Wiedza ma Warstwy – edycja III – webinary o nowych technologiach

Bezpłatne, otwarte webinary o nowych technologiach z zakresu druku 3D, biotechnologii, nanotechnologii i przemysłu 4.0

Jedną z idei przyświecających Sygnis jest popularyzacja nauki i profesjonalizacja wiedzy. Tak często, jak tylko możemy, bierzemy udział w wydarzeniach o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim, by opowiadać o możliwościach druku 3D, nowoczesnych rozwiązań w zakresie biotechnologii i nanotechnologii. Zależy nam na szerzeniu wiedzy i odpowiedniej komunikacji z opinią publiczną. Dlatego rozpoczęliśmy serię cyklicznych, darmowych webinarów, do których może dołączyć każda osoba zainteresowana technologiami. Każde ze spotkań dzielimy na trzy kategorie, z których każda dotyczy innego obszaru technologicznego.

Edycja III

Podczas naszej trzeciej edycji webinarów o nowych technologiach ugościliśmy ekspertów z firm: LS Instruments, Nanofabrica, Izon Science, Femtika, ONI i TissUse GmbH.

Przez cały rok będziemy prowadzić spotkania, które są otwarte i bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych. Podczas każdego z webinarów będzie można wysłuchać specjalistów z różnych dziedzin techniki, którzy opowiedzą o swoich badaniach, o swojej pracy, a także o zastosowaniach urządzeń. Znajdzie się również czas na serię pytań i odpowiedzi. Każdy może włączyć się do rozmowy i bezpośrednio porozmawiać z naukowcami, inżynierami i specjalistami nowych technologii.

Zaawansowane techniki rozpraszania światła do charakteryzowania nowych materiałów i biomateriałów

Rozpraszanie światła to zaawansowana technika pozwalająca na szybką i nieinwazyjną charakteryzację miękkiej materii. Wielkość i kształt cząstek są kluczowymi parametrami pomyślnego opracowania preparatu – można je uzyskać za pomocą dynamicznego (DLS) i statycznego (SLS) rozpraszania światła. Chociaż techniki te do niedawna ograniczały się do systemów o znacznym rozcieńczeniu, ostatnie osiągnięcia umożliwiają charakteryzowanie próbek w dowolnym stężeniu. Spośród nowych, popularnych metod rozpraszania światła, możemy wyróżnić spektroskopię fal rozproszonych (DWS), która może być stosowana do wykonywania bezkontaktowych badań reologicznych w szerokim zakresie częstotliwości i przy małych objętościach próbek.

Webinar poprowadziła dr Coline Bretz, Global Marketing & Sales manager w LS Instruments.

Technologia nowej generacji – Micro Additive Manufacturing

Nanofabrica jest liderem w dziedzinie precyzyjnej produkcji mikrostruktur. Przemysłowe systemy wytwarzania przyrostowego tej firmy charakteryzują się bezprecedensową rozdzielczością na poziomie kilku mikronów, kształtami o wysokim profilu, szczegółami, dokładnością i precyzją – dzięki innowacyjnej technologii Micro Adaptive Projection.

Nanofabrica przenosi moc wytwarzania przyrostowego do zastosowań wymagających wysokiej precyzji, takich, jak: lotnictwo, elektronika, motoryzacja, medycyna, optyka, edukacja i nie tylko.

Webinar poprowadził Avi Cohen, EVP Sales w Nanofabrica.

Szybka, dokładna izolacja i analiza ilościowa wirusów oraz cząstek wirusopodobnych

Podczas prezentacji poznaliśmy korzyści płynące ze stosowania zasady przestrajalnego wykrywania impulsu rezystancyjnego (TRPS), używanej do dokładnej analizy cząstek o wysokiej rozdzielczości (rozmiar, zakres wielkości, stężenie i ruchliwość elektroforetyczna) oraz normalizacji. Zaprezentowany został nowo wprowadzony na rynek półautomatyczny instrument TRPS o nazwie Exoid. Ten nowy dodatek do gamy instrumentów TRPS przewyższa inne techniki pomiarowe dzięki unikalnym jednoczesnym pomiarom, wykorzystującym podejście cząstka po cząstce w sposób modułowy i zautomatyzowany.

Webinar poprowadziła Camille Roesch, PhD, EMEA Director w Izon Science Europe.

Femtika Laser Nanofactory

Polimeryzacja dwufotonowa, wykorzystywana w dwufotonowym (2PP) druku 3D, to potężne narzędzie umożliwiające wytwarzanie trójwymiarowych mikro- i nanostruktur o dowolnym kształcie. Coraz częściej znajduje zastosowanie zarówno w nanofotonice, mikromechanice jak i mikrofluidyce oraz inżynierii tkankowej. Podczas webinaru przedstawione zostanie urządzenie Femtika Laser Nanofactory. Jest to hybrydowy system do mikro- i nanofabrykacji, który łączy techniki wytwarzania addytywnego i substraktywnego.

Webinar poprowadził dr Linas Jonušauskas, Chief Scientific Officer w Femtika.

Oferta usługowa dla Przemysłu 4.0

Andrzej Burgs, ceniony ekspert z zakresu organizacji produkcji i wdrażania standardów Przemysłu 4.0, wielokrotnie skutecznie oceniał możliwości rynku oraz określał potencjał stojący za wykorzystaniem druku 3D w przemyśle. Podczas webinaru dowiedzieliśmy się jak przeprowadzić wdrożenie kompleksowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwie. Porozmawialiśmy także o dofinansowaniach na rozwój oraz zaletach wynikających z wykorzystania innowacji w przemyśle.

Webinar poprowadził Andrzej Burgs, CEO w Sygnis New Technologies.

Obrazowanie jednocząsteczkowe na wyciągnięcie ręki

Podczas webinaru poznaliśmy pierwszy na świecie mikroskop super-rozdzielczy do obrazowania pojedynczych cząstek. Nanoimager to kompaktowy i niedrogi mikroskop, który oferuje analizę ilościową w mikroskopii super-rozdzielczej (dSTORM i PALM), śledzenia pojedynczych cząstek (SPT) i śledzenia pojedynczych cząstek FRET (smFRET). Nanoimager zapewnia niezrównaną stabilność i elastyczność do pracy w każdym środowisku laboratoryjnym, nie wymaga ciemnego pomieszczenia czy stołu optycznego. Dzięki wysokiej czułości i zintegrowanym protokołom Nanoimager pomaga naukowcom zająć się szeroką gamą zagadnień biologicznych, od scharakteryzowania kompleksów białkowych po lokalizowanie i śledzenie pojedynczych cząsteczek, pęcherzyków lub cząstek wirusowych w komórkach.

Wykład poprowadziła Siobhan King, Senior Applications Scientist w ONI.

Wysokosprawne tworzywa termoplastyczne w druku 3D – PEEK oraz CFR PEEK

Specjalistyczne materiały inżynierskie wykorzystywane w druku 3D umożliwiają szerokie spektrum aplikacji dzięki mechanicznym właściwościom dorównującym materiałom metalicznym. Jednak przetwarzanie tych tworzyw jest niezwykle wymagające i wiąże się z koniecznością użycia zaawansowanych technologicznie maszyn. Podczas webinaru zaprezentowane zostało zastosowanie tworzyw dedykowanych do drukarki 3D firmy Apium GmbH.

Webinar poprowadziła Monika Mazur, Application Engineer w Sygnis New Technologies.

Zastosowanie technologii układów wielonarządowych w testach bezpieczeństwa i skuteczności

Systemy mikrofizjologiczne pozwalają odtwarzać funkcje pełnione przez tkanki i narządy w organizmie człowieka na poziomie badań, zapewniając podstawę do ustanowienia kwalifikowanych testów przedklinicznych o zwiększonej mocy predykcyjnej. W pierwszej części wystąpienia przedstawione zostaną przykłady uznanych układów chipowych jednonarządowych, dwunarządowych oraz czteronarządowych.

Podczas webinaru zaprezentowana została uniwersalna platforma mikroprzepływowa Multi-Organ-Chip (MOC). Omówione zostały kwestie związane z zapewnieniem długoterminowej wydajności i akceptacji przemysłowej systemów mikrofizjologicznych. Podczas wystąpienia dowiedzieliśmy się jak zautomatyzować testy oparte na MOC jako solidnym narzędziu do testowania bezpieczeństwa i skuteczności kandydatów na leki.

Webinar poprowadził dr Reyk Horland, CEO w TissUse GmbH.

Jesteś ciekawy/a o czym będziemy rozmawiać podczas najbliższej edycji webinarów?

Sprawdź na stronie Wiedza ma Warstwy!