[CASE STUDY] Coś na ząb! O nietypowej statuetce słów kilka

Wydrukowaliśmy statuetkę zęba dla Medycznej Szkoły Policealnej nr 3 im. dr Andrzeja Krocina w Warszawie!

Możliwości wykorzystania druku 3D są ogromne. Wyjątkowa szczegółowość, dbałość o detale, idealne odwzorowania kształtów i struktur – to wszystko sprawia, że realizacje wykonane za pomocą drukarki 3D mogą być idealną alternatywą dla innych metod produkcyjnych.

Jak precyzyjny i szczegółowy jest druk 3D możemy zaprezentować na podstawie jednej z nietypowych realizacji – statuetki zęba, której podjęliśmy się na zlecenie Medycznej Szkoły Policealnej nr 3 im. dr Andrzeja Krocina w Warszawie.

Wydrukowana w technologii 3D statuetka dla Ryszarda Jabłońskiego

Przyjęcie zlecenia

W połowie maja 2022 roku zgłosili się do nas przedstawiciele Medycznej Szkoły Policealnej nr 3 im. dr.
Andrzeja Krocina w Warszawie – pan Jacek Wrzesza i pani Małgorzata Grodner, którzy
pracując w niej jako nauczyciele, dzielą się z uczniami tajnikami swojego zawodu technika
dentystycznego. Za pośrednictwem Mateusza Staszaka, specjalisty druku 3D w Sygnis SA i opiekuna projektu, złożyli zamówienie na wydruk 3D statuetki zęba, którą chcieli uhonorować pana Ryszarda Jabłońskiego tytułem Wielkiego Przyjaciela Szkoły.

Pomysł uhonorowania osób zasłużonych dla szkoły zrodził się kilka miesięcy temu w głowach pani Ewy Biskupskiej, naszej bibliotekarki, i pana Jacka Wrzeszcza, nauczyciela techniki dentystycznej. Koncepcja została zaakceptowana przez Radę Pedagogiczną Medycznej Szkoły Policealnej im. dr Andrzeja Krocina. Powołano Kapitułę Magnus Amicus Scholae, napisano Statut, uzgodniono formę statuetki i z tym pomysłem trafiliśmy do firmy Sygnis SA – mówi mgr lic. tech. dent. Małgorzata Grodner, zleceniodawczyni, nauczycielka dyplomowana, absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie oraz prowadząca pracownię techniki dentystycznej.

Wręczenie statuetki zaplanowano podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2021/2022.

Zobacz także: Realizacja projektu dla Nine’s Restaurant and Sports Bar
Statuetka wydrukowana w technologii 3D oraz model zęba wykonany przez Andrzeja Krocina

Statuetka z historią w tle

Celem naszej współpracy było wyprodukowanie statuetki zęba na podstawie dostarczonego modelu. Zachowanie oryginalnej formy i uchwycenie detali pierwowzoru było niezwykle ważne dla przedstawicieli szkoły z powodów historycznych.

Jak mówi pani Małgorzata: „Forma statuetki związana jest bardzo blisko z tradycją szkoły. Jest to model zęba, który wykonał własnoręcznie patron naszej szkoły – Andrzej Krocin, będąc jeszcze uczniem. Wiem od dr. Krocina, że modelował go, wzorując się na autentycznym zębie znalezionym w ruinach kościoła św. Barbary, znajdującego się nieopodal dawnej siedziby szkoły, która mieściła się przy ul. Hożej 88.”

Szkoła zdecydowała się na realizację swojego pomysłu w Sygnis SA ze względu na oferowaną ponadprzeciętną jakość i dokładność realizacji, a także koszty związane z produkcją statuetki, które były bardzo konkurencyjne.

Przygotowanie do realizacji

W pierwszej kolejności bezinwazyjnie zeskanowaliśmy pierwowzór, korzystając z nowoczesnych urządzeń skanowania przestrzennego. W tym celu skorzystaliśmy ze skanera Artec Eva, który zapewnia wysoką szczegółowość skanu. Sam skan zajął około 30 minut wraz z korektami oraz usunięciem artefaktów, które powstały podczas skanowania.

Slicing, czyli zamiana modelu przestrzennego na komendy sterujące drukarką 3D, został przygotowany w programie dedykowanym dla drukarek 3D FDM FlashForge, czyli w programie Flashprint. Program oferuje szeroki wachlarz możliwości, pozwalający użytkownikowi dostosować ustawienia optymalne do jego potrzeb. Statuetka została wydrukowana z 15% wypełnieniem oraz ze 100 % wypełnieniem w najcieńszej części zęba, która łączy się z podstawą, aby wzmocnić część najbardziej narażoną na pęknięcie. W celu uniknięcia przegrzania materiału zastosowaliśmy „wiping tower”, którą widać po prawej stronie wydrukowanego zęba (patrz zdjęcie „Wydrukowany model na drukarce Sygnis FlashForge Guider IIS”).

Warto zauważyć, że gdyby element był metaliczny, wykonanie skanowania byłoby dużo trudniejsze z powodu odbicia światła. Następnie mogliśmy przejść do dalszych prac nad planem produkcji.

Oryginalny model, który skanowaliśmy, miał wymiary 124,79 x 125,66 x 298,12 mm. Początkowo rozważano produkcję statuetki z odwzorowaniem wymiarów 1:1, jednak ze względu na wysokość modelu zaproponowaliśmy, aby nieco zmniejszyć statuetkę, zachowując wszystkie detale. Finalnie element został wydrukowany w wymiarze 88,59 x 89,21 x 210,55 mm, czyli w wymiarach mniejszych o około 30% od oryginału.

Skan modelu zęba skanerem Atrec Eva

Proces produkcji

Zlecenie zostało wykonane na drukarce 3D Sygnis FlashForge Guider IIS przy użyciu filamentu ABS Orbitech (temperatura topnienia to 230-250 stopni Celsjusza), który wykazuje dobrą odporność mechaniczną. Drukarka FlashForge Guider IIS jest drukarką pracującą w technologii FDM. Sam wydruk trwał około 16. godzin. Następnie nałożono chrom, przyklejony został filc oraz wygrawerowano plakietkę.

Zgodnie z wytycznymi zachowaliśmy pierwotny charakter modelu. Wydrukowaliśmy statuetkę ze szczególną precyzją, bez nanoszenia zmian, wygładzenia czy wizualnej poprawy wyglądu zęba. Naturalnie występujące wgłębienia są wyraźnie widoczne, co świadczy o niezwykłej dokładności i możliwościach druku 3D.

Zmieniliśmy jedynie delikatnie pozycję zęba na platformie, aby była symetryczna.

Wręczenie statuetki

Dzięki uprzejmości przedstawicieli Medycznej Szkoły Policealnej nr 3 im. dr Andrzeja Krocina w Warszawie, reprezentacja Sygnis SA mogła uczestniczyć w zakończeniu roku szkolnego. W siedzibie szkoły odbyła się uroczystość, podczas której wręczono wykonaną przez nas statuetkę i nadano po raz pierwszy w historii szkoły Tytuł Honorowego Magnus Amicus Scholae wieloletniemu nauczycielowi z ogromnym dorobkiem naukowym – panu Ryszardowi Jabłońskiemu.

Wydrukowany model na drukarce Sygnis FlashForge Guider IIS

– Nasza szkoła była jedną z pierwszych powołanych po II wojnie światowej, które kształciły techników dentystycznych. Ze szkołą związanych jest bardzo dużo osób działających w branży protetycznej. Dzięki nim szkoła mogła oferować naszym uczniom udział w szkoleniach podnoszących kwalifikacje. Jako pierwszą osobę uhonorowaną tytułem Honorowego Przyjaciela Szkoły Kapituła zaproponowała Pana Ryszarda Jabłońskiego, wieloletniego, zasłużonego nauczyciela techniki dentystycznej i współautora podręcznika do nauki wykonywania protez szkieletowych – mówi pani Małgorzata.

Podsumowanie

  • Skanowanie modelu zęba
  • Przygotowanie dokumentacji projektowej
  • Wybór urządzenia i filamentu
  • 16 h nadzoru nad wydrukiem
  • Chromowanie i montaż dodatkowych elementów

Realizacja zamówienia przebiegła stosunkowo szybko – niespełna dwa miesiące dzieliły nas od zlecenia projektu do uroczystego wręczenia statuetki Panu Ryszardowi Jabłońskiemu. Wykonany ząb udowadnia jak szczegółowy może być druk 3D i jak różnorodne może mieć zastosowanie.

Zobacz więcej: Druk 3D na pomoc noworodkom