Nowa inwestycja firmy CELLINK: Cytena GmbH

CELLINK AB zawarł umowę zakupu spółki cytena GmbH za cenę 30,25 mln euro.

Cytena jest firmą zajmującą się naukami przyrodniczymi koncentrująca się na technologiach opartych na pojedynczych komórkach. Cytena została założona w 2014 roku w Instytucie Technologii Mikrosystemów (IMTEK) na Uniwersytecie we Fryburgu i docelowo zajmuje się sprzedażą rozwiązań do obsługi komórek biologicznych.

Zespół cytena opracował opatentowaną technologię drukarki pojedynczych komórek, która umożliwia użytkownikom izolowanie i dozowanie komórek w udokumentowanym, delikatnym i sterylnym procesie. Drukarki te są produkowane w Niemczech od 2015 roku i sprzedawane na całym świecie.  Większość największych firm farmaceutycznych korzysta z bio-drukarek firmy Cytena do produkcji substancji biologicznych, takich jak przeciwciała.

Platforma technologiczna Cytena umożliwia dozowanie pojedynczych komórek oraz ich izolowanie w celu rozwoju linii komórkowej oraz szybszego i bardziej powtarzalnego budowania mikroukładów.

 „Z niecierpliwością oczekujemy bycia częścią rodziny CELLINK. CELLINK jest dla nas znakomitym partnerem, który podziela wizję naszej firmy i pomoże nam w dalszym przyśpieszaniu rozwoju cyteny. Widzimy ciekawe synergie w marketingu, sprzedaży czy badaniach i rozwoju między czterama firmami należącymi do grupy: cytena GmbH w Niemczech, cytena Bioprocess Solution Co. Ltd. Na Tajwanie, CELLINK w Szewcji i Stanach Zjednoczonych, a także Dispendix GmbH w Niemczech. Nasi klienci i partnerzy skorzystają z rozszerzonej oferty produktów i silniejszej globalnej obecności” – Jonas Schoendube, CEO, cytena.

Produkty cytena dobrze pasują do aktualnego portfolio produktów CELLINK i zwiększą ofertę temu. Dzięki temu strategicznemu przejęciu CELLINK rozszerza portfolio technologii wspierając dalszą ekspansję w branży farmaceutycznej. CELLINK oferuje biotusze, biodrukarki, szybkie dozowniki i systemy obrazowania żywych komórek, które umożliwiają tworzenie i monitorowanie tkanek ludzkich i komórkowych modeli 3D . Platforma cyteny dozująca pojedyncze komórki umożliwia firmom farmaceutycznym opracowanie przeciwciał i linii komórkowych oraz tanowi doskonałe uzupełnienie technologii biodruku 3D firmy CELLINK.

Gratulujemy sukcesu i zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami inwestycji firmy CELLINK.