Niezawodny FlashForge Finder w publikacji polskich naukowców

Grupa polskich naukowców pod kierownictwem prof. UAM dr. hab. Roberta Przekopa opublikowała artykuł naukowy o wpływie grawitacji na druk 3D w technologii FDM/FFF. Eksperymenty zostały przeprowadzone na drukarce FlashForge Finder!

Zdjęcie 1 – Odwrócona o 180 stopni drukarka 3D FlashForge Finder
Źródło: Acta Mechanica Slovaca 25 (3): 16 – 19, September 2021

Świat odwrócony do góry dyszami…

Jak czytamy we wprowadzeniu do artykułu: „Często proste pytania nie mają oczywistych odpowiedzi i wymagają eksperymentu, który daje nieoczekiwany rezultat. Czy zastanawiałeś się kiedyś co się stanie, jeśli obrócisz o 180 stopni powszechnie przyjętą konwencję drukowania FDM?” No właśnie! Sprawdziła to grupa naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w skład której wchodzili prof. UAM dr hab. Robert Przekop, mgr Daria Pakuła, mgr Miłosz Frydrych i prof. dr hab. Marek Jałbrzykowski.

Z dalszej części wprowadzenia dowiadujemy się więcej o szczegółach eksperymentów i zakresie badań: „W pracy przedstawiono weryfikację możliwości zastosowania odwrotnej orientacji głowicy drukującej w tradycyjnie stosowanych drukarkach 3D pracujących w technologii FFF/FDM. Wykazano, że parametry mechaniczne drukowanego przedmiotu mogą być jeszcze wyższe w przypadku zastosowania druku odwrotnego. Przedstawiona koncepcja otwiera nowe możliwości projektowania drukarek w systemach FFF/FDM, które wykorzystują zmienioną konwekcję ciepła i odwrotny wpływ grawitacji na drukowany element.”

Zdjęcie 2. Eksperymenty z grawitacją przeprowadzane na drukarce 3D FlashForge Finder.
Źródło: Acta Mechanica Slovaca 25 (3): 16 – 19, September 2021

Porównanie i dalsze badania

W pracy przedstawione zostało porównanie obu metod druku – zwyczajowo przyjętej orientacji głowicy i wersji odwróconej o 180 stopni. Okazuje się, że wywrócenie drukarki 3D do góry nogami może nieść ze sobą szereg nowych możliwości wytwórczych! Autorzy artykułu w konkluzji swojej pracy stwierdzają, że „(…) wpływ grawitacji na proces wytwórczy jest znaczący i powinien być przedmiotem dalszych badań”. Z pewnością zmienia to perspektywę, z której patrzymy na tradycyjny druk 3D i standardowy proces wytwórczy w technologiach addytywnych. Czekamy na wyniki kolejnych eksperymentów!

Pełny artykuł naukowy polskiej grupy badawczej możecie przeczytać na stronie Acta Mechanica Slovaca.

Niezawodny FlashForge Finder

O tym, że Finder wraz z modelem Dreamer to tzw. „workhorse’y”, czyli maszyny nie do zajechania, wiemy w Sygnis już od dłuższego czasu! Powyższe eksperymenty udowadniają, że niepozorne desktopowe drukarki 3D sprawdzą się również w przypadku badań naukowych!

Warto wspomnieć o pięknych modelach wykonanych przez youtubera „builtbyWikander”, którego Finder ma przepracowane ponad pięć tysięcy godzin druku! Zobaczcie sami!

Źródło: Acta Mechanica Slovaca