54 tysiące dolarów zebrane przez społeczność druku 3D dla Ukrainy!

Na niecałe trzy tygodnie przed największym wydarzeniem dotyczącym branży druku 3D w Ameryce Północnej – Rapid + TCT 2022 – inicjatywy Tech Against Tanks i Together We Are Strong wpadły na pomysł wsparcia Ukrainy poprzez zorganizowanie aukcji online, na której do wylicytowania były unikatowe wydruki 3D, usługi i produkty od firm z branży technologii addytywnych. Branża przyzwyczaiła nas do błyskawicznych działań, dlatego również tutaj poradziliśmy sobie bez problemu. Pomysłodawcami aukcji byli Avi Reichental i Terry Wohlers z firm Nexa3D i Wohlers Associates, powered by ASTM International. Z nieukrywaną dumą ogłaszamy, że udało nam się zebrać prawie 55 tysięcy dolarów!

Łącznie ponad dwadzieścia produktów i usług, od przemysłowych drukarek 3D po… krawaty, zostało przekazanych na aukcję przez kilkanaście firm z całego świata. Oferty na wirtualnej platformie aukcyjnej pojawiły się wraz z otwarciem drzwi i rozpoczęciem eventu Rapid + TCT. Przez kilka następnych dni, aż do końca wydarzenia, osiemnastu zwycięzców licytacji przeznaczyło dokładnie 54 705 dolarów na pomoc Ukrainie. Cała kwota zostanie wykorzystana w dwóch celach:

  1. Zaawansowanego wytwarzania części potrzebnych w sektorze medycznym i przemyśle lotniczym
  2. Organizacji warsztatów edukacyjnych szkolących uchodźców z Ukrainy w zakresie technologii druku 3D

Wylicytowane zostały m.in. dwie drukarki 3D od Nexa3D, wspaniała lampa od Gefertec, drukowane 3D stołki i hełm Mandalorianina od BigRep, Raport Wohlersa z 2022 roku, jedwabne muszki od OoOtie i niesamowite, drukowane 3D skrzypce od EOS! Jako Sygnis wystawiliśmy na aukcji cztery modele pierścionków z kolekcji „Ukwiały” Macieja Głowackiego, naszego głównego projektanta. Natomiast 3DArtech, zaprzyjaźniona firma z Kielc, wystawiła na aukcji swoje prace wykonane w technologii SkribiArt.

Aukcja miała charakter całkowicie oddolnej inicjatywy. Natomiast dzięki wsparciu organizatorów Rapid + TCT, udało nam się uzyskać odpowiedni rozgłos i widoczność dla naszej inicjatywy.

Mamy nadzieję, że sytuacja w Ukrainie wkrótce się poprawi. Już teraz wiemy za to, że wojna doprowadziła do długotrwałych szkód i powstających wraz z nimi potrzeb. Planujemy organizację kolejnej aukcji przed największym na świecie wydarzeniem dla branży produkcji addytywnej, czyli listopadowym Formnext. Tym razem, mając sześć miesięcy wyprzedzenia (a nie tylko 3 tygodnie), możemy zdziałać o wiele więcej!

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, bez których aukcja nie mogłaby się odbyć. Jesteście wielcy!

Drukowane 3D skrzypce od EOS!