Kubki drukowane 3D ze skórki pomarańczy

Zgodnie z potrzebą dbania o ograniczone zasoby Ziemi, włoskie studio Carlo Ratti Associati (CRA), we współpracy z globalną firmą energetyczną Eni, opracowało wyjątkowy projekt baru z sokiem pomarańczowym. System automatycznie zamienia skórkę z wyciśniętych owoców w drukowane 3D biodegradowalne kubki umożliwiając wypicie z nich świeżych soków.

Prototypowa maszyna do wyciskania pomarańczy, zwana Feel The Peel, wykorzystuje pomarańcze do wytwarzania biodegradowalnego materiału. Zamienia je w filament, a następnie drukuje jednorazowe kubki do picia świeżego soku. The Circular Juice Bar wykorzystuje tradycyjną technologię FDM. Drukarka znajduje się w centralnej części systemu, a odwiedzający mogą oglądać jak krok po kroku powstaje kubek.

„Musieliśmy przejść wiele testów zgodności, aby upewnić się, że będziemy mogli wydrukować to, czego potrzebujemy. Proces stojący za Feel The Peel jest dość prosty, ale aby osiągnąć sukces, konieczne jest precyzyjne wykonanie” – powiedział Tassinari. „Najpierw bierzemy skórki pomarańczy i suszymy je. Następnie, mielimy je, aż uzyskamy bardzo drobny proszek, który miesza się z określoną ilością granulek kwasu polimlekowego i wkłada do wytłaczarki z filamentem. Po wytłoczeniu filament jest nawijany na szpule 500 g, gotowy do załadowania do naszych drukarek 3D. Cała sztuka leży w odpowiednim doborze parametrów i mieszaniu materiałów we właściwej ilości.”

Było wiele powodów, dla których twórcy wybrali PLA jako bazę dla swojego filamentu: „głównie dlatego, że jest to jeden z najtańszych materiałów do drukowania 3D. Jest łatwy w użyciu, wszyscy w branży druku 3D go znają i co ważne, można go kompostować.”

Oczywiście, nie zawsze tak jest, ponieważ samo PLA jest kompostowalne tylko w określonych warunkach. Przedmioty wyprodukowane przy użyciu skórki pomarańczowej można kompostować w procesie przemysłowym. Podobnie -odpady organiczne, twierdzi Tassinari, a co najważniejsze, kubki można używać więcej niż jeden raz: wyglądają i zachowują się jak grube plastikowe kubki.

Biopolimer ze skórki pomarańczowej

Jak każdy inny materiał nadający się do kompostowania, biopolimer wykonany ze skórki pomarańczowej może być wykorzystywany do produkcji bardziej ekologicznej wersji przedmiotów takich, jak opakowania i produkty jednorazowego użytku. Ponadto, Studio ma zamiar spróbować użyć innych rodzajów owoców, które działałyby równie dobrze. Tassinari wskazuje, że „to tylko kwestia znalezienia właściwego składu i prawidłowego wytłoczenia powstałego filamentu”.


Jednym z ciekawszych proekologicznych projektów jest rozwijający się po sąsiedzku Eco Bean. Zespół ten opracował sposób zagospodarowania odpadów powstających podczas parzenia kawy. Stworzono koncepcję i opracowano w skali laboratoryjnej technologię produkcji brykietów opałowych.

Brykiety z kawy

Badania wykazały wyższą wartość opałową brykietów kawowych w stosunku do drewna opałowego wykorzystywanego w kominkach. Odzysk energii z kawowej biomasy jest ekologiczną drogą do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, utylizacji odpadów, ochrony środowiska naturalnego i ograniczenia zużycia paliw kopalnych.

Pierwsze kroki w kierunku pełnego recyklingu swoich opakowań podejmuje również Coca-Cola. Światowej klasy gigant rozpoczął akcję przetwarzania kolorowych butelek PET, które wcześniej były wykluczone z niektórych procesów przetwórczych.

„Mamy jasne cele, które pozwolą nam to osiągnąć. Potrzebujemy dalekosiężnej współpracy, partnerstwa oraz innowacji i inwestycji – zarówno aby wspierać globalny rozwój infrastruktury zbierania i gospodarki odpadami oraz aby rozwijać nowe zrównoważone rozwiązania opakowań w przyszłości” – powiedział Robert Long, Dyrektor ds. Innowacji w Coca-Cola Company.

Trendy na czasie

Wytwarzanie produktów biodegradowalnych jest pewnego rodzaju trendem. Za pierwszymi akcjami marketingowymi stoją również realne zmiany.  Działania dużych firm takich, jak Coca-Cola, dają nadzieję, że jesteśmy u progu przełomu gospodarki odpadami. Istnieje możliwość, że w przyszłości coraz więcej materiałów będzie pochodziło z recyklingu. Przykładowo, materiały budowlane w około 20% pochodzą z przetworzonych odpadów.

„Mocno wierzymy w rozwój gospodarki odpadami. Poruszany w artykule problem biodegradowalności PLA staramy się rozszerzać, dlatego wraz z zespołem technologicznym prowadzimy pracę nad biodegradowalnymi rozwiązaniami dla gospodarki cyrkularnej.” – Andrzej Burgs, CEO Sygnis New Technologies.

Więcej informacji na temat Feel to Peel znajdziecie tutaj.

Szczegółowy opis działalności naszej marki Thirsty Pleasure.