Szkolenie z obsługi drukarki 3D Mimaki 3DUJ-2207

Pod koniec stycznia nasi specjaliści, Bartłomiej Jarkiewicz i Mateusz Staszak, polecieli do Diemen w Holandii na całotygodniowe szkolenie z obsługi i serwisu maszyny 3DUJ-2207 od Mimaki Europe. Maszyna została już w pełni zainstalowana w parku maszynowym Sygnis i rozpoczęła pracę nad pierwszymi zleceniami! Z poniższego artykułu dowiecie się jak przebiegło szkolenie w Holandii, a także poznacie możliwości drukarki 3D od Mimaki Europe! O szczegółach szkolenia opowiada Bartłomiej Jarkiewicz.

Żywiczny wydruk 3D z maszyny Mimaki 3DUJ-2207.

Początek wyprawy

Całotygodniowe szkolenie rozpoczęliśmy od poniedziałkowego lotu o czwartej nad ranem. Prosto z lotniska trafiliśmy na salę wykładową, gdzie do godziny 17:00 omawialiśmy budowę urządzenia Mimaki 3DUJ-2207. Długi dzień skończyliśmy krótko po zameldowaniu się w najbliższym hotelu.

Kolejne dni były połączeniem zajęć praktycznych z teorią powtarzaną w trakcie rozkręcania, skręcania, poziomowania i strojenia drukarki. Muszę przyznać, że nie podejrzewałem jak bardzo skomplikowaną maszyną jest nowa drukarka od Mimaki. Siedem rożnych materiałów, pompy, zawory, system czyszczenia 3360 dysz (!), rolka wyrównująca warstwy czy systemy UV LED naświetlające wydruk. To wszystko działające w sposób skoordynowany, upakowane w jednej maszynie! Przyznam, że to nie lada wyzwanie dla obsługującego technika lub serwisanta.

Pod czujnym okiem trenera

Podczas szkolenia mieliśmy możliwość przeprowadzenia pełnej instalacji maszyny i kalibracji kluczowych komponentów, które musiały być ustawione z dokładnością nawet do 3 mikronów! Następnie, ćwiczyliśmy wymianę części eksploatacyjnych i pomoc użytkownikom w obsłudze urządzenia. Okazuje się, że firma Mimaki stworzyła jedną z najbardziej skomplikowanych maszyn, jaką miałem przyjemność “składać”. Jednocześnie, drukarka 3D z 3360 dyszami, drukująca w 10 milionach kolorów, działa zaskakująco sprawnie i szybko, dzięki wspierającym pracę sensorom, czujnikom i oprogramowaniu przypominającym o koniecznych działaniach serwisowych.

Zdjęcie z przebiegu szkolenia.

Przyjazna i profesjonalna atmosfera

Pracownicy europejskiej siedziby Mimaki przywitali nas z otwartymi ramionami. Służyli pomocą, radą, a także zaoferowali nam dostęp do swoich narzędzi. Sporym zaskoczeniem był zestaw narzędzi serwisowych, jakie Mimaki przygotowało dla swoich inżynierów w celu sprawnego przeprowadzenia prac koniecznych w czasie instalacji czy okresowych przeglądów urządzenia. Specjalnie dostosowane mierniki, szablony czy bardzo precyzyjne poziomice pozwoliły nam w miarę szybko i niesamowicie dokładnie ustawić całe urządzenie.

Technik druku 3D, Mateusz Staszak, podczas inspekcji wnętrza maszyny Mimaki 3DUJ-2207.

Wydruk testowy

Po 3 dniach pracy z drukarką 3D wreszcie nadszedł dzień testu. Pod koniec czwartego dnia trener pozwolił nam uruchomić wydruk próbny, którym był… logotyp Sygnis S.A.

Na tym jednak testy się nie zakończyły! Ostatniego dnia szkoleniowiec przeprowadził serię testów ze znajomości maszyny i sposobu jej działania. Mimo obszerności materiału i napiętego grafiku, udało nam się i zostaliśmy pierwszymi w Polsce technikami certyfikowanymi przez Mimaki do obsługi pełnokolorowej drukarki 3D 3DUJ-2207.

Bartłomiej Jarkiewicz i Mateusz Staszak pierwszymi w Polsce technikami certyfikowanymi z obsługi drukarki 3D Mimaki 3DUJ-2207.