[CASE STUDY] Czy wiesz, że statuetka The Voice of Poland jest drukowana 3D?

Jesteśmy już po finale ostatniej edycji The Voice of Poland. Z tej okazji przypominamy i jednocześnie chwalimy się naszą stałą współpracą z ekipą produkcyjną tego programu. W tym roku po raz piąty drukowaliśmy 3D znaną wszystkim statuetkę, po którą sięgają zwycięzcy wszystkich polskich edycji talent show. Przeczytajcie o historii jej powstania!

Wszystko zaczęło się kilka lat temu, gdy zgłosiła się do nas ekipa produkcyjna programu The Voice of Poland. Za pomocą technologii addytywnych chcieli oni odwzorować statuetkę, która dotychczas była produkowana odlewniczo. Skąd taka zmiana? Druk 3D w tym przypadku oznacza szybszą realizację i znacznie niższe koszty produkcji przy zachowaniu tego samego, rewelacyjnego efektu wizualnego.

Cofnijmy się pamięcią do naszej pierwszej współpracy w roku 2018

W oparciu o otrzymany, płaski model 2D dział wzorniczy Sygnis przygotował plik 3D statuetki. Trójwymiarowy projekt powstał od A do Z w osiem godzin! Osadzona na podstawce statuetka przedstawia dłoń trzymającą mikrofon i stanowi rozpoznawalny symbol programu. Dział produkcji zadbał o zapewnienie dobrej dokładności i jakości wykonywanego wydruku 3D. Po niezbędnych testach i „zielonym świetle” od naszych technologów zaprezentowaliśmy efekt Klientowi.

Przeczytaj również: [CASE STUDY] Druk 3D na pomoc noworodkom

Trzydziestocentymetrowa statuetka wydrukowana została w niecałe 20 godzin na drukarce 3D pracującej w technologii FDM. Pięć lat temu był to FlashForge Dreamer, a wykorzystany materiał – filament ABS. Zastosowaliśmy ten rodzaj filamentu do druku 3D, ponieważ jest on podatny na obróbkę. Dzięki temu mogliśmy uzyskać odpowiednią gładkość powierzchni, przygotowując wykonany element do kolejnego etapu prac, czyli lakierowania. Warto zaznaczyć, że bez odpowiedniego przygotowania powierzchni nie bylibyśmy w stanie prawidłowo nałożyć powłok.

Po lewej statuetka The Voice of Poland przed chromowaniem natryskowym, po prawej – już po chromowaniu.

Po zakończeniu tych czynności statuetka trafiła na chromowanie natryskowe. Dzięki chromowaniu uzyskała ona lśniący połysk, który wyśmienicie prezentuje się w blasku fleszy. Jednym z ostatnich etapów było dociążenie statuetki, aby miała ona wagę właściwą randze nagrody. Dokonaliśmy tego poprzez dodanie odpowiednich płaskowników. Należało je specjalnie zabezpieczyć, aby nie poruszały się podczas podnoszenia statuetki. Na samym końcu prac przymocowaliśmy u podstawy grawerowaną tabliczkę. Gotowa do podróży statuetka mogła od tej chwili trafił w ręce zwycięzcy programu.

Postprocessing wydrukowanej statuetki The Voice of Poland.

Tak było 5 lat temu. Co zmieniło się przez ten czas?

Nieprzerwanie od 2018 roku, co roku wykonujemy partię trzech statuetek The Voice of Poland. Na przestrzeni lat nabraliśmy wprawy w produkcji finałowych „rączek”, bo tak właśnie potocznie nazywamy statuetki VoP 🙂 Wydruki wykonujemy aktualnie na drukarce 3D FlashForge Guider IIs. Dzięki tej nowoczesnej i bardzo intuicyjnej w obsłudze maszynie, a także jej elastycznemu stolikowi, w prosty sposób drukujemy i zdejmujemy wydruki z platformy roboczej. Zamknięta komora robocza oraz wysokotemperaturowy ekstruder sprawiają, że FlashForge Guider IIs idealnie sprawdza się w wykonywaniu projektów dla sektora produkcyjnego i naukowego.

„Rączka” w trakcie procesu druku 3D.

Podczas tegorocznej edycji The Voice of Poland również mogliście obejrzeć efekt naszej pracy! Czy spodziewaliście się, że nagroda, którą trzyma w rękach zwycięzca jest wydrukowana na drukarce 3D?

>>> [CASE STUDY] Coś na ząb! O nietypowej statuetce słów kilka

Jedną ze statuetek mamy w swoich zbiorach i często jeździmy z nią na konferencje i targi, przedstawiając jako przykład udanej, wieloletniej współpracy. Jeśli chciał_byś zobaczyć „rączkę” na żywo, odwiedź nas podczas jednego z licznych eventów, w których bierzemy udział lub wpadnij na kawę na nasz Taras Prototypowania w Varso Place na ulicy Chmielnej 73. Do zobaczenia!

Gotowa statuetka The Voice of Poland.