Wiedza ma Warstwy – edycja II – webinary o nowych technologiach

Bezpłatne, otwarte webinary o nowych technologiach z zakresu druku 3D, biotechnologii, nanotechnologii i przemysłu 4.0

Jedną z idei przyświecających Sygnis jest popularyzacja nauki i profesjonalizacja wiedzy. Tak często, jak tylko możemy, bierzemy udział w wydarzeniach o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim, by opowiadać o możliwościach druku 3D, nowoczesnych rozwiązań w zakresie biotechnologii i nanotechnologii. Zależy nam na szerzeniu wiedzy i odpowiedniej komunikacji z opinią publiczną. Dlatego rozpoczęliśmy serię cyklicznych, darmowych webinarów, do których może dołączyć każda osoba zainteresowana technologiami. Każde ze spotkań dzielimy na trzy kategorie, z których każda dotyczy innego obszaru technologicznego.

Edycja II

Podczas naszej drugiej edycji webinarów o nowych technologiach ugościliśmy ekspertów z firm: CellDynamics, Amazemet, Optotom, Femtika i Colmex.

Przez cały rok będziemy prowadzić spotkania, które są otwarte i bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych. Podczas każdego z webinarów będzie można wysłuchać specjalistów z różnych dziedzin techniki, którzy opowiedzą o swoich badaniach, o swojej pracy, a także o zastosowaniach urządzeń. Znajdzie się również czas na serię pytań i odpowiedzi. Każdy może włączyć się do rozmowy i bezpośrednio porozmawiać z naukowcami, inżynierami i specjalistami nowych technologii.

Laboratorium materiałów do druku 3D

Podczas webinaru opowiedzieliśmy o narzędziach pozwalających na wyposażenie laboratorium w zakresie zarówno testowania, jak i wytwarzania nowoczesnych materiałów inżynierskich dla druku 3D. Przedstawiliśmy ścieżkę rozwoju tworzyw zarówno dla technik termoplastycznych FFF, jak i żywic oraz hydrożeli dla technik takich jak SLA.

Webinar poprowadzili Monika Mazur i Grzegorz Kaszyński, Sales Manager i VP Sales w Sygnis.

Niestandardowe właściwości standardowego polimeru – polipropylen w druku 3D

Podczas webinaru opowiedzieliśmy o zastosowaniach drukarek 3D firmy Apium GmbH w sektorach chemicznym i elektrotechnicznym. Specjalne cechy ich konstrukcji umożliwiają druk wysokiej jakości z filamentów o najwyższej możliwej czystości pierwotnego surowca.

Webinar poprowadziła Ewelina Zaremba, Chief Technology Officer w Sygnis.

Nieinwazyjna technika do ilościowego określania właściwości biofizycznych sferoid bez barwienia

W ramach webinaru zaprezentowaliśmy cytometr fizyczny W8 – jedyny w pełni zautomatyzowany system monitorowania i ilościowego określania rozmiaru, wagi i gęstości masy kultur komórkowych 3D w czasie. Sferoidy wielokomórkowe są szeroko stosowane w modelach in vitro, w badaniach nad nowotworami, a także w biodruku 3D. Protokoły hodowli sferoid są nadal niespójne, w związku z tym gromadzenie dokładnych informacji na temat właściwości biofizycznych sferoid ma kluczowe znaczenie dla podejmowania decyzji dotyczących optymalizacji protokołu i ustalenia najlepszych warunków hodowli komórkowej 3D.

Webinar poprowadził Francesco Bacchi, specjalista ds. Zastosowań w CellDynamics.

Nowe możliwości druku 3D z metali i ich stopów

Podczas wystąpienia przedstawiona została charakterystyka druku 3D z metali i ich stopów ze szczególnym uwzględnieniem technik wykorzystywanych w pracy przy złożu proszkowym. Druk 3D z metali jest jednym z elementów procesu wytwarzania, na który składa się szereg próbek przed i po procesowych, takich jak wytwarzanie proszków i obróbka cieplna czy usuwanie podpór. Wytwarzanie funkcjonalnych elementów szczególnie dla branży medycznej wymaga precyzyjnej kontroli każdego z ww. etapów. Obecny rozwój drukarek i urządzeń pomocniczych pozwala wdrożyć do produkcji przemysłowej nowe materiały, a następnie przeprowadzić pełną automatyzację procesu produkcyjnego.

Webinar poprowadził Łukasz Żrodowski, Inventor, Prezes Zarządu w Amazemet.

Zastosowanie tomografii komputerowej X-Ray CT w przemyśle i nauce

Opowiedzieliśmy o podstawach działania tomografów komputerowych i ich praktycznie nieograniczonych zastosowaniach w przemyśle i nauce. Ta nieinwazyjna technika pomiaru znajduje zastosowanie w badaniach materiałów, badaniach archeologicznych, kontroli jakości, a także w mocno rozwijającej się w ostatnich latach inżynierii odwrotnej oraz jej nieprzemysłowych zastosowaniach w nauce.

Webinar poprowadził Tomasz Sykuła – Główny Specjalista ds. aplikacji przemysłowych z firmy Optotom.

Nanolive – zautomatyzowane, ilościowe, wysokorozdzielcze obrazowanie komórek bez barwienia

Technika obrazowania holotomograficznego Nanolive pozwala na trójwymiarową wizualizację tomograficzną wnętrza komórki z rozdzielczością do 200 nm bez barwienia czy ryzyka fototoksyczności. Jest to zautomatyzowana technika ilościowa pozwalająca na prowadzenie wielu długotrwałych, wielodniowych eksperymentów przyżyciowych na żywym, niemodyfikowanym materiale komórkowym. Podczas webinaru przybliżyliśmy możliwe aplikacje tej technologii w nauce i medycynie.

Webinar poprowadził Grzegorz Kaszyński, VP Sales w Sygnis.

Laserowa modyfikacja mikrostruktury powierzchni (Projekt Femtosurf)

Lasery femtosekundowe okazały się być potężnymi narzędziami do strukturyzacji powierzchni. Jednak w przypadkach zastosowania w przemyśle, badania rzadko przekraczały etap weryfikacji koncepcji. Jednym z kluczowych wyzwań, które zapobiegają rozpowszechnianiu tego typu rozwiązań, jest szybkość strukturyzacji skomplikowanych komponentów. Podczas webinaru zaprezentowaliśmy docelowe zastosowania, które obejmują zapobieganie oblodzeniu, osteointegrację implantów i modyfikacje tarcia.

Webinar poprowadził Gedvinas Nemickas, Senior Researcher w firmie Femtika.

Washout tooling i druk 3D z piasku – technologia ExOne w przemyśle

Podczas webinaru opowiedzieliśmy o zastosowaniach przemysłowych drukarek 3D firmy ExOne GmbH w odlewniach i innych gałęziach przemysłu. To, co wyróżnia druk 3D z piasku spośród innych technologii, to przede wszystkim niski koszt i wielkość pola roboczego przekraczającego 1000 l objętości. Dzięki temu z powodzeniem są stosowane nie tylko w projektach wdrożeniowych, ale i produkcji seryjnej.

Webinar poprowadził Krzysztof Bonczar, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w firmie Colmex Sp. z o.o.

Wykorzystanie algorytmów SI do ilościowej analizy neuronów oraz śledzenie pojedynczych obiektów

Ponad 20 lat badań R&D doprowadziło do opracowania kompletnego systemu do wizualizacji, analizy i interpretacji obrazów mikroskopowych. SVision AIVIA to uniwersalne oprogramowanie napędzane przez opatentowane algorytmy sztucznej inteligencji. Podczas webinaru opowiedzieliśmy o podstawowych funkcjach i protokołach AIVIA oraz przedstawiliśmy proces analizy obrazów na przykładzie dedykowanych modułów do badania obrazów 3D neuronów oraz trackingu komórkowego.

Webinar poprowadziła Nikoletta Buczek, Application Engineer w Sygnis.

Jesteś ciekawy/a o czym będziemy rozmawiać podczas najbliższej edycji webinarów?

Sprawdź na stronie Wiedza ma Warstwy!