fbpx

Cellink ogłasza współpracę z AstraZeneca

Firma CELLINK, skupiająca się na rozwoju i komercjalizacji innowacyjnych technologii biodruku 3D i dedykowanych biotuszy, ogłosiła rozpoczęcie współpracy z liderem rynku biofarmaceutyki, AstraZeneca. Firmy wspólnie mają dostarczyć zaawansowane organoidy wątrobowe wykonane za pomocą biodrukarek 3D w celu testowania leków zwalczających choroby sercowo-naczyniowe, zwyrodnienia nerek oraz choroby metaboliczne.

AstraZeneca rozpoczyna współpracę z Cellink

W inżynierii tkankowej ogromnym wyznawaniem jest konieczność wytwarzania trójwymiarowych struktur tkankowych. Biodruk 3D stał się niezwykle użyteczną technologią do rekapitulacji mikrośrodowiska natywnej tkanki, umożliwiającą precyzyjne drukowanie wielu komórek w ustalonej wcześniej pozycji.

W ramach współpracy  grupa badawcza firmy CELLINK zagościła w laboratorium badawczo-rozwojowym BioVentureHub firmy AstraZeneca w Göteborgu w Szwecji. Naukowcy wykorzystają innowacyjny i opatentowany biotusz, CELLINK Extra Cellular Matrix i biotusz na bazie lamininy, które umożliwiają wzrost i funkcjonowanie komórek ludzkich w ludzkim ciele.

Źródło: Cellink