DLP (ang. Digital Light Processing)

Technologia druku 3D, wykorzystująca zjawisko foto-utwardzania tworzyw sztucznych. W DLP modele powstają przy wykorzystaniu cyfrowej projekcji światła na powierzchnię żywicy, która pod jego wpływem twardnieje w wyznaczonych rejonach. Proces ten pozwala na precyzyjne odtworzenie zarówno kształtu, jak i struktury wewnętrznej drukowanych obiektów. Grubość warstwy wydruku osiąga 0,03 mm, a dokładność w płaszczyźnie XY wynosi 0,05 mm, co pozwala określić DLP mianem technologii niezwykle precyzyjnej.
Materiały charakterystyczne dla tej technologii pozwalają na tworzenie nie tylko dokładnych, ale też wytrzymałych modeli, odpornych na temperatury do ok.160°C. Technologia DLP jest wykorzystywana przede wszystkim w branży stomatologicznej, jubilerskiej oraz do produkcji precyzyjnych prototypów przemysłowych.

3SP (ang. Scan, Spin and Selectively Photocure)

Rewolucyjna technologia druku 3D, wykorzystująca zjawisko fotopolimeryzacji żywic pod wpływem wiązki lasera. 3SP stanowi proces analogiczny do standardowego SLA, jest jednak znacznie od niego szybsza. Jej największą zaletę stanowi ultra-wysoka dokładność – grubość warstwy wynosi ok. 0,03 mm, a precyzja w osiach X,Y – 0,025 mm. Envisiontec tworzy drukarki dedykowane dla branży jubilerskiej, dentystycznej, dla przemysłu, lotnictwa i medycyny – druk 3SP sprawdzi się wszędzie tam, gdzie priorytetem jest wysoka precyzja.
Wykorzystywane materiały charakteryzuje duża wytrzymałość mechaniczna i termiczna. W ich szerokim wachlarzu znajdują się m.in. materiały elastyczne (Superflex 3SP™), przezroczyste (E-Glass 3SP™) oraz materiały idealne do zastąpienia termoplastów (dostępne żywice symulują ABS, PC, PE, PP i inne), a nawet wosku przemysłowego w produkcji metodą modelu traconego.

SLS (ang. Selective Laser Sintering)

Technologia selektywnego spieku laserowego. Wydruki SLS powstają poprzez utwardzanie laserem kolejnych warstw sproszkowanego tworzywa sztucznego. Grubość ich ścianek może wynosić nawet poniżej 0,6mm. Do procesu zazwyczaj wykorzystuje się poliamidy (PA11, PA12) oraz ich mieszanki z mączkami aluminiowymi lub szklanymi, dodatkami włókna węglowego, a także barwnikami. Na potrzeby branży odlewniczej do wydruków wykorzystuje się polistyren, którego niska temperatura topnienia oraz znikoma ilość popiołu po wypaleniu, które czynią go doskonałym materiałem do produkcji metodą modelu traconego.
W technologii SLS nie ma potrzeby stosowania podpór, ponieważ sam nieutwardzony proszek wokół modelu pełni ich funkcję. Pozwala to na osiąganie nawet najbardziej złożonych geometrii i struktur przestrzennych bez dodatkowego nakładu pracy, związanego z planowaniem bądź usuwaniem podpór.

DMLS/SLM (ang. Direct Metal Laser Sintering/Selective Laser Melting)

Technologia selektywnego spieku i przetapiania sproszkowanego metalu, nakładanego i utwardzanego warstwa po warstwie. DMLS z powodzeniem zastępuje w wielu przypadkach odlewy. Wydruki cechuje wysoka wytrzymałość termiczna i mechaniczna oraz wysoka jakość powierzchni, zbliżona do odlewów wykonywanych metodą modelu traconego. (Chropowatość utrzymuje się na poziomie Ra 4-20 mikrometrów, w zależności od grubości warstwy oraz użytego stopu.)
Technologia DMLS/SLM, podobnie jak inne technologie druku proszkowego, pozwala na uzyskiwanie skomplikowanych struktur przestrzennych, często niemożliwych do uzyskania w standardowym przetwórstwie i produkcji metali.

FDM (ang. Fused Deposition Modeling)

Technologia druku 3D z tworzyw sztucznych: materiał (tzw. filament) jest rozgrzewany do temperatury topnienia, a następnie nakładany cienką ścieżką warstwa po warstwie. FDM pozwala na produkcję dużych modeli w jednym procesie wydruku i jest relatywnie szybka oraz bardzo tania w porównaniu z drukiem proszkowym czy żywicznym. Wytrzymałość wydruków dochodzi do 80% wytrzymałości modeli z form wtryskowych, zależnie od materiału z niezwykle szerokiej gamy (ABS, PLA, Nylon, PC, filamenty elastyczne i wiele innych).
Ze względu na swoją dostępność i przystępne ceny nawet w przypadku profesjonalnych maszyn, FDM jest obecnie jedną z najpopularniejszych technik wykorzystywanych w procesach rapid prototyping. Drukarki znajdują swoje zastosowanie także w licznych branżach przemysłu, wzornictwie przemysłowym czy medycynie, ułatwiając zarówno prototypowanie, jaki i tworzenie części zamiennych lub produkcję krótkoseryjną.

Menu