Nowy biodruk 3D sztucznej rogówki południowokoreańskich naukowców

Naukowcy z Pohang University of Sciene and Technology (POSTECH) i Kyungpook National University School of Medicine z Korei Południowej wykonali trójwymiarowy biodruk sztucznej rogówki.

Sztuczna soczewka wykonana technologią biodruku.

Ogromny przełom w implantologii rogówki

W 2018 roku w Korei Południowej czas oczekiwania na dawstwo rogówki wynosił ponad sześć lat. W celu znalezienia szybszego leczenia naukowcy zintegrowali materiał pochodzący z tkanki rogówki (zręb) i odtworzyli przeźroczystość rogówki ludzkiej.

Rogówka jest cienką, zewnętrzną warstwą pokrywającą źrenicę, która chroni ludzkie oko przed otoczeniem. To właśnie ona jako pierwsza przepuszcza światło, dlatego musi być przezroczysta i elastyczna. Jak stwierdzono w badaniu, ze względu na różne funkcje trudno jest stworzyć sztuczną rogówkę przy użyciu biokompatybilnych materiałów, takich jak syntetyczne polimery, ponieważ nie są one  doskonale przezroczyste.

Naprężenie ścinające w biodruku uwzględnia lepkość biotuszu, szybkość przepływu i wewnętrzną średnicę dysz. Regulując te parametry i kontrolując wzór włókienek kolagenowych naukowcom udało się stworzyć trójwymiarową, wydrukowaną biologicznie rogówkę.

„Podsumowując, możliwość kontrolowania orientacji kolagenu otwiera nową ścieżkę inżynieryjnego projektowania i optymalizacji tkanek, której skład i bionikę można by było zintegrować z projektowaniem komponentów w celu uzyskania wysoce zoptymalizowanej struktury.”

To nie pierwszy taki sukces

Zwalczanie ślepoty poprzez leczenie rogówki wykonanej za pomocą biodruku jest przedmiotem wspólnego zainteresowania naukowców na całym świecie. Od 2017r. naukowcy z Saye Sight Institute z University of Sydney i University of Wollongong opracowują iFix Pen, ręczną współosiową drukarkę 3D, wytłaczającą biotusz bezpośrednio na oko, aby wspomóc regenerację komórek na wrzodach rogówki.

W 2018 roku zespół z Newcastle University dokonał przełomu w leczeniu oczu dzięki udanemu drukowaniu 3D ludzkiej rogówki.  Gdzie indziej, dr Song Hongxin, okulista i badacz Beijing Tongren Hospital w Chinach, wydrukował okulary 3D, aby pomóc pacjentom ze zdeformowanymi rogówkami. Ostatnio Pandorum Technologies Pyt., firma biotechnologiczna z siedzibą w Bangalore, wykorzystała wydruk sztucznej rogówki do promowania gojenia się ran w oku bez ryzyka wystąpienia blizn.

Szczegóły sukcesu południowokoreańskich naukowców znajdziesz tutaj.