Biodrukowane kości i skóra wsparciem w wyprawie na Marsa

Naukowcy z University  University Hospital of Dresden Technical University (TUD) w Niemczech wyprodukowali za pomocą biodruku 3D próbki skóry i kości, aby sprawdzić czy astronauci na Marsie mogliby skorzystać z tej technologii w środowiskach o niskiej grawitacji. Początkowe badania wyszły obiecująco.

Badania z projektu 3D Printing of Living Tissue for Space Exploration Europejskiej Agencji Kosmicznej

Badania są częścią projektu 3D Printing of Living Tissue for Space Exploration Europejskiej Agencji Kosmicznej mającego na celu zbadanie różnych sposobów w jakie astronauci mogliby wyleczyć się z obrażeń w odległych miejscach naszego Układu Słonecznego – takich jak Mars czy głęboka przestrzeń kosmiczna.

Zespół naukowców wykorzystał biotusz wykonany z osocza z ludzkiej krwi w celu zminimalizowania ryzyka odrzucenia przez organizm. Aby nie dopuścić do niekontrolowanych odlotów kropelek biotuszu w statkach kosmicznych zmieszano go z materiałami na bazie alg, a zatem zwiększono lepkość.

„Przewożenie wystarczającej ilości środków medycznych na wszystkie możliwe zdarzenia byłoby niemożliwe w ograniczonej przestrzeni i masie statku kosmicznego” – powiedział Tomasso Ghidini, szef działu struktur, mechanizmów i materiałów ESA. „Zamiast tego, biodruk 3D pozwoliłby reagować na nagłe przypadki medyczne”.

Przykładowo w przypadku oparzenia nowa skóra mogłaby zostać wydrukowana biologicznie, zamiast zostać zaszczepiona z innego miejsca na ciele astronauta powodując wtórne uszkodzenia, które mogą się liczyć w środowisku orbitalnym.