FDA zatwierdziło wydrukowane w 3D stenty do dróg oddechowych

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła zindywidualizowane stenty do dróg oddechowych opracowane przez lekarza Cleveland Clinic, Toma Gildea, MD.

Stenty są używane do utrzymywania otwartych dróg oddechowych pacjentów z poważnymi zaburzeniami oddychania, takimi jak te spowodowane guzami, stanami zapalnymi, urazami lub innymi masami. Do tej pory indywidualne stenty były wszczepiane, w ramach wyjątków zatwierdzonych przez FDA, u pacjentów w przypadku których zawiodły wszystkie inne, dostępne formy leczenia. Otrzymane wyniki badań, nie są jeszcze opublikowane.

>>> DRUKOWANA ROGÓWKA MOŻE POMÓC ZAPOBIEGAĆ ŚLEPOCIE

BEZBŁĘDNIE DOPASOWANE DO ANATOMII PACJENTA

Standardowe stenty do dróg oddechowych występują w ograniczonej liczbie rozmiarów i kształtów. Są one na ogół zaprojektowane dla większych dróg oddechowych. Ze względu na to, że nie ma dwóch identycznych anatomii pacjenta idealne dopasowanie stentów jest utrudnione.  Nawet w łatwo dostępnych częściach dróg oddechowych źle dopasowane standardowe stenty mogą powodować załamanie i zginanie stentu, a także powikłania w drogach oddechowych, takie jak proliferacja, zatrzymanie śluzu czy śmierć tkanki.

Zindywidualizowane stenty opracowane przez dr Gildea i jego zespół inżynierów zostały zaprojektowane przy użyciu skanów CT i zastrzeżonego oprogramowania do wizualizacji 3D. Formy do stentów są następnie drukowane za pomocą drukarki 3D i wtryskiwane silikonem medycznym. Ten proces pozwala im idealnie dopasować się do anatomii pacjenta.

dr Tom Gildea


„Oddychanie jest czymś, co wiele osób przyjmuje za pewnik, ale dla wielu moich pacjentów każdy oddech może być trudny. Cieszę się, że pacjenci otrzymujący dostosowane stenty od razu odczuwają ulgę ”- powiedział dr Gildea, kierownik sekcji bronchoskopii w Cleveland Clinic. „Cieszymy się, że możemy udostępnić tę technologię większej liczbie pacjentów w całym kraju i jesteśmy wdzięczni za pacjentów i dawców, którzy współpracowali z nami, aby pomóc w opracowaniu pionierskiej technologii”.

ulepszone STENTY

Kolejną zaletą dopasowanych do pacjenta stentów silikonowych jest to, że mogą być lepiej tolerowane niż tradycyjne stenty silikonowe, które u niektórych pacjentów mogą wymagać częstej wymiany lub czyszczenia z powodu problemów ze złym dopasowaniem. Stenty drukowane 3D utrzymywały się w pacjencie średnio około roku w porównaniu do 90 dni w przypadku stentów podstawowych. Ponadto zindywidualizowane stenty wykazywały krótszy czas zabiegu i mniejszą ilość zgłaszanych przez pacjentów objawów, co prowadzi do zmniejszonej potrzeby zmian i modyfikacji stentu.

Przykład stentu dróg oddechowych opracowanego w Cleveland Clinic.

innowacyjne podejście do akcesoriów medycznych

Produkty dla pacjentów wytwarzane za pomocą technologii druku 3D, w tym stenty w drogach oddechowych, zostały uznane za jedną z 10 najlepszych innowacji podczas corocznego Szczytu Innowacji Medycznych w Cleveland Clinic w 2018 r. Dr Gildea był również laureatem nagrody za wybitne innowacje w dziedzinie urządzeń medycznych na Inventor Awards Reception 2018 organizowana przez Cleveland Clinic Innovations.

>>> JAK DALEKO JESTEŚMY OD DRUKOWANIA SERC DO PRZESZCZEPU?

Dzięki personalizacji akcesoriów medycznym, bardziej powszechnych w ortopedii, opracowano stent dla konkretnego pacjenta. FDA udzieliło zgody zespołowi inżynieriów w filii Cleveland Clinic na dalsze badania w tej dziedzinie. VisionAir Solutions, bo tak nazywa się nowo powstały oddział, będzie dostarczał spersonalizowane akcesoria i urządzenia medycznej  pulmonologom interwencyjnym i potrzebującym ich pacjentom. Do końca pierwszego kwartału 2020 r. spółka planuje rozpocząć dostarczanie spersonalizowanych stentów pacjentom w kontrolowany sposób w wielu najlepszych instytucjach medycznych w kraju.

Źródło: Cleveland Clinic