Dzień z życia technologa #2

W ramach powyższego cyklu zapraszamy do poznania historii pracowników Sygnis. Dziś porozmawiamy z Weroniką Gąsiorowską, Senior 3D Printing Engineer w Sygnis.

Zdjęcie 1. Weroniką Gąsiorowską, Senior 3D Printing Engineer w Sygnis

– Cześć Weronika, powiedz proszę czym zajmujesz się na co dzień?

Zajmuje się realizacją zamówień w Sygnis. Jeśli chodzi o druk 3D to głównie w technologii FDM. Obsługuję wszystkie drukarki znajdujące się w naszym parku maszynowym, ale także zajmuję się postprocessing’iem. Na co dzień dbam o nasze drukarki. Jeśli sprzęt dużo pracuje to często wymaga przeglądu. Takie rutynowe czynności jak kalibracje, poziomowanie stołu roboczego lub wymiana dysz to moje codzienne zadania. Wspieram również dział handlowy i współpracuję z produkcją specjalistyczną.

– Czy mogłabyś powiedzieć w skrócie jak wygląda miejsce Twojej pracy?

Pracuję w parku maszynowym, który znajduje się w Sygnis. Jest to praca przy maszynach, głównie drukarkach 3D, których posiadamy już kilkadziesiąt. Jest to miejsce powstawania innowacji, pozwalające na pracę z użyciem wielu technik wytwórczych. Solidne zaplecze sprzętowe pozwala nam na wykonywanie krótkich serii prototypowych na potrzeby badań, usprawnia budowanie unikatowych sprzętów laboratoryjnych i doświadczalnych, a także zaopatrywanie działających sprzętów w trudno dostępne części serwisowe.

– Jak pracuje się na drukarkach od Flashforge Polska

-Wszystko zależy do czego chcemy użyć danej drukarki. Jeśli na przykład zależy nam na druku z dodatkowym materiałem podporowym wybierzemy zupełnie inną maszynę. Gdy chcemy drukować przy użyciu dwóch dysz to wtedy wybierzemy przykładowo Flashforge Dreamer lub FlashForge Creator 3, ponieważ inaczej trzeba dostosować drukarkę do materiału jaki się stosuje i do tego jaki chcemy efekt uzyskać. Wiele zależy od temperatur jakich potrzebuje materiał, ponieważ różne drukarki osiągają rożne temperatury. Należy dostosować typ drukarki do wykonywanego zlecenia, jednak drukarki od Flashforge cechują się łatwością użycia, długim życiem oraz posiadają bardzo ciekawe rozwiązania pozwalające osiągać jeszcze lepsze wydruki. Zdecydowanie są to drukarki dla wymagających, zarówno do użycia w przemyśle jak i w domu.

– Na czym polega postprocessing, o którym wspominałaś?

Jeśli zależy nam żeby wydruk był super gładki to zależnie od wybranej technologii oraz materiału, musimy poddać go obróbce fizycznej lub chemicznej. Jeżeli wymaga tylko zdjęcia podpór to przeważnie większość niedoskonałości da się usunąć mechanicznie. Jeśli chodzi o chemiczną obróbkę to możemy rozpuszczać nawet same materiały podporowe. Takim materiałem jest HIPS. Drukujemy za jego pomocą podpory, by potem rozpuścić go w Limonenie, specjalnej substancji organicznej. Jest to materiał podporowy do ABS’u. Po obróbce mechanicznej mogą zostawać elementy, które trzeba dodatkowo szlifować. Innym sposobem na wygładzenie wydruku z ABS’u jest przecieranie elementu acetonem. Jeśli jest to materiał PLA, który ciężko się szlifuje ze względu na niską temperaturę topienia, możemy nałożyć szpachle na ten element i dopiero wtedy poddać go obróbce szlifując. Na przykład, gdy robiliśmy statuetkę Voice of Poland, to jej podstawka, która miała być idealnie gładka, również wymagała obróbki. Trzeba więc pamiętać, że druk 3D posiada pewne ograniczenia.

drukarki FlashForge w parku maszynowym Sygnis
Zdjęcie 2. Drukarki Flashforge Guider IIS

– Jakie było najciekawsze według Ciebie zlecenie?

Gdy przyszłam do Sygnis, ta technologia była dla mnie nowością. Jestem po studiach chemicznych, więc nie miałam wcześniej styczności z drukiem 3D. Zaciekawiło mnie wszystko co się dzieje na produkcji. Każde zlecenie było dla mnie ekscytujące. Przewagą tej technologii jest możliwość wydrukowania niemalże wszystkiego. Niezależnie od tego na jaki pomysł wpadniesz, czy replikę orderu króla Jana III Sobieskiego czy stylową lampę, w Sygnis możesz liczyć na wsparcie na każdym etapie. Jednym z ciekawszych projektów, nad którym mam przyjemność pracować, są uchwyty na kable. Teraz właśnie rozszerzamy naszą ofertę, ponieważ wprowadziliśmy nowe wzory. Poza standardowymi uchwytami dostępne są także personalizowane warianty jak serca, kwiaty, zwierzęta, itp.

– Jesteś w stanie zdradzić nad czym aktualnie pracujesz?

Obecnie w wolnym czasie realizujemy projekt wewnętrzny – psa robota. Wydrukowałyśmy już wszystkie elementy robota, który po prostu ma chodzić i podawać łapę. Koleżanka zajmuje się elektroniką i poszerza przy okazji swoją wiedzę. Sam projekt pochodzi z darmowych zbiorów dostępnych w Internecie, ale wykorzystałyśmy go do nauki programowania poprzez złożenie i uruchomienie takiego robota. Myślę, że jest to idealny przykład zastosowania druku 3D w edukacji. Dzieci w szkołach wyposażonych w drukarki 3D wraz z odpowiednim oprogramowaniem mogą same uczyć się wytwarzać takie proste maszyny. W Sygnis współpracujemy z Mistrzami Robotyki i Solectric Polska dostarczając gotowe rozwiązania dla szkół. A z doświadczenia wiem, że nauka w takiej formie to czysta przyjemność.

– Druk 3D w edukacji. Gdzie można poczytać o rozwiązaniach dla szkół?

Na przykład u naszych partnerów. Obecnie współpracujemy z Solectric Polska w ramach programu Aktywna Tablica 2021, gdzie dostarczamy zarówno drukarki Adventurer 3 (idealne do zastosowań w szkole), ale także materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów takie, jak scenariusze lekcyjne i instrukcje obsługi. Szkoły mogą skorzystać z rządowego dofinansowania na sprzęt tylko do 15 maja 2021 roku!

Więcej na ten temat można znaleźć na stronie rządowej lub przejść bezpośrednio do sklepu, w którym znajdują się gotowe rozwiązania.

– Czy w ramach tego programu szkolimy nauczycieli z obsługi drukarki 3D?

– Dokładnie tak, zapewniamy pełne wsparcie w tym zakresie. Sama miałam okazję prowadzić całodniowe szkolenie z druku 3D. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Dzieliło się ono na część praktyczną i część teoretyczną oraz szkolenie z FlashPrint, czyli programu do przygotowywania wydruków dedykowanego pod drukarki firmy Flashforge.

praca z drukarkami FlashForge
Zdjęcie 3. Weronika w parku maszyn

– Czyli praca technologa to ciekawe zajęcie?

 Zdecydowanie tak! Jest to możliwość uczenia się bardzo dużej ilości rzeczy. Druk 3D kiedyś był dla mnie czymś zupełnie nowym, ale dzięki wsparciu bardziej doświadczonych osób mogłam bez problemu zagłębić się w tę dziedzinę. Nawet teraz, gdy już mam pewną wiedzę i doświadczenie, pojawiają się przeszkody, które muszę przezwyciężyć, ale wyciągam z nich wnioski i wciąż się czegoś uczę. Drugą kwestią jest oczywiście fajny zespół. Dzięki niemu bardzo przyjemnie się pracuje.

– Bardzo Ci dziękuję za rozmowę.

– Ja również dziękuję za wysłuchanie!

Autor: Maciej Brodecki