Ulepszona sztuczna soczewka wydrukowana na drukarce 3D

Zespół badawczy z Korei Południowej wykorzystał biodruk 3D do wytworzenia przezroczystej rogówki doskonale odtwarzający przy tym strukturę rogówki człowieka.

schemat stworzenia sztucznej socczewki

W przypadku osób z poważnym uszkodzeniem rogówki wymagany jest jej przeszczep, jednak czas oczekiwania na odpowiedniego dawce może wynosić ponad sześć lat. Z tego powodu wielu naukowców podjęło pracę nad opracowaniem sztucznej rogówki. Istniejąca sztuczna rogówka wykorzystuje rekombinowany kolagen lub jest wykonana z substancji chemicznych takich jak syntetyczny polimer, dlatego też nie integruje się dobrze z okiem, ani nie jest idealnie przeźroczysta po wszczepieniu. Naukowcy z Pohang University of Science and Technology (POSTECH) wydrukowali technologią druku 3D sztuczną rogówkę przy użyciu bioinku wykonanego z pozbawionej komórek istoty właściwej rogówki i komórek macierzystych.

W pełni bioKOMPATYBILNE rozwiązanie

Ponieważ sztuczna rogówka jest wykonana z biotuszu pochodzącego z tkanki rogówki, jest biokompatybilna, co oznacza, że ​​po wszczepieniu nie wywołuje reakcji immunologicznej. Ponadto technologia drukowania komórek pozwala odtworzyć mikrośrodowisko ludzkiej rogówki i uzyskać podobną do niej przezroczystość.

Podczas procesu drukowania 3D, gdy biotusz przechodzi przez dyszę, siła tarcia powoduje naprężenie ścinające (styczne) w drukowanym materiale. Regulując to naprężenie, badacze byli w stanie kontrolować wzór drukowanych włókienek kolagenowych naśladując przy tym wzór sieci ludzkiej rogówki w celu osiągnięcia wysokiej przezroczystości.

„Sugerowana przez nas strategia może spełnić kryteria zarówno przejrzystości, jak i bezpieczeństwa. Wierzymy, że da to nadzieję wielu pacjentom cierpiącym na choroby związane z rogówką ”, powiedział Jang.

Szczegółowe informacje na temat bionicznej rogówki znajdziesz tutaj.