Wiedza ma Warstwy – edycja IV – webinary o nowych technologiach

Bezpłatne, otwarte webinary o nowych technologiach z zakresu druku 3D, biotechnologii, nanotechnologii i przemysłu 4.0

Jedną z idei przyświecających Sygnis jest popularyzacja nauki i profesjonalizacja wiedzy. Tak często, jak tylko możemy, bierzemy udział w wydarzeniach o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim, by opowiadać o możliwościach druku 3D, nowoczesnych rozwiązań w zakresie biotechnologii i nanotechnologii. Zależy nam na szerzeniu wiedzy i odpowiedniej komunikacji z opinią publiczną. Dlatego rozpoczęliśmy serię cyklicznych, darmowych webinarów, do których może dołączyć każda osoba zainteresowana technologiami. Każde ze spotkań dzielimy na trzy kategorie, z których każda dotyczy innego obszaru technologicznego.

Edycja IV

Podczas naszej czwartej edycji webinarów o nowych technologiach ugościliśmy ekspertów z firm: Fluigent Deutschland GmbH, Solaris Biotech i MTT Polska.

Przez cały rok będziemy prowadzić spotkania, które są otwarte i bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych. Podczas każdego z webinarów będzie można wysłuchać specjalistów z różnych dziedzin techniki, którzy opowiedzą o swoich badaniach, o swojej pracy, a także o zastosowaniach urządzeń. Znajdzie się również czas na serię pytań i odpowiedzi. Każdy może włączyć się do rozmowy i bezpośrednio porozmawiać z naukowcami, inżynierami i specjalistami nowych technologii.

Segmentacja i analiza obrazów bazująca na sztucznej inteligencji

Sztuczna Inteligencja znajduje coraz szersze zastosowanie nie tylko w dziedzinach technicznych, ale również w biologii i medycynie. Gotowe rozwiązania w postaci oprogramowania bazującego na algorytmach Uczenia Maszynowego nie tylko usprawniają, ale również obiektywizują badania naukowe.

W trakcie spotkania opowiedziano o dwóch różnych rozwiązaniach, które wykorzystują sztuczną inteligencję. AIVIA to oprogramowanie które umożliwia analizę obrazów niezależnie od rodzaju techniki mikroskopowej. Uzyskanie ilościowego wyniku możliwe jest za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Customy Vision to oprogramowanie dedykowane do obrazów medycznych (CT i MRI), które upraszcza proces konwersji skanów pacjenta do modeli 3D gotowych do wydruku.

Webinar poprowadziła Nikoletta Buczek, Application Engineer w Sygnis.

Jak stworzyć własne laboratorium w technologii FFF?

Zmiany, jakie przynosi nieustanne rozwijanie się rynku, wymagają poszukiwania nieszablonowych rozwiązań. Częściowa niezależność i skrócenie łańcucha dostaw dla wszelkiego rodzaju produktów jest jedną z możliwości, po którą może sięgnąć zarówno małe jak i duże przedsiębiorstwo. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu laboratorium 3D jesteśmy w stanie pozostać konkurencyjni i skuteczni.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się jak skutecznie skoordynować wdrożenia urządzeń w celu rozpoczęcia zharmonizowanej produkcji własnego filamentu oraz dobrać rozwiązania obejmujące technologie wytwarzania przyrostowego w zależności od indywidualnych potrzeb.

Webinar poprowadziła Monika Mazur, Application Engineer w Sygnis.

Przepływ segmentowy: mikrofluidyka kroplowa i powiązane zastosowania

Podczas webinaru przybliżone zostały zalety oraz wyzwania dotyczące prowadzenia eksperymentów związanych z mikrofluidyką bazującą na kroplach. W ramach wystąpienia zaprezentowana zostanie technologia Raydrop, która na bazie współprzepływu umożliwia generację kropli, emulsji oraz produkcję mikrocząstek.

Webinar poprowadził Simon Renard oraz Adam Meziane z Fluigent Deutschland GmbH.

Zastosowanie biodruku 3D w nauce i medycynie

Głównymi nadziejami związanymi z rozwojem biodruku 3D jest usunięcie modeli zwierzęcych z badań laboratoryjnych oraz tworzenie organów ludzkich do przeszczepu. Choć brzmi to jak odległa przyszłość, przełomy w dziedzinie biotechnologii następują z dnia na dzień. Podczas spotkania zaprezentujemy kluczowe osiągnięcia tej technologii.

Spotkanie poprowadził Grzegorz Kaszyński, VP Sales w Sygnis.

Produkcja biomateriałów oraz przegląd innych zastosowań bioreaktorów

Podczas webinaru zostały przedstawione przykłady różnych procesów, które można prowadzić przy użyciu bioreaktorów i fermentorów. Szczególną uwagę poświęcono na skalowanie oraz optymalizację hodowli komórkowych. Dokładniej omówiona zostanie produkcja biomateriałów, w szczególności bioplastiku. Dodatkowo zaprezentowane zostaną modułowe systemy stanowiące wydajne platformy stosowane w projektach R&D i podczas prac rozwojowych nad poszczególnymi produktami.

Wykład poprowadziła Giulia Casarini, Sales and Marketing Manager w Solaris Biotech.

Zastosowanie mikroreologii optycznej: od farmakologii do badań materiałowych

Podczas spotkania opowiedzieliśmy o mikroreologii optycznej i jej szerokim zastosowaniu m.in. w dziedzinach farmaceutycznych, ale również w laboratoriach materiałowych. Dokładna technika została omówiona na przykładzie pracy urządzenia Rheolab DWS od firmy LS Instruments.

Spotkanie poprowadziła Marta Robak, Application Engineer w Sygnis.

Zaufaj mi – jestem technologiem. O różnych poziomach współpracy z klientem i możliwościach produkcji

Podczas spotkania porozmawialiśmy o tym, co specjalista może ukształtować z pomysłu oraz jak trafnie odczytywać potrzeby klienta. Dowiedzieliśmy się dlaczego nie warto szukać metod wytwórczych i materiałów na własną rękę. Opowiedzieliśmy o obecnych możliwościach technologii przyrostowych z dokładnym spojrzeniem na ich opłacalność i zalety względem innych technik produkcji.

Spotkanie poprowadziła Ewelina Zaremba, Chief Technology Officer w Sygnis.

Wykorzystanie fotopolimerów i wosku w procesach odlewniczych

Żywice fotopolimerowe znajdują zastosowanie w przemyśle odlewniczym i jubilerskim. Na przykładzie żywic stosowanych w maszynach DWS poznaliśmy zastosowania takie, jak tworzenie form gumowych i silikonowych, a także właściwości żywic służących do odlewu bezpośredniego. Poznaliśmy różnice cechujące technologie SLA oraz UV LCD, z uwzględnieniem dokładności druku i odwzorowania detali. Podczas wystąpienia zaprezentowane zostały możliwości technologii MJP do druku z wosku na przykładzie innowacyjnej drukarki FlashForge WaxJet 400.

Webinar poprowadził Bartłomiej Jarkiewicz, General Manager w MTT Polska.

Jesteś ciekawy/a o czym będziemy rozmawiać podczas najbliższej edycji webinarów?

Sprawdź na stronie Wiedza ma Warstwy!