Pierwsze, autorskie drukarki 3D od Sygnis!

Od początku działalności robimy co w naszej mocy, by branża druku 3D rozwijała się oraz profesjonalizowała. Jako przedsiębiorstwo edukujemy, dostarczamy sprzęt do największych ośrodków i uczelni badawczych w kraju i zagranicą oraz planujemy i wykonujemy najbardziej skomplikowane projekty. Dziś z dumą prezentujemy innowacyjne drukarki 3D do druku z niestandardowych materiałów, w tym np. past ceramicznych i silikonów – E-NIS 23181 oraz F-NIS 23151! Maszyny pozwalają zarówno na realizację prac badawczych, jak i aplikacje w pełni przemysłowe!

Projekt drukarki 3D Sygnis E-NIS 23181
Zdjęcie 1. Projekt drukarki 3D Sygnis E-NIS 23181

Drukarka 3D E-NIS 23181 od Sygnis to innowacyjny sprzęt do druku w technologii addytywnej z użyciem niestandardowych materiałów. Założeniem projektu było wykonanie urządzenia, za pomocą którego będzie można wytwarzać elementy z past ceramicznych pod konkretne zastosowania w przemyśle. Instynktownie skierowaliśmy się ku drukowi 3D. Naszym celem było stworzenie nieistniejącej jeszcze technologii wytwórczej, odpowiadającej na potrzeby konkretnej niszy przemysłowej i cel ten osiągnęliśmy!

Poniżej parę istotnych specyfikacji drukarki 3D E-NIS 23181:

  • Przestrzeń robocza: 230 mm x 180 mm x 70 mm
  • Liczba głowic: 1 – standardowo 30 ml lub 55 ml
  • Materiał do druku: dowolna ciecz jednoskładnikowa (zależnie od konfiguracji)
  • Technologia: DIW (Direct Ink Writing)
  • Dysze: dowolne z montażem luer-lock
  • Komora robocza: zamknięta
  • Łączność: karta SD, Ethernet
  • Zasilanie: 100-240 VAC, 47-603Hz
  • Wielkość wyświetlacza: 3,5″
  • Sterowanie: z poziomu komputera lub bezpośrednio z oprogramowania drukarki 3D
  • Rozszerzona konfiguracja uwzględnia: a) zwiększenie liczy głowic drukujących; b) modyfikacja rozmiarów przestrzeni roboczej maszyny; c) grzany stół roboczy; d) grzane głowice (kartridże); e) chłodzenie/suszenie wydruku 3D;

Przewagą metody wytwórczej drukarki 3D E-NIS 23181 nad tradycyjnymi procesami skrawania i odlewania ceramiki jest znacznie niższa energochłonność, a tym samym niższa szkodliwość dla środowiska naturalnego.

Zdjęcie 2. Wizualne przedstawienie drukarki 3D E-NIS 23181

Nie zapomnieliśmy ponadto o nowoczesnym i bezpiecznym designie! Wartościowe i funkcjonalne wnętrze urządzenia, ubrane w piękną bryłę, zachwyciło niezależną komisję ekspertów, która przyznała nam podczas tegorocznej edycji targów Dni Druku 3D nagrodę główną Targów Kielce 2021!

Ewelina Zaremba, Chief Technology Officer w Sygnis z nagrodą główną Targów Kielce 2021 oraz drukarką 3D E-NIS 23181
Zdjęcie 3. Ewelina Zaremba, Chief Technology Officer w Sygnis z nagrodą główną Targów Kielce 2021 oraz drukarką 3D E-NIS 23181

Drukarka 3D F-NIS 23151

Drukarka 3D F-NIS 23151 to natomiast idealne rozwiązanie dla odbiorców dopiero zapoznających się z technologią DIW (Direct Ink Writing)[1]. Niski koszt urządzenia osiągnięto przez zbudowanie go na bazie niezawodnego modelu drukarki 3D marki FlashForge – Creator Pro. W projekcie zaimplementowaliśmy precyzyjny system ekstruzji pneumatycznej, zbliżony do rozwiązań wykorzystanych w urządzeniu E-NIS 23181. To połączenie zapewnia użytkownikowi proste i niezawodne narzędzie, pomocne w początkowych etapach proof-of-concept lub jako uniwersalna baza do prototypowania autorskich materiałów w druku 3D.

Istotne specyfikacje drukarki 3D F-NIS 23151:

  • Przestrzeń robocza: 227 mm x 148 mm x 150 mm
  • Liczba głowic: 1 – standardowo 30 ml lub 55 ml
  • Materiał do druku: dowolna ciecz jednoskładnikowa (zależnie od konfiguracji)
  • Technologia: DIW (Direct Ink Writing)
  • Podgrzewany stół roboczy: 120oC
  • Oprogramowane: SIMPLIFY 3D
  • Komora robocza: zamknięta
  • Łączność: karta SD, Ethernet
  • Sterowanie: z poziomu komputera lub bezpośrednio z oprogramowania drukarki 3D
  • Rozszerzona konfiguracja uwzględnia: a) zwiększenie liczy głowic drukujących; b) modyfikacja rozmiarów przestrzeni roboczej maszyny; c) grzany stół roboczy; d) grzane głowice (kartridże); e) chłodzenie/suszenie wydruku 3D;

[1] Metoda wytwarzania przyrostowego wykorzystująca płynne „atramenty”, które są dozowane z kontrolowanym natężeniem przepływu na cyfrowo zdefiniowanej ścieżce do tworzenia modeli 3D.

Drukarka 3D F-NIS zbudowania na bazie Creator Pro marki FlashForge
Zdjęcie 4. Drukarka 3D F-NIS zbudowania na bazie Creator Pro marki FlashForge

Wprowadźmy nieco rysu historycznego

Pierwsze wdrożenie technologii druku 3D dedykowanej do past ceramicznych pod kierownictwem Eweliny Zaremby zrealizowaliśmy w Zakładzie Wysokotemperaturowych Procesów Elektrochemicznych (HiTEP) w Instytucie Energetyki w Warszawie w 2018 roku. Dostarczyliśmy wtedy zmodyfikowaną drukarkę pracującą w technologii FDM razem z współpracującym z nią modułem peryferyjnym przeznaczonym do druku past. Ponadto, po naszej stronie była jego integracja oraz szkolenie i wsparcie techniczne użytkowników. Przez kolejne dwa lata przeprowadzaliśmy testy, by dopracować nowe rozwiązanie.

W 2020 roku Zakład Wysokotemperaturowych Procesów Elektrochemicznych (HiTEP) w Instytucie Energetyki zgłosił nam potrzebę wprowadzenia zmian na poziomie funkcjonalności maszyny. Po konsultacjach podjęliśmy decyzję o doposażeniu pracowni w bardziej zaawansowany system do druku 3D. Dzięki zebranemu doświadczeniu w pracy z naszym poprzednim  urządzeniem, zespół laboratorium mógł jasno zdefiniować swoje potrzeby. Nasi technicy przetłumaczyli te potrzeby na konkretne zmiany w parametrach urządzenia. Opracowaliśmy koncepcję autorskiego, precyzyjnego systemu ekstruzji materiału, który pozwolił na aż dziesięciokrotnie szybszy wydruk niż sprzęt dostarczony w 2018 roku!

Projekt tego urządzenia trwał pół roku. Wprowadziliśmy kilka usprawnień takich jak udoskonalenie procedury kalibracji stołu roboczego czy zastosowania kalibracji dwuetapowej. Jej pierwszy etap polega na ręcznej kalibracji, drugi zaś jest już w pełni zautomatyzowany. Teraz, oficjalnie jesteśmy w stanie zaprezentować Państwu efekty naszych prac i z dumą mówić o pierwszych drukarkach 3D marki Sygnis.

Przyszłość zaczyna się już dziś – współprace nad przełomowymi projektami

Jako zespół wybitnych inżynierów, projektantów, naukowców i specjalistów tworzymy grupę rozwiązującą najbardziej wymagające problemy naszych klientów. Uwielbiamy podejmować ciekawe i ambitne wyzwania, dlatego też jesteśmy twórcami pionierskiej, pierwszej na Świecie technologii umożliwiającej drukowanie 3D ze szkła niskotemperaturowego – Syglass!

Nie określają nas ramy. Lubimy wyzwania. Wciąż stawiamy sobie coraz wyższe poprzeczki projektowe. Jeśli w swoich badaniach napotkałeś pewną przeszkodę – pomożemy Ci ją pokonać – napisz: kontakt@sygnis.pl