Co ma wspólnego Sygnis SA z Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie?

Jesteście specjalistami badania próbek w warunkach ultra-wysokiej prózni? Interesujecie się tak, jak p. dr inż. Magdalena Szczepanik kątowo-rozdzielczą spektroskopią fotoelektronów? A może po prostu interesuje Was temat nanotechnologii i chcielibyście dowiedzieć się trochę więcej na temat tego, o co w tym wszystkim chodzi?
Skądkolwiek byście przychodzili, mamy dla Was coś ciekawego! Zajrzyjmy wspólnie do Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS!

W zeszłym roku Giorgi Tchutchulashvili, inżynier aplikacyjny i specjalista nanotechnologii w Sygnis SA, odwiedził Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie. Tam spotkał się z dr inż. Magdaleną Szczepanik, która w owym czasie była opiekunką badawczą linii PHELIX.

Do SOLARIS zaglądamy co jakiś czas nie tylko dlatego, że lubimy zaawansowaną aparaturę badawczą, ale również dlatego, że dostarczamy dla Centrum sprzęt produkcji naszych partnerów, firmy SPECS Surface Nano Analysis GmbH.

Pełną relację z wizyty możecie obejrzeć poniżej:

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS

Jak czytamy na stronie Centrum SOLARIS: „SOLARIS to ośrodek badań prowadzonych z wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego i kriomikroskopii elektronowej. Promieniowanie synchrotronowe (zwane również światłem) jest wytwarzane w synchrotronie, do którego dołączane są linie badawcze ze stanowiskami pomiarowymi. Linie modyfikują światło w taki sposób, by najlepiej służyło badaniom, które są przy nich prowadzone.”

Przeczytaj również: Stołowy mikroskop konfokalny w Twoim laboratorium dzięki Sygnis SA!

Dalej możemy dowiedzieć się, że: „Synchrotrony pozwalają zajrzeć w głąb materii i dokonać jej precyzyjnych analiz. Dzięki nim naukowcy mogą badać zarówno skład badanej substancji, jak i jej strukturę – światło synchrotronu może przenikać do wnętrza badanej materii. Może odwzorowywać z dowolną szczegółowością ukryte warstwy lub ich wybrane fragmenty, bez uszkadzania tych położonych na zewnątrz. Promieniowanie synchrotronowe stymuluje również procesy zachodzące w materii – wywołuje zmiany w badanych obiektach. Synchrotrony otwierają zupełnie nowe możliwości badawcze. Dzięki nim można przeprowadzić analizy, które dotychczas dla badaczy były niedostępne. Synchrotrony pozwalają również uzyskać w krótszym czasie lepsze wyniki tych badań, które wcześniej były realizowane zwykłymi metodami. To obecnie najwszechstronniejsze urządzenia, jakimi dysponują nauki przyrodnicze i techniczne, takie jak biologia, chemia, fizyka, inżynieria materiałowa, nanotechnologia, medycyna, farmakologia, geologia czy krystalografia.”

Zaawansowana aparatura badawcza od SPECS pozwala na przeprowadzanie
różnego rodzaju badań materiałowych, i nie tylko!

Aparatura od SPECS Surface Nano Analysis GmbH

Od wielu lat Sygnis SA dostarcza rozwiązania niemieckiej firmy SPECS Surface Nano Analysis GmbH oferującej zaawansowaną aparaturę badawcza, pomiarową i analityczną, taką jak np. mikroskopia elektronów niskoenergetycznych (LEEM) i mikroskopia emisyjna fotoelektronów (PEEM), służące badaniu właściwości materiałów w mikro- i nanoskali.

Dla Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS dostarczyliśmy analizator fotoelektronów PHOIBOS 150, pracujący na linii badawczej PHELIX.

>>> [CASE STUDY] CRN_01 „Koliber” – autorski projekt wymazówek

O samej mikroskopii LEEM/PEEM dowiecie się więcej, zaglądając bezpośrednio na stronę producenta. Jeśli zaś jesteście zainteresowani tym, co robi się w synchrotronie takim, jak polski SOLARIS, a także na czym szczegółowo polega zasada jego działania, zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nanotechnologia bywa nie tylko intrygująca,
ale również bardzo estetyczna…