Syntetyczna rogówka przywraca wzrok

78-letni niewidomy mężczyzna z Izraela odzyskał wzrok po operacji wszczepienia nowego, innowacyjnego implantu rogówki.

Opracowany przez firmę CorNeat KPro to pierwszy implant, który można zintegrować bezpośrednio ze ścianą oka. Perspektywa jest niezwykle obiecująca, gdyż pozwala zastąpić bliznowaciejące lub zdeformowane rogówki bez wykorzystywania tkanki dawcy. Bezpośrednio po zabiegu pacjent był w stanie odczytać liczby na tablicy i rozpoznać członków rodziny.

Implant sztucznej rogówki
Rysunek 1. Innowacyjny implant rogówki, opracowany przez firmę CorNeat KPro
Źródło: Engadget

Implant rogówki ratunkiem dla niewidomego?

Rogówka to przezroczysta warstwa, która pokrywa i chroni przednią część oka. Może się degenerować lub mogą pojawiać się na niej blizny wskutek np. chorób takich, jak pseudofakijna keratopatia pęcherzowa [1], stożek rogówki [2] czy urazy mechaniczne.

Sztuczne implanty są dostępne dla pacjentów ze zwyrodnieniem rogówki, ale ze względu na wysoką złożoność operacji, są one zwykle rozwiązaniem ostatecznym, wdrażanym, gdy przeszczepy lub implant rogówki nie działają. Wszczepienie rozwiązania CorNeat jest natomiast stosunkowo prostą procedurą, która wymaga minimalnej liczby szwów i cięć. Co więcej, wykorzystuje materiał biomimetyczny [3], który „stymuluje proliferację [4] komórek, prowadząc do postępującej integracji tkanek”, jak twierdzi CorNeat.

[1] Pseudofakijna keratopatia pęcherzowa to stan chorobowy, w którym w rogówce powstają małe pęcherzyki z powodu dysfunkcji śródbłonka.

[2] Stożek rogówki to choroba rogówki oka charakteryzująca się zmianami w strukturze rogówki, prowadzącymi do jej ścieńczenia i nadmiernego uwypuklenia.

[3] Biomimetyczny – naśladujący procesy naturalne oraz funkcje biologiczne.

[4] Proliferacja w biologii oznacza mnożenie się komórek.

Powyższy film pokazuje dokładnie jak przebiega zabieg, w wyniku którego implant zostaje w pełni przeszczepiony do ściany oka. „Fibroblasty [5] i kolagen stopniowo kolonizują osłonę integrującą [6], a pełna integracja następuje w ciągu kilku tygodni, trwale osadzając urządzenie w oku pacjenta” – twierdzi CorNeat. Pozwala to na poprawę ostrości wzroku i „wyjątkowo szybki czas gojenia”, a do tego wygląda dość naturalnie.

Firma podała, że dziesięciu kolejnych pacjentów zostało dopuszczonych do badań w Izraelu. W tym miesiącu planuje rozpoczęcie leczenia dwóch pacjentów w Kanadzie oraz oczekuje na zatwierdzenia sześciu terapii we Francji, Stanach Zjednoczonych i Holandii. Ponieważ implant nie zawiera żadnej elektroniki, mógłby pomóc większej liczbie ludzi niż jakiekolwiek robotyczne oko. – Po latach ciężkiej pracy obserwowanie, jak kolega z łatwością wszczepia CorNeat KPro i obserwowanie, jak inny człowiek odzyskuje wzrok, już na następny dzień było ekscytujące i poruszające emocjonalnie. W pokoju polały się łzy szczęścia – powiedział dr Gilad Litvin, współtwórca i założyciel CorNeat Vision.

[5] Fibroblasty to komórki zwierzęce, będące najliczniejszymi komórkami tkanki łącznej właściwej.

[6] Część implantu znajdująca się w bezpośrednim kontakcie z okiem pacjenta, zdolna do integracji z tkankami.

Autor: Marta Robak
 

Źródło: https://www.engadget.com/synthetic-cornea-helps-a-legally-blind-man-regain-his-sight-101057500.html?guccounter=1