Sygnis wśród Pereł Motoryzacji! Druk 3D gościnnie na wystawie Narodowego Muzeum Techniki

Elegancki CWS-T1, kultowy Fiat 508, legendarna Syrena Sport, słynny De Dion Bouton czy jedyny na świecie motocykl Choińskiego – to tylko kilka spośród blisko czterdziestu modeli samochodów i motocykli zaprezentowanych na wystawie w Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Uwierzcie, że druk 3D, który śmiało można nazwać technologią przyszłości, może mieć wiele wspólnego z zabytkowymi samochodami i edukacją!

Wystawa, która potrwa do 25 września, to prawdziwa gratka, nie tylko dla fanów motoryzacji. Perły Motoryzacji to – w swej warstwie narracyjnej – przekrojowa opowieść o historii motoryzacji w Polsce. Historii, która zaczyna się wraz z pojawieniem się pierwszych samochodów i motocykli na ziemiach polskich. Przykładów jest mnóstwo – od wspomnianego już wcześniej francuskiego De Dion Bouton, aż po odważne i niepowtarzalne polskie konstrukcje – jak motocykl Choińskiego, czy CWS-T1 – pierwszy polski samochód osobowy produkowany seryjnie po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Entuzjazm wśród odwiedzających wystawę gości wzbudzi zapewne również piękna Syrena Sport – ucieleśniająca niespełnione marzenie Polaków o wielkiej motoryzacji. Podobnie jak Ford T – samochód legenda: 19 lat produkcji, 15 milionów sprzedanych egzemplarzy! Pojazd, który zmotoryzował Stany Zjednoczone, a w latach 1920-1925 był montowany w Polsce. Podziwiać będzie można również brytyjskiego Humbera z początku XX w., który bardziej przypomina elegancką bryczkę z silnikiem, niż samochód. Na wystawie obecne będą także bardziej współczesne, choć historyczne już, polskie modele samochodów: Smyk, Mikrus, Meduza, Beskid, Warszawa M-20, nie wspominając o kultowym Fiacie 125p, Polonezie Analogu czy Syrenie 100. Towarzyszyć im będą okazałe modele motocykli w wersji z koszem – jak brytyjski Ariel czy Junak M10 i bez kosza – jak polski Ryś, SHL Gazela czy kultowa Osa.

Na wesoło

Na wystawie znajdzie się również miejsce na humor i dobry żart – wszak o motoryzacji nie trzeba opowiadać wyłącznie na poważnie. Wiele modeli samochodów z pewnością wywoła niejeden uśmiech na twarzy wizytujących wystawę gości: zaprezentowany na wystawie model Buggy Quad Fiat 126p – będący indywidualną przeróbką popularnego „malucha”, strażacki Żuk o dumnej nazwie Ramzes w wersji eksportowej do Egiptu, czy poczciwy Fiat 126p – którego odwiedzający będą mogli własnoręcznie zapakować na słynne niegdyś „wczasy w Bułgarii”. Atrakcją dla dzieci będzie niewątpliwie możliwość zrobienia sobie zdjęcia na wojskowym motocyklu K-750 – popularnie zwanego „Kaśką”, czy uruchomienia wielkiego 4-suwowego wysokoprężnego silnika Mercedesa.

Ostatnie dni wystawy

Łącznie na wystawie zaprezentowanych zostanie blisko 40 samochodów i motocykli. Ekspozycji towarzyszyć będą oprowadzenia kuratorskie. Wszystkie opisy zgromadzonych eksponatów dostępne będą w wersji polskiej i angielskiej. Organizatorem tego motoryzacyjnego wydarzenia jest Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie, z którego pochodzi znakomita większość zbiorów. Pozostałe eksponaty pozyskane zostały na potrzeby wystawy od prywatnych kolekcjonerów. Ekspozycja potrwa do 25 września 2018 roku. Wystawę można oglądać w godzinach 9-20 w Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki.

Druk 3D w murach Muzeum

Część naszego zespołu to fani motoryzacji – to oni wyszli z inicjatywą nawiązania kontaktu z Narodowym Muzeum Techniki w związku z trwającą wystawą. Zależało nam na tym, by pojawić się na wystawie Perły Motoryzacji i dać coś od siebie. Chcieliśmy opowiedzieć w jaki sposób druk 3D może być użyteczny dla pasjonatów starych, zabytkowych modeli aut. Dzięki tej technologii, możemy wydrukować części zamienne i elementy, których nie można już wyprodukować, ani uzyskać drogą kupna. Możemy odtworzyć przeszłość, nie tylko w postaci nieosiągalnych wizualizacji, ale tak, aby móc jej doświadczyć w trójwymiarowej pełni obcowania z przedmiotem niekiedy całkowicie utraconym.

Druk 3D wnosi w codzienność szkolną kreatywność, innowacyjność i odkrywa przed uczestnikami sekrety nowych technologii, których wpływ na rzeczywistość staje się coraz bardziej zauważalny. Styczność z technologią od najmłodszych lat wpływa na rozwój dzieci i młodzieży. Rozwijanie wyobraźni przestrzennej, zachęta do pogłębionego obcowania z technologią i wciągająca zabawa to jedne z wielu zalet druku 3D. Obecnie, większość pomocy naukowych jest dwuwymiarowa. Trójwymiarowe wydruki znajdą zastosowanie w nauce niemal każdego przedmiotu szkolnego od historii i geografii, przez fizykę, chemię i biologię, aż po technikę, informatykę i programowanie.

Sygnis New Technologies obok Pereł Motoryzacji

Chcieliśmy przybliżyć wystawę na naszym blogu i na naszych kanałach społecznościowych, a przede wszystkim podzielić się naszą pasją. Dodatkowo, udało nam się w bardzo krótkim czasie wydrukować pamiątki dla Narodowego Muzeum Techniki.

Oprócz modelu Fiata 125p, przywieźliśmy ze sobą również małą wersję Lotni Tańskiego, której replikę o rozpiętości skrzydeł 60 cm wykonaliśmy dla Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej. Model został stworzony przez jednego z uczniów liceum. My wzięliśmy na siebie zrealizowanie wydruku, w związku z czym pojawiliśmy się jako goście podczas “Tygodnia z Patronem”.

Na miejscu udało nam się porozmawiać z p. Tomaszem Szczerbickim z Narodowego Muzeum Techniki, z którym przeprowadziliśmy krótki wywiad na temat eksponatów i dalszych planów Muzeum.

Artykuł powstał we współpracy z Narodowym Muzeum Techniki.