Pierwszy przeszczep rogówki ze zmodyfikowanymi komórkami macierzystymi

Japonka po czterdziestce stała się pierwszą osobą na świecie, której przeszczepiono rogówkę z przeprogramowanymi komórkami macierzystymi. 29 sierpnia 2019 roku na konferencji prasowej okulista Kohji Nishida z Uniwersytetu w Osace w Japonii ogłosił sukces w przeszczepie rogówki pacjentce cierpiącej na zanik komórek macierzystych naprawiających rogówek. Choroba ta powoduje, że widzenie jest rozmyte, a w najgorszym przypadku może doprowadzić do ślepoty.

przeszczep rogówki oka

Aby wyleczyć pacjentkę Nishida wraz z zespołem stworzył arkusze komórek rogówki z indukowanych, pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPS). Są one wykonywane przez przeprogramowanie dorosłych komórek skóry do stanu embrionalnego, z którego mogą przekształcić się w inne typy komórek, takie jak komórki rogówki. Rogówka kobiety pozostała przezroczysta, a jej wzrok poprawił się w przeciągu miesiąca od przeszczepu.

Obecnie osoby z uszkodzoną lub chorą rogówką są na ogół leczone przy użyciu tkanek od zmarłych dawców, jednak w Japonii lista oczekujących na taką tkankę jest bardzo długa.

Japonia znacznie wyprzedziła konkurencję zatwierdzając kliniczne zastosowanie komórek iPS, które zostały odkryte przez biologa komórek macierzystych Shinyę Yamanaka z Uniwersytetu w Kito, który otrzymał za tę pracę nagrodę Nobla. Japońscy lekarze używali również komórek iPS do leczenia uszkodzonych rdzeni kręgowych, choroby Parkinsona oraz innych chorób oczu.

Japońskie ministerstwo zdrowia udzieliło Nishidzie pozwolenie na wypróbowanie procedury na czterech osobach. Planuje on w tym roku kolejną operację i ma nadzieję, że procedura zostanie powszechnie wprowadzona do kliniki w przeciągu 5 lat.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.