[CASE STUDY] Statuetki IDEA 3W dla Banku Gospodarstwa Krajowego

Projekt 3W: woda-wodór-węgiel to nowa inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego. Celem projektu jest wsparcie świata nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie. Na zlecenie Banku Gospodarstwa Krajowego przygotowaliśmy wyjątkowe statuetki do Konkursu 3W, wręczane zwycięzcom podczas dorocznego Kongresu 3W.

Woda, wodór, węgiel

Powyższe trzy zasoby odpowiednio wykorzystane zmienią polską gospodarkę w bardziej innowacyjną i konkurencyjną. 3W to długofalowy projekt, mający aktywizować społeczeństwo, biznes, świat nauki i administrację państwową. To również działania na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki i społeczeństwa. We wrześniu 2022 roku Sygnis S.A. podpisał list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie upowszechniania idei 3W, w wyniku czego wraz z BGK rozpoczęliśmy wspólne dążenie do tego, by Polska stała się międzynarodowym centrum innowacji, w ramach którego powstaną nowe rozwiązania zbliżające do osiągnięcia lepszej, bezpieczniejszej i bardziej zrównoważonej gospodarki.

Statuetki IDEA 3W wykonane przez Sygnis S.A. dla Banku Gospodarstwa Krajowego

Projekt statuetek IDEA 3W

Statuetka IDEA 3W stanowi interpretację wpływu węgla i wodoru na otaczający nas świat i najbliższą przyszłość ludzkości. Odkrycia naukowe związane z tymi pierwiastkami nieustannie napędzają rozwój współczesnej technologii i należą do grona tzw. „disruptive innovations”.

Na statuetkę IDEA 3W składają się 3 filary inicjatywy:

  • Woda: reprezentowana przez falującą szklaną taflę;
  • Węgiel: wywołująca fale molekuła, wydrukowana 3D;
  • Wodór: drukowana 3D z materiału z grafenem podstawa,
    nawiązująca do struktur wykorzystywanych w ogniwach wodorowych.

Podstawki wykonane z filamentu z zawartością grafenu przebadaliśmy na obecność tego materiału
w laboratoriach Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, korzystając ze spektroskopii ramanowskiej.

Przeczytaj też: [CASE STUDY] Czy wiesz, że statuetka The Voice of Poland jest drukowana 3D?

Wykonaliśmy łącznie 9 statuetek, 3 miejsca dla 3 kategorii Nagród 3W: Nauka + Biznes + Administracja Publiczna.

W ciągu zaledwie miesiąca udało nam się zrealizować: matryce do formowania szklanych tafli oraz same tafle, wydruki 3D z wosku odlewniczego na drukarce WaxJet, odlewy z brązu i srebra wraz ze złoceniem,
szereg wydruków w innych technologiach oraz pełen montaż finalnych obiektów.

Statuetki zostały rozdane podczas uroczystej Gali Kongresu 3W BGK.

Za projekt statuetki IDEA 3W odpowiedzialni byli:
Maciej Głowacki, Karolina Sulej oraz Grzegorz Buczyński.

Statuetki IDEA 3W zostały wykonane w Parku Maszynowym SYGNIS SA przez:
Piotra Piskorskiego, Adama Zaorskiego, Marcina Pillicha, Mateusza Staszaka, Filipa Danyluka, Vadima Sherehova, Olgę Kozłowską i Grzegorza Buczyńskiego.

Opracowaniem materiałów zdjęciowych zajęły się:
Katarzyna Wilczek i Olga Kozłowska.

>>> [CASE STUDY] Druk 3D na pomoc noworodkom

W ramach Projektu 3W Banku Gospodarstwa Krajowego Sygnis S.A. współdziała przy upowszechnianiu wiedzy i edukacji w obszarze odpowiedzialnego zarządzania zasobami wody, rozwoju technologii wodorowych oraz wykorzystania węgla w zastosowaniach nieenergetycznych, w szczególności w inżynierii materiałowej, a także wsparcia komercjalizacji najbardziej perspektywicznych projektów innowacyjnych w obszarze nanotechnologii węglowych, przygotowywania materiałów, opracowań i raportów poświęconych zagadnieniom nanotechnologii i ich praktycznego zastosowania.