fbpx

Pierwsze biodrukowane opatrunki na bazie owoców

Naukowcy z Aristotle University of Thessaloniki (AUTh), Grecja, opracowali bezpośrednie i pośrednie opatrunki do druku 3D wspomagające gojenie się ran.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Pharmaceutics czytamy, że biotusze oparte na pektynie, substancji występującej naturalnie w jagodach, jabłkach i innych owocach, tworzą wolnostojące przezroczyste membrany przeznaczone do leczenia płytkich ran i wrzodów.

Stosowane tradycyjnie opatrunki, takie jak bandaże bawełniane lub gazy, absorbują wilgoć zawartą w ranie. Prowadzi to do odwodnienia się jej powierzchni, a następnie zmniejszenia szybkości procesu gojenia się

>>> FDA ZATWIERDZIŁO WYDRUKOWANE W 3D STENTY DO DRÓG ODDECHOWYCH

„Wolnostojące membrany, które rozprężają się w kontakcie z wodnymi mediami zostały wykonane technologią biodruku 3D. Właściwości przeciwmikrobowe oraz lecznicze opatrunków zostały skutecznie zwiększone przez dodanie odpowiednich składników”

Opatrunki z nadrukiem 3D

Według zespołu AUTh często stosowane są alternatywne opatrunki wykonane z polimerów tworzących membrany, pianki lub żele, ponieważ zapewniają optymalne warunki gojenia się ran. Wynika to z jego zdolności do utrzymania wilgoci rany, co zwiększa ulgę w bólu dla pacjenta. Ponadto tradycyjne opatrunki mogą stać się toksyczne, jeśli nie zostaną zmienione w określonych ramach czasowych.

 

Teoretyczne wymiary opatrunku(a), eksperymentalne wymiary wydrukowanego 3D opatrunku po wysuszeniu (b) i ich porównanie (c).

W związku z tym opracowano systemy opatrywania ran, które mogą zapewnić odpowiednią wilgotność w warunkach urazu powietrzno-wodoszczelnego. Ten opatrunek wykorzystuje również naturalne, nietoksyczne biotusze, w tym materiały takie jak pektyna jabłkowa, miód manuka i ekstrakt propolisowy, żywiczny materiał wytwarzany przez pszczoły, aby uniknąć infekcji i zanieczyszczenia.

Wszystkie te składniki zostały wymieszane z komórkowymi fibroblastami skórnymi, które są odpowiedzialne za wytwarzanie tkanki łącznej. Nowatorskie plastry zostały wykonane przy użyciu biodrukarki 3D CELLINK INKREDIBLE.

Gotowe biodrukowane opatrunki zostały ocenione na płytkich ranach pod kątem ich zgodności cytologicznej, aktywności przeciwdrobnoustrojowej i właściwości gojenia się ran in vitro. Naukowcy zaobserwowali, że właściwości przeciwdrobnoustrojowe i gojenie ran wytworzonych membran wzmacniają się po dodaniu propolisu.

Leczenie dzięki wytwarzaniu przyrostowemu

Po przetestowaniu różnych rozwiązań stwierdzono, że „biodruk 3D jest nowatorską techniką, która może być używana do produkcji membran i opatrunków o złożonej geometrii w kontrolowany sposób. Fakt ten sprawia, że stosowanie tej technologii jest korzystniejsze w porównaniu z tradycyjnymi technikami produkcji opatrunków.”

 

Zdjęcia z mikroskopu optycznego wydrukowanych w 3D membran pektynowych z: (a) 0%, (b) 2,5%, 5%, (c) 10%, (d) 20% i (e, f) 30% zawartością kompleksów zacyklodekstryny / propolisu.

Autorami bioaktywnych opatrunków opartych na pektynie do leczenia owrzodzeń i ran przy użyciu technologii biodruku 3D są: Eleftherios G. Andriotis, Georgios K. Eleftheriadis, Christina Karavasil i Dimitrios G. Fatouros. 

Szczegółowe informacje dotyczące nowatorskich biodrukowanych opatrunków znajdziesz tutaj.