Relacja z InterNanoPoland 2021

W tym roku po raz 5. odbyło się międzynarodowe forum naukowców, przedsiębiorców, organizacji wspierających biznes oraz studentów pracujących w sektorze nanotechnologii i materiałów zaawansowanych – InterNanoPoland. Wśród naukowców prezentujących najnowsze osiągnięcia nauki i przemysłu o najnowszych technologiach prototypowania układów mikrofluidyczych oraz nowych podejściach w zakresie generacji i analizy mikrokropli opowiedział Grzegorz Kaszyński – CEO i współzałożyciel Sygnis Bio Technologies.

Zdjęcie 1. Logo Sygnis Bio Technologies wydrukowane z biotuszu

Druk 3D nieodłączną częścią mikrofluidyki

Wydarzenie, choć odbyło się online i poruszało wiele specjalistycznych zagadnień, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Na wykładzie prowadzonym przez Grzegorza Kaszyńskiego usłyszeć można było m.in. o biodruku 3D, który mimo swojej obecności na rynku od ponad dwóch dekad, dopiero w ostatnich latach jest intensywnie wykorzystywany przy wytwarzaniu układów mikrofludycznych.

Nowoczesne technologie addytywne przekraczają barierę dotychczasowych technik wytwarzania, umożliwiając opracowanie unikatowych rozwiązań konstrukcyjnych. Obecne możliwości technologii druku 3D pozwalają na seryjną mikro-fabrykację z rozdzielczością dochodzącą do nawet 1 μm.

Jak pisze Grzegorz Kaszyński w swoim abstrakcie z konferencji InterNanoPoland 2021:
„Obecne możliwości inżynieryjne pozwalają światowym liderom rynku na wytwarzanie układów mikrofluidycznych z szeregu różnych materiałów: od polimerów po hydrożele. Drukarki DLP pozwalają na wytworzenie bardzo skomplikowanych struktur z hydrożeli, które po wydrukowaniu będą nadal biozgodne i elastyczne.”

Pełen wykład do obejrzenia i wysłuchania:


Księga Abstraktów InterNanoPoland 2021