Przemysłowe drukarki 3D Creator 4 od FlashForge w parku maszynowym Sygnis

Nowe maszyny od Flashforge Corporation zasiliły park maszynowy Sygnis, zwiększając jego możliwości produkcyjne, optymalizując workflow i usprawniając procesy wytwórcze. To prawdziwie nowa jakość wytwórstwa w technologii FDM.

Park maszynowy Sygnis znajduje się w Warszawie na ul. Żwirki i Wigury 101. Niegdyś nazywane kotłownią, zapewniającym ciepło sercem Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, dziś mieści ponad 70 maszyn pracujących dzień i noc w kilkunastu różnych technologiach wytwórczych. Najróżniejsze projekty – od tych niesamowicie fascynujących, po te niesamowicie zwykłe – powstają właśnie tutaj, w centrum produkcyjnym Sygnis.

Zdjęcie 1. Park maszynowy Sygnis

Nowa jakość produkcji

W ciepłe, letnie dni ostatniego miesiąca nasz park maszynowy zasiliły nowiutkie maszyny Creator 4 od Flashforge Corporation. Olbrzymie drukarki 3D z przestrzenią roboczą o wymiarach 400 x 350 x 500 mm to prawdziwy krok, a nawet kilka kroków, w przyszłość dla naszego działu produkcji.

Przede wszystkim jest nam łatwiej zarządzać procesami wytwórczymi. Praca z maszynami stała się prostsza. Zarówno ja, jako kierownik produkcji, jak i inni pracownicy, oszczędzamy mnóstwo czasu, zarządzając na raz całą produkcją przez FlashCloud – inż. Piotr Piskorski, kierownik produkcji Sygnis SA.

Dziesięć drukarek 3D Creator 4 w parku maszynowym Sygnis jest obsługiwanych przez oprogramowanie, które uspójnia i automatyzuje procesy produkcyjne. Nasz park maszynowy to pierwsze miejsce na świecie, które zdecydowało się na oparcie swojej produkcji o zespolony układ maszyn Creator 4.

W naszym „laboratorium druku 3D” praca stała się nie tylko bardziej efektywna, ale również bardziej efektowna! Pracujący 24/7, realizujący projekty na zlecenie park maszynowy, to doskonałe miejsce ukazujące możliwości produkcyjne druku 3D, które już nieraz wzbudziło zachwyt naszych partnerów i klientów – Andrzej Burgs, CEO i Prezes Zarządu Sygnis SA.

Zdjęcie 2. Park maszynowy Sygnis

Jak działa automatyzacja linii produkcyjnej drukarek 3D Creator 4?

Nowoopracowane oprogramowanie FlashPrint 5 może być zintegrowane w celu kontrolowania większej liczby drukarek Flashforge tak, jak wygląda to dziś w naszym parku maszynowym! Zaawansowane oprogramowanie może wstępnie podgrzać i utrzymać temperaturę przed i po drukowaniu. System kontroli termicznej utrzymuję stałą temperaturę wewnątrz komory roboczej do 65 ℃, zmniejszając skurcz termiczny modelu w procesie drukowania. Gwarantuje to pomyślny proces druku 3D, a po jego zakończeniu, system pomaga dostosować temperaturę chłodzenia, aby przygotować się do następnego drukowania bez potrzeby ponownego czekania. Doskonale sprawdza się to przy pracy z materiałami o wysokiej kurczliwości takimi, jak ABS czy PP.

Zdjęcie 3. Drukarka Creator 4 w parku maszynowym Sygnis

O samej drukarce 3D Creator 4 of FlashForge Corporation

Drukarka 3D wyposażona jest w dwa ekstrudery o wymiennych modułach i zaawansowany system kontroli temperatury. Jest otwarta materiałowo i posiada bibliotekę parametrów odpowiednio dobranych dla wielu najpopularniejszych materiałów eksploatacyjnych. Wymienne moduły i aktywne sterowanie temperatury wewnątrz komory roboczej sprawiają, że wydruki 3D posiadają doskonałą wytrzymałość mechaniczną i wysoką precyzję.

Świetnej jakości hardware

Wysokiej precyzji prowadnice liniowe na osiach XY zapewniają dokładność drukowania, a całkowicie nowa kontrola ruchu typu S pozwoli osiągnąć bardziej płynny start i zatrzymanie, dokładniejsze pozycjonowanie i doskonałą dokładność drukowanego modelu. Korpus ze stali nierdzewnej gwarantuje stabilność drukarki, zmniejsza ryzyko rozstrojenia i zapewnia zrównoważoną i wydajną pracę. Jeszcze większe pole robocze pozwoli uzyskać wielogabarytowe wydruki.

Zdjęcie 4. Pracująca drukarka 3D FlashForge Creator 4

Szeroka gama materiałów

Creator 4 posiada wbudowaną przestrzeń na dwa rodzaje szpul (2kg oraz 1kg). Drukarka została przetestowana na materiałach takich, jak: PC / PA / PP / PETG / ASA / ABS / PLA / PC-ABS / PACF / PET-CF / PP-CF / PA- GF / PC-ABS / PP-GF / PPS- CF / TPU 85A / TPE / TPB / TPC. Jesteśmy w trakcie testowania nowych materiałów do druku 3D na drukarce Creator 4 w kooperacji z firmą MaxFilament. Efekty już niedługo!

Zdjęcie 5. Drukarka 3D FlashForge Creator 4

Park przyszłości

Główną zaletą naszego parku maszynowego jest możliwość wykorzystania różnorodnych technologii druku 3D i nie tylko. W skład jego wyposażenia wchodzą drukarki 3D pracujące m.in. w technologiach FDM/FFF, SLA, DLP, LCD, MJP, PolyJet, DIW, SLS, a także maszyna AD1 do produkcji szyldów reklamowych, maszyna Apium P220 drukująca w technologii FDM z wysokotemperaturowych, wysokosprawnych polimerów (np. PEEK, CFR PEEK), termoformierka Vacu3D, ploter laserowy/tnący, ploter drukujący 2D, tokarki/gwintownice i narzędzia do obróbki metalu.

Nasz park maszynowy zwiększył swoją wydajność, możliwości produkcyjne, a praca z maszynami stała się prostsza i szybsza.