Najmniejszy na świecie Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki to wciąż najwyższy pod względem wysokości całkowitej budynek w Polsce. Tylko u nas możesz zobaczyć 42 piętra i 237 metrów wysokości wydrukowane w mikroskali!

Model został wykonany przez projektantów Sygnis New Technologies, a w realizacji pomagał nasz litewski partner firma Femtika.  Wydruk 3D został wykonany za pomocą unikalnej technologii dwufotonowego druku 3D (2pp).

Najmniejszy na świecie model Pałacu Kultury i Nauki

Technologia addytywna 2PP bazuje na procesie dwufotonowej absorbcji w zakresie bliskiej podczerwieni. Dzięki połączeniu efektów nieliniowych, starannego doboru parametrów wiązki oraz ogniskowania lasera możliwe jest osiągnięcie rozdzielczości druku 3D na poziomie nawet 100 nm. Więcej informacji na temat druku dwufotonowego znajdziesz tu: DWUFOTONOWY (2PP) DRUK 3D – NANOSKALA W ZASIĘGU TWOJEJ RĘKI

Ogromny budynek przeniesiony został na mikromakietę o szerokości 200 um, co oznacza, że centralna część gmachu ma średnicę mniejszą niż przeciętna grubość ludzkiego włosa, która wynosi ok. 70 um.. Iglica znajdująca się na samym szczycie Pałacu Kultury i Nauki, które w rzeczywistości 50 metrów została wydrukowana o średnicy mniejszej niż 5 um, natomiast najmniejsze detale mają poniżej 1 um. Aby w pełni pokazać szczegółowość wydruku musieliśmy wykonać zdjęcia pod mikroskopem elektronowym.

W rzeczywistości trudno przegapić górujący w centrum Warszawy Pałacu Kultury i Nauki, naszego wydruku nie zaobserwujesz gołym okiem. Zdjęcia wykonano profesjonalnym mikroskopem optycznym z obiektywem 20x (dla porównania zdjęcie włosa na tym samy powiększeniu).

Porównanie wielkości modelu PKiN z grubością ludzkiego włosa.

System Femtika Nanofactory jest tylko jedną z wielu niesamowitych technik addytywnych jakie znajdują się w naszej ofercie. W Grupie Sygnis jest to system o możliwościach druku najmniejszych elementów o największej precyzji. Systematycznie przez cały rok dzielimy się naszą wiedzą i dokonaniami.

W najbliższym czasie nowe drukarki 3D pracujące w innych technologiach zasilą nasz park maszynowy. Jesteśmy pewni, że nasz multidyscyplinarny zespół stworzy ciekawe projekty, których wynikami będziemy się dzielić publicznie. Wiedza ma warstwy (czasami bardzo drobne!)