

>>> NOWA NADZIEJA W WYDRUKU SYNTETYCZNYCH PŁUC

przeszczep rogówki oka

Aby wyleczyć pacjentkę Nishida wraz z zespołem stworzył arkusze komórek rogówki z indukowanych, pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPS). Są one wykonywane przez przeprogramowanie dorosłych komórek skóry do stanu embrionalnego, z którego mogą przekształcić się w inne typy komórek, takie jak komórki rogówki. Rogówka kobiety pozostała przezroczysta, a jej wzrok poprawił się w przeciągu miesiąca od przeszczepu.

Obecnie osoby z uszkodzoną lub chorą rogówką są na ogół leczone przy użyciu tkanek od zmarłych dawców, jednak w Japonii lista oczekujących na taką tkankę jest bardzo długa.

Japonia znacznie wyprzedziła konkurencję zatwierdzając kliniczne zastosowanie komórek iPS, które zostały odkryte przez biologa komórek macierzystych Shinyę Yamanaka z Uniwersytetu w Kito, który otrzymał za tę pracę nagrodę Nobla. Japońscy lekarze używali również komórek iPS do leczenia uszkodzonych rdzeni kręgowych, choroby Parkinsona oraz innych chorób oczu.

>>> EUROPEJSKI START-UP TECHNOLOGICZNY DRUKUJE PRAWDZIWE KOŚCI

Japońskie ministerstwo zdrowia udzieliło Nishidzie pozwolenie na wypróbowanie procedury na czterech osobach. Planuje on w tym roku kolejną operację i ma nadzieję, że procedura zostanie powszechnie wprowadzona do kliniki w przeciągu 5 lat.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.