Nowa era dla druku 3D w jubilerstwie – Waxjet 400

Dwie techniki historycznie definiowały branżę jubilerską: rzemiosło ręczne oraz odlewanie z wosku. Obie techniki wymagają znacznej wiedzy technicznej, a jej brak jest bardzo kosztowny oraz czasochłonny. Parę lat temu tradycyjne procesy uzupełnione zostały o nową technikę, jaką jest technologia addytywna. Druk 3D daje jubilerom nowe możliwości w zakresie projektowania i produkcji. Dziś, natomiast branża jubilerska otrzymała kolejne udogodnienia i ogromne korzyści, dzięki pierwszej w Europie drukarce 3D do druku z wosku – WaxJet 400, która dostępna jest w Polsce tylko u nas!

Zdjęcie 1. Druk 3D z wosku - WaxJet 400 od marki FlashForge
Zdjęcie 1. Druk 3D z wosku – WaxJet 400 od marki FlashForge

Nowe spojrzenie na wosk w jubilerstwie

Najciekawszą z innowacyjnych technik tworzenia modeli w druku 3D jest wykorzystanie wosku. Jubilerzy zamiast ręcznie rzeźbić w wosku mogą skorzystać z naszych usług i wydrukować swoje projekty na drukarce 3D – WaxJet 400. Metoda ta posiada wiele zalet, w szczególności widocznych w porównaniu z tradycyjnym, ręcznym rzeźbieniem. Druk 3D jest znacznie szybszy w produkcji, a specyfika produkcji addytywnej umożliwia tworzenie bardzo złożonych struktur. Ważną cechą jest również możliwość szybkiego dostosowania modelu do potrzeb klienta oraz błyskawicznego wprowadzania zmian. Druk 3D okazuje się również tańszy, a dzięki możliwości masowego powielania wydruków, staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w branży jubilerskiej.

Dzięki drukowi 3D można zapewnić w pełni zindywidualizowane usługi dla branży jubilerskiej oparte na precyzyjnych technikach i wykorzystaniu wzorów, które dotychczas pozostawały w sferze marzeń zarówno klientów, jak i projektantów. Programy CAD (Computer Aided Design) pozwalają na tworzenie modeli, które następnie zostaną dostosowane technicznie do specyfikacji konkretnej maszyny wytwórczej, co przyspiesza i ułatwia proces projektowania.

Wizualizacja modelu pierścionka zaprojektowanego w programie CAD
Zdjęcie 2. Wizualizacja modeli pierścionków zaprojektowanych w programie CAD
Źródło: DWS Systems

Waxjet 400 – jedyna taka drukarka 3D w Europie!

Drukarka 3D WaxJet 400 jest dostępna w Polsce w Sygnis, jako jedyna sztuka w Europie, a jej możliwości wciąż zadziwiają! Drukarka WaxJet 400 pracuje w technologii MultiJet. Dzięki niej jesteśmy w stanie otrzymać gładkie powierzchnie, wysoce precyzyjne wzory z wykorzystaniem 100% wosku. Jej dokładność sięga aż 16 um, a dzięki zastosowaniu wosku, nie potrzebuje szczególnych zmian w procesie odlewania.

Drukarka 3D WaxJet 400 charakteryzuje się ponadto możliwością wydruku w dużym formacie oraz tworzenia wydruków o bardzo skomplikowanej geometrii. Modele można układać ściśle obok siebie lub jeden na drugim, dzięki wypłukiwanemu materiałowi podporowemu. Duże pole robocze oraz niskie warstwy pozwalają na szybki i precyzyjny wydruk. Drukarka jest więc idealnym rozwiązaniem do produkcji biżuterii, zegarów, instrumentów, a wytwórstwo precyzyjne znajdzie zastosowanie także w odlewnictwie lotniczym czy dentystycznym.

Kolejną, ogromną przewagą drukarki 3D WaxJet 400 są jej możliwości produkcyjne. Ta drukarka może wyprodukować ponad dwukrotnie więcej modeli w porównaniu do maszyn w innych technologiach na rynku!

Porównanie możliwości technologicznych pod kątem wydajności produkcji
Zdjęcie 3. Porównanie możliwości technologicznych pod kątem wydajności produkcji

Materiały idealne, czyli z czego najlepiej wykonywać biżuterię?

Do zastosowań w branży jubilerskiej w Sygnis przeznaczone są dwa rodzaje technik: druk 3D z wosku w technologii MJP oraz żywice (technologie SLA, DLP i LCD). Co je różni?

MJP – multijet printing – to technologia oparta na metodzie przyrostowej. Tym, co wyróżnia MJP, jest niezwykła precyzja druku oraz gładka powierzchnia produktu końcowego. MJP cechuje się również szybkim i nieskomplikowanym procesem obróbki postprodukcyjnej. Poza tym, czas samej produkcji jest bardzo krótki, co pozwala na bardzo dynamiczne wprowadzenie produktu na rynek.

MJP wykorzystujemy głównie na etapie produkcji. Dla przykładu, drukarka WAXJET 400 pozwala na wyprodukowanie nawet 350 pierścionków o różnych rozmiarach oraz wzorach w ciągu zaledwie 24 godzin! Dzięki wypłukiwanemu materiałowi podporowemu, elementy mogą być drukowane blisko siebie.

Drukarka 3D WaxJet 400 umożliwia również druk gotowych drzewek odlewniczych, co zaoszczędza czas i konieczność ręcznego przygotowania drzewka do odlewu.

Ponadto, oferujemy produkcję elementów wykonanych z różnego rodzaju żywic trzema wiodącymi technikami produkcji addytywnej. Poniższe metody przetwarzania światłoutwardzalnych żywic cechują się wysokim poziomem precyzji, a także możliwością tworzenia niezwykle skomplikowanych geometrycznie, a nawet topologicznie struktur.

  • SLA, czyli stereolitografia, jest najstarszą techniką druku 3D. Polega na użyciu lasera UV do utwardzania wybranych części żywicy.
  • DLP, czyli digital light processing, jest odmianą stereolitografii, w której używany jest projektor naświetlający całą warstwę żywicy i utwardzający poszczególne fragmenty dzięki użyciu systemu tysięcy miniaturowych luster.
  • Dysponujemy również trzecią techniką – LCD, która polega na użyciu lamp LED do naświetlenia całej warstwy i panelu LCD regulującego kształt strumienia światła, co eliminuje potrzebę wstawiania luster lub galwanometrów.
Odlewy pierścionków przed odcięciem z drzewka odlewniczego
Zdjęcie 4. Odlewy pierścionków przed odcięciem z drzewka odlewniczego
Źródło: DWS Systems

Wytworzenie całej “choinki odlewniczej” w technice druku 3D zajmuje jedynie kilka godzin. Możliwa jest również produkcja różnorodnych modeli podczas jednego cyklu pracy maszyny, co nieporównywalnie skraca cały proces produkcji. Z żywic możemy wykonywać zarówno filigranowe struktury o wymyślnych kształtach, jak i główne części biżuterii, które cechować się będą wytrzymałością. Żywica ma również na tyle podobne właściwości fizykochemiczne do tradycyjnych materiałów używanych w jubilerstwie, że przetwórstwo wydruków może odbywać się również standardowymi metodami, co jest ważną cechą, szczególnie dla tych, ceniących dziedzictwo kulturowe fachu.

Zdjęcie 5. Modele wydrukowane za pomocą jedynej w Europie drukarki 3D WaxJet 400

Porozmawiajmy o tym, co możemy dla ciebie zrobić

Zastosowanie technologii produkcji addytywnej wiąże się z wieloma korzyściami. Prowadzi do niemal całkowitej eliminacji marnowania materiału, oszczędności funduszy oraz czasu, a przede wszystkim pozwala na tworzenie struktur, których wytworzenie nie byłoby możliwe metodami tradycyjnymi.

Podstawowym zastosowaniem druku 3D w przemyśle jubilerskim jest tworzenie modeli. Dzięki szybkim technikom prototypowania, dostępnym w parku maszynowym Sygnis, można nie tylko testować nowe pomysły, ale przede wszystkim wykonywać formy do odlewów i indywidualne projekty modeli. Jako jedyni w Europie mamy dostęp do maszyny, która rewolucjonizuje myślenie o produkcji w jubilerstwie.

Chcesz się przekonać? Odwiedź naszą stronę poświęconą drukarce 3D WaxJet 400 lub napisz do naszego specjalisty – Bartłomiej Jarkiewicz, Senior Sales Engineer w Sygnis – bartlomiej.jarkiewicz@sygnis.pl