fbpx

BASF Care Creations i CTIBiotech opracowują pierwszą zrekonstruowaną ludzką skórę zawierającą makrofagi immunologiczne

Na początku września 2019 roku BASF Care Creations i CTIBiotech ogłosili, że ich wspólne badania osiągnęły kolejny etap.  Partnerzy opracowali pierwsze trójwymiarowe, biodrukowane modele skórne zawierające makrofagi immunologiczne. Zrekonstruowane modele tkanek będą podstawą do opracowania i testowania bioaktywnych środków do pielęgnacji skóry.

>>> NOWA NADZIEJA W WYDRUKU SYNTETYCZNYCH PŁUC

Tkanka skórna wykonana za pomocą technologii biodruku 3D przez firmę CTIBiotech.

NOWY POZIOM BADAŃ

Wykorzystanie technologii biodruku 3D firmy CTIBiotech umożliwi naukowcom z firmy BASF poszerzenie oferty produktów do biodruku skóry. Technologia ta będzie stanowić potężną podstawę dla naukowców zajmujących się pielęgnacją skóry, którzy chcą badać funkcje makrofagów w całkowicie zrekonstruowanej skórze. Nowy model tkanki pozwoli na badania i rozwój właściwości przeciwzapalnych składników aktywnych.

Makrofagi stale monitorują mikrośrodowisko skóry pod kątem oznak stresu komórkowego, uszkodzenia tkanek lub infekcji. Są niezbędne do zamykania ran i pełnej regeneracji tkanek. Aby utrzymać homeostazę skóry makrofagi mają wysoki stopień plastyczności co wspiera lub tłumi stany zapalne.

„W porównaniu z obecnymi metodami in vitro, skóra z biodrukiem 3D opracowana przez  CTIBiotech pozwoli na lepsze dostosowanie badań do fizjologii człowieka i immunologicznej roli makrofagów”;, powiedział dr Sebastian Cadau, specjalista ds. inżynierii tkankowej w siedzibie BASF w Lyonie we Francji. „W ten sposób technologia pomoże nam przyśpieszyć rozwój innowacyjnych i wysoce niezależnych składników dla rynku pielęgnacji skóry. Nasze zrozumienie immunokompetentnej, biodrukowanej skóry stanowi podstawę do opracowania i przetestowania zaawansowanych bioaktywów kosmetycznych do zastosowań w pielęgnacji skóry”.

owocna współpraca

BASF i CTIBiotech rozpoczęły współpracę w 2011 roku. W 2015 r. partnerzy badawczy rozpoczęli prace nad modelami tkanek 3D w celu opracowania i przetestowania bioaktywnych środków do pielęgnacji skóry. W 2018 roku ogłosili pierwsze wyniki: eksperci zademonstrowali zarówno produkcję ex vivo fizjologicznego sebum w długoterminowej kulturze trójwymiarowego modelu ludzkiego gruczołu łojowego, jak i regulację produkcji tego sebum za pomocą aktywnych składników.

CZytaj też: NOWA INWESTYCJA FIRMY CELLINK: CYTENA GMBH

CTIBiotech i BASF mają długa historię współpracy nad innowacyjnymi modelami skóry ludzkiej w celu rozwoju badań nad jej pielęgnacją. CTIBiotech gości zespół światowych ekspertów w dziedzinie inżynierii tkankowej oraz biodruku 3D, która wzmocni sukces tego partnerstwa również w przyszłości.

Więcej informacji na temat działania CTIBiotech i BASF znajdziesz tutaj.