Nowy pancerz dla żółwia Freda

W ostatnim czasie podczas pożaru lasu w Ameryce Południowej mocno ucierpiał żółw Fred z gatunku Żabuti Czarny. Jego skorupa została mocno zniszczona i konieczne było zastąpienie jej nową. Brazylijscy weterynarze zdecydowali się stworzyć nowy pancerz, który będzie tak wytrzymały jak oryginalny i który będzie chronił żółwia równie dobrze. Do jego stworzenia wykorzystali metodę druku 3D.Podczas całego procesu tworzenia i druku, który trwał około trzech miesięcy obecny był zespół weterynarzy i dentysta oraz projektant graficzny.

pancerz dla żółwia Freda wydrukowany metodą druku 3d

Żółw dostał nowa skorupę podczas zabiegu chirurgicznego. Jest to pierwszy przypadek, kiedy żółw otrzymał cały nowy pancerz. Po operacji Fred zachorował na zapalenie płuc, co uniemożliwiło mu jedzenie przez półtorej miesiąca. Na szczęście zwierzę przeżyło i teraz czuje się dobrze ze swoją nową skorupą. Pancerz trzyma się bardzo dobrze, jednak lekarze nie są pewni czy będzie się wciąż trzymał jeśli żółw zostanie wypuszczony do swojego naturalnego środowiska. Nowa skorupa jest wydrukowana z białego materiału PLA, dlatego do weterynarzy zgłosiła się grupa brazylijskich artystów, którzy zaproponowali pomalowanie jej, żeby wyglądała bardziej autentycznie. Do tej pory lekarze jednak nie zgodzili się bojąc się, że farby mogłyby zaszkodzić żółwiowi.

Więcej informacji na temat wydrukowanego pancerza dla żółwia znajduje się na stronie: http://3dprint.com/84180/3d-printed-tortoise-shell-fred/