[CASE STUDY] CRN_01 „Koliber” – autorski projekt wymazówek

W 2020 roku, w niecałe dwa miesiące stworzyliśmy projekt, który miał na celu redefinicję jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli pandemii – wymazówki. Zauważone przez nas globalne zapotrzebowanie i problemy związane z przerwanymi łańcuchami dostaw stanowiły punkt wyjściowy do przemyślenia designu i procesu wytwarzania pałeczek wymazowych. W zakresie technologii inspirowaliśmy się drukiem 3D, natomiast w zakresie projektowania… naturą.

Kryzys wielopoziomowy

Wymazówki CRN_01 “Koliber” zostały opracowane w odpowiedzi na kryzys logistyczny z początków pandemii COVID-19 i braki w zaopatrzeniu medycznym, zgłaszane do nas bezpośrednio przez instytucje zdrowia publicznego i placówki medyczne. W konsultacjach podczas kolejnych iteracji projektu naszej wymazówki brali udział medycy i specjaliści, których ekspercka wiedza pomogła ukształtować ostateczną formę pałeczki.

Do marca 2022 roku przeprowadzono w Polsce ponad 34,4 miliona testów na SARS-CoV-2.

Cały świat czerpał wiedzę o rozwoju pandemii z masowo wykonywanych testów. Pałeczki wymazowe były zatem artykułem pierwszej potrzeby, a uproszczenie ich produkcji – realną szansą na wsparcie służby zdrowia.

Dostępne na rynku wymazówki produkowane są dwuetapowo: wtryskiwane, a następnie flokowane. Dla uzyskania odpowiednich parametrów wymazu potrzebne są konkretne rodzaje floków, a zatem również odpowiednie urządzenia do ich nanoszenia. Projekt CRN_01 charakteryzuje się natomiast szybszym i tańszym, jednoetapowym procesem produkcji – formowaniem wtryskowym.

4-gniazdowa forma wtryskowa do produkcji masowej, której precyzyjne elektrodrążenie trwało 14 dni.

100 pomysłów na sekundę

W duchu biomimetyki, kształt wymazówki został zainspirowany językiem kolibra, przystosowanym do pobierania nektaru z wąskich kielichów kwiatów. Zaprojektowane rowkowania i zagłębienia pozwalają na nagarnianie i gromadzenie dużej ilości materiału wymazowego, zapewniając tym samym skuteczność testowania. Co więcej, z uwagi na brak floków, wymazówki CRN_01 “oddają” w teście laboratoryjnym więcej próbki niż ich rynkowe odpowiedniki.

Wymazówka CRN_01 „Koliber” zanurzona w probówce.

Pierwsze prototypy wymazówki zostały wykonane z żywicy poliuretanowej na drukarce 3D FlashForge Hunter pracującej w technologii DLP. Kolejnych iteracji natomiast dokonano na drukarkach 3D firmy DWS Systems z żywic klasy medycznej w technologii SLA.

Projekt przeszedł konsultacje z diagnostami oraz doczekał się realizacji pierwszej formy wtryskowej i pierwszej serii produkcyjnej. Jak mówi autor projektu, Chief Design Officer w Sygnis SA, Maciej Głowacki: „Lata doświadczenia z projektami badawczo-rozwojowymi, zaawansowanym drukiem 3D oraz realizacjami na formy wtryskowe pozwoliły mi stworzyć projekt w duchu “rapid prototyping”. Od pomysłu do realizacji pierwszej serii wtrysków minęły niecałe dwa miesiące, z czego ponad tydzień zajął proces misternego elektrodrążenia czterogniazdowej formy.”

Sterylizacja plazmą wymazówki CRN_01 „Koliber”.

Projekt CRN_01 „Koliber” zajął II miejsce w prestiżowym międzynarodowym konkursie MakeMe.

Wręczający nagrodę, dr Tomasz Rygalik, wypowiedział się na temat projektu w następujący sposób:

„Pandemia w znaczącym stopniu przyczyniła się także do pogłębienia kryzysu klimatycznego. Mnóstwo jednorazowych higienicznych i medycznych sprzętów oraz artykułów trafiło na wysypiska. Projekt wymazówki w sposób bezpośredni adresuje ten problem. Te dostępne na rynku standardowo produkowane są dwuetapowo i wykonane są z dwóch grup materiałowych, nierozerwalnie ze sobą połączonych. A tu, z inspiracji naturą powstał przedmiot, składający się z jednej części, o uproszczonym jednoetapowym procesie produkcyjnym – szybszym i tańszym, który niesie tą samą bardzo ważną diagnostyczną funkcję. Jednocześnie spełnia on wszystkie oczekiwania przedkładane przed tego typu projektem.”

Ekspozycja projektu CRN_01 „Koliber” podczas gali konkursu MakeMe.

Więcej o konkursie MakeMe:

ELLE

Label Magazine

Łódź Design Festival