Nowoczesne technologie druku 3D dla branży obronnej – Sygnis na 30. edycji MSPO

W dobrze znanej przez nas przestrzeni Targów Kielce na ul. Zakładowej 1 w dniach 6-9 września 2022 uczestniczyliśmy w jubileuszowej, trzydziestej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Podczas tegorocznego Salonu prezentowaliśmy szereg rozwiązań, które oferują technologie addytywne dla branży zbrojeniowej i wojska. To nie tylko maszyny i druk 3D na liniach produkcyjnych, ale również nietuzinkowe rozwiązania na czas przerwanych łańcuchów dostaw,… a zresztą, przeczytajcie sami/same!

Rekordowe targi

Jak opisują sami organizatorzy, „Wydarzenie było pod każdym względem rekordowe. (…) Tegoroczny Salon zgromadził 613 wystawców z 33 krajów świata, w tym 312 firm polskich. Targi odwiedziło 60 delegacji z 39 państw, w tym osiem szczebla ministerialnego. Na MSPO 2022 pojawiło się 25 tysięcy gości z całego świata, kolejne 10,5 tysiąca odwiedziło Dzień Otwarty.”

Źródło: https://www.targikielce.pl/mspo

I faktycznie – zwiedzających było mnóstwo, rozmowy z nimi konkretne i merytoryczne, a oczekiwania względem technologii wysokie. Z rozmów z innymi wystawcami wynikało również, że druk 3D coraz częściej pojawia się jako rozwiązanie wykorzystywane na liniach produkcyjnych bardzo wielu podsektorów branży zbrojeniowej, co bardzo nas cieszy, ponieważ oznacza to wzrost znajomości rozwiązań z zakresu technologii addytywnych na rynku. Skutkuje to, oczywiście, wzrostem zainteresowania drukiem 3D i liczbą zamówień. My pokazaliśmy natomiast technologie i projekty nietypowe i jedyne w swoim rodzaju. O nich – już za chwilę. Na początek odrobina kontekstu.

Druk 3D na potrzeby wojska

Wykorzystanie technologii addytywnych w wojskowości stało się już standardem w armiach licznych państw. Druk 3D pozwala na uniezależnienie się od łańcuchów dostaw i produkcję spersonalizowaną, bez straty na jakości produkowanych części. Nic dziwnego zatem, że np. armia amerykańska tak często i tak chętnie sięga po rozwiązania z tej branży.

Maszyna InssTek w trakcie pracy.

Do tego typu zastosowań wykorzystuje się m.in. druk 3D z metalu w celu naprawy silników do F-16 (InssTek), zintegrowany software dla rozproszonych sieci produkcyjnych (3YOURMIND), by optymalizować zarządzanie procesami wytwórczymi, a także druk 3D modułowych tłumików do karabinów w technologii SLM. Użytek technologii addytywnych na potrzeby wojska nie jest zjawiskiem nowym, ale systematycznie ugruntowującym swoją pozycję w tej gałęzi przemysłu. Również i my sukcesywnie budujemy obecność autorskich rozwiązań wśród klientów właśnie z tej branży.

Rozwiązania Sygnis dla sektora zbrojeniowego

Na naszym stoisku zaprezentowaliśmy maszyny, przykłady realizacji, a także koncepcje przeznaczone dla sektora obronnego. Skupiliśmy się na polskich technologiach, pokazując, że rodzima myśl technologiczna może nie tylko konkurować z zagranicznymi producentami, ale niekiedy pokonywać ich pod względem kosztów, jakości i szybkości produkcji. Pokazywaliśmy wymierne korzyści płynące z cyfrowych repozytorium części zamiennych, mobilnych stanowisk do druku 3D blisko linii frontu stanowiących zaplecze działań operacyjnych, a także nowych koncepcji tworzenia aplikacji dotyczących np. transmisji danych czy oznaczeń optycznych.

Opowiadaliśmy dlaczego niedługo po wybuchu wojny w Ukrainie wysłaliśmy kilkadziesiąt drukarek 3D na zaplecze linii frontu i jak działają one do dziś na rzecz wojska ukraińskiego. Dzięki niesamowitej wszechstronności drukarek 3D, projekty wojskowe mogą powstawać na miejscu w bardzo krótkim czasie. Są to nie tylko prototypy do weryfikacji nowych koncepcji, ale przede wszystkim finalne, funkcjonalne elementy! Na nich wytwarzane są opaski uciskowe, akcesoria i magazynki do AK47, części do dronów – wszystko to w kilka pierwszych tygodni wojny. Pokazywaliśmy, w jaki sposób druk 3D może stanowić uniwersalny magazyn. Drukarki 3D pracują tam, gdzie są potrzebne – nie potrzebujemy już powierzchni magazynowych, ani nie ponosimy kosztów transportu. Produkujemy w danym miejscu i czasie tyle sztuk, ile potrzebujemy. Ograniczamy zaplecze logistyczne do minimum, dzięki czemu przyspieszamy działania operacyjne do maksimum.

Wśród prezentowanych przez nas rozwiązań znalazły się m.in.:

Autorski projekt opaski uciskowej

O naszym projekcie pisaliśmy szerzej w tym artykule, jednak warto wspomnieć, że na tegorocznym MSPO opaski prezentowaliśmy na żywo. Udowadnialiśmy ich wytrzymałość, potwierdzoną testami materiałowymi, wytrzymałościowymi, starzeniowymi przeprowadzonymi w Centrum Zaawansowanych Technologii UAM, a także testami polowymi, które przeprowadzali polscy i ukraińscy ratownicy medyczni posiadający doświadczenie bojowe, lekarze polowi IRCC i instruktorzy medycyny pola walki.

Dotychczas przekazaliśmy ponad 600 sztuk opasek uciskowych dla wojskowych i medyków. Wiemy, że nasze stazy sprawdziły się w boju i uratowały życie żołnierzy walczących w obwodzie chersońskim. Projekt drukowanej 3D opaski uciskowej trafił m.in. do oddziału „Kraken”, do paramedyków z Kijowa, do oddziałów na kierunkach Donieckim, Wołyńskim, Bachmuckim, Żytomyrskim i Rownowskim. Przekazaliśmy również kilkaset sztuk staz dla białoruskiego batalionu walczącego po stronie Ukrainy.

Przekazaliśmy ponad 600 sztuk opasek uciskowych dla ukraińskich wojskowych i medyków na froncie wschodnim.

Nasz projekt stazy został opracowany pod procesy wytwórcze w technologii druku 3D. Dzięki temu można je produkować w dowolnym miejscu i czasie, również bezpośrednio na zapleczach linii frontu.

Zmorph FAB – mutlitool do produkcji części zamiennych

Ta maszyna to prawdziwy szwajcarski scyzoryk polskiej produkcji dla wszystkich profesjonalistów pracujących w warsztatach, pracowniach i liniach produkcyjnych. Doskonale sprawdza się również do produkcji części zamiennych dla branży zbrojeniowej.

Multitool FAB firmy Zmorph

Zmorph FAB to inteligentny multitool pojedynczego lub podwójnego ekstrudera do druku 3D, profesjonalny stół roboczy CNC z prostym rozwiązaniem do montażu materiałów i cięcia np. aluminium, grawer i wytłaczarka do grubych past z szerokim potencjałem do zastosowań eksperymentalnych. Wszystkie te funkcjonalności zamknięte w jednej, uniwersalnej maszynie. Design maszyny został stworzony tak, by posiadała ona spore pole robocze (235 x 250 x 165 mm), ale w całości nie zajmowała dużo miejsca. Dzięki temu stanowi ona kompaktowe, mobilne urządzenie pokrywające kilka rodzajów technologii wytwarzania i obróbki części. Umieszczona na zapleczu linii frontu może z powodzeniem wspomagać walczące oddziały, tworząc potrzebne części zamienne lub projekty na ich potrzeby, w częściowym oderwaniu od dużych łańcuchów dostaw. Wpływa to na usprawnienie logistyki związanej ze strategią działań wojennych o charakterze mocno rozproszonym i zdecentralizowanym, uniezależniając pojedyncze jednostki w zakresie serwisu i naprawy.

Drukarka 3D FDM i500 autorstwa firmy Zmorph.

Inną drukarką polskiej produkcji od Zmorph jest i500. Ta drukarka 3D pracująca w technologii FDM pozwala na produkcję dużych części (pole robocze: 460 x 300 x 500 mm) z materiałów polimerowych. Kilka tego typu drukarek 3D, umieszczonych w pojeździe serwisowym podążającym za oddziałami, może tworzyć prawdziwie mobilne zaplecze produkcyjno-naprawcze dla oddziałów wojska. Wyobraźmy sobie jak bardzo możliwość wytwórstwa opasek uciskowych, peryskopów, magazynków i akcesoriów do karabinów, części zamiennych do czołgów i pojazdów opancerzonych uniezależniałaby jednostki na linii frontu i pozwalała zwiększyć ich efektywność i mobilność.

Rewolucyjne technologie dla komunikacji i wykrywania

Technologia Syglass (która podczas MSPO prezentowaliśmy w wersji 2.0) pozwala na tworzenie nowego typu wielomodowych kabli światłowodowych nowego typu do szybszej i bezpieczniejszej transmisji danych. Co więcej, dzięki wykorzystaniu tej technologii jesteśmy w stanie pominąć aż sześć etapów produkcji, które dotychczas musimy przejść, produkując preformy światłowodowe metodami tradycyjnymi. Z tymi etapami wiąże się również potrzeba zatrudnienia personelu i inwestycji w maszyny, które generują kolejne koszty. Technologia Syglass pozwala na optymalizację produkcji światłowodów i oszczędność na wielu jej etapach. Zastosowanie tej technologii w sektorze obronnym uwidoczni się najlepiej w dwóch segmentach: komunikacji i wykrywania.

Wydruk 3D ze szkła niskotemperaturowego w technologii Syglass.

W kwestii komunikacji warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze, technologia Syglass poprawia jakość transmisji, dzięki możliwości tworzenia parabolicznych kabli światłowodowych (GRIN). W zakresie średniej podczerwieni umożliwia generację superkontinuum jasnych, ultraszerokopasmowych źródeł światła. Ponadto, w odniesieniu do tematyki cyberbezpieczeństwa, zapewnia wytwórstwo zabezpieczonych sprzętowo kabli światłowodowych z konwerterem wiązki wirowej.

W kwestii technologii wykrywania zaś, wykorzystanie nanostrukturyzowanych soczewek na średnią podczerwień pozwala na detekcję obiektów i sygnałów w niedostępnych dotąd częstotliwościach. do Produkcja nowej jakości sensorów i czujników umożliwia tworzenie nowej generacji znaczników swój-obcy, co daje przewagę wykorzystującej je stronie w wyścigu zbrojeń.

Paweł Wiencław, kierownik projektu Syglass, wygłasza prezentację podczas warsztatów Photonics 4 Defence zorganizowaną przez PPTF podczas MSPO.

Reprezentantem technologii Syglass podczas targów był Paweł Wiencław, kierownik projektu Syglass. – Wzięliśmy udział w warsztatach Photonics 4 Defence zorganizowanych przez Polską Platformę Technologiczną Fotoniki, podczas których miałem przyjemność wygłosić prelekcję na temat naszej rewolucyjnej technologii druku 3D ze szkła niskotemperaturowego. Odbiór słuchaczy był bardzo pozytywny, a całe wydarzenie poskutkowało podpisaniem trzech nowych umów NDA, dzięki którym rozmawiamy bardziej szczegółowo o konkretnych aplikacjach tej technologii z klientami z sektora wojskowego – komentuje warsztaty Paweł Wiencław, kierownik projektu Syglass.

F-NIS – polska drukarka 3D do zastosowań specjalnych

Na targach prezentowaliśmy również maszynę F-NIS 23151 produkcji Sygnis pracującą w technologii DIW (Direct Ink Writing) z materiałami takimi, jak żywice, pasty i silikony. Drukarka ta zapewnia wsparcie w drukowaniu ceramik i silikonów czy elastomerów (np. różnego rodzaju uszczelek).

Maszyna umożliwia produkcję elementów o nietypowych, skomplikowanych geometriach i może stanowić wsparcie jako jeden z etapów mobilnej, rozproszonej sieci drukarek 3D, produkujących części na potrzeby wojska tam, gdzie jest to potrzebne. Bez niepotrzebnych kosztów transportu. Sama technologia druku 3D pozwala na wydruk tylko tylu części, ile faktycznie jest pożądane. A więc obniża koszty, skraca czas produkcji i odpowiada na konkretną potrzebę w danym momencie i w danym miejscu.

F-NIS 23151 sprawdzi się idealnie ponadto w laboratoriach chemicznych i materiałowych jako tzw. „gateway machine” dla wszystkich tych, którzy pracują nad nowymi materiałami, elastyczną robotyką, elastyczną elektroniką, uszczelkami czy izolatorami różnego rodzaju.

Technologia DMT dla druku 3D z metalu

Podczas tegorocznego MSPO prezentowaliśmy również maszynę i wydruki od południowokoreańskiego producenta drukarek 3D InssTek do druku z różnorodnych stopów metali. Ich głównymi klientami są instytuty, które zajmują się badaniem nowych stopów metali do aplikacji oraz wojsko koreańskie, które dzięki maszynom InssTek wykonuje czynności serwisowe silników lotniczych i czołgowych. W przypadku tego ostatniego zastosowania warto przypomnieć wymieniony przeze mnie wcześniej przykład naprawy silnika do samolotu F-16 czy chociażby naprawę silnika do czołgu K2.

Zainteresowany drukiem 3D z metalu? Zobacz: Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW wzbogacone o drukarkę 3D do metalu firmy Aconity3D GmbH

Maszyny południowokoreańskiego producenta InssTek pozwalają na wytwarzanie wytrzymałych metalowych części na potrzeby przemysłu obronnego. Drukarki 3D do metalu pracują w innowacyjnej technologii DMT (Direct Metal Tooling). Jako dystrybutorzy rozwiązań InssTek podczas tegorocznego MSPO opowiadaliśmy o zastosowaniach tej technologii i możliwościach dla polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Hardware, hardware – a gdzie software?

W prezentowanych przez nas rozwiązaniach nie zabrakło również rozwiązań software’owych. 3YOURMIND to niemiecka firma z polskim prezesem, Panem Aleksandrem Ciszkiem, która dostarcza software do oceny części (i ich zarządzania) pod kątem finalnej optymalizacji w procesach wytwórczych technologii addytywnych. Dodatkowo, programy 3YOURMIND pozwalają na stworzenie i zarządzanie biblioteką cyfrową, np. części zamiennych.

Źródło: https://www.3yourmind.com/news/3yourmind-helps-enable-secure-and-on-demand-distributed-manufacturing-network-for-the-us-navy

W lipcu 2021 roku firma 3YOURMIND otrzymała kontrakt od Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych na wdrożenie platform oprogramowania Agile ERP i MES z łącznością maszynową, umożliwiających stworzenie i zarządzenie globalną, rozproszoną siecią produkcyjną. To jeden z najlepszych przykładów w jaki sposób nie tylko druk 3D, ale również software obsługujący park maszynowy, potrafią zoptymalizować i usprawnić procesy produkcyjne w branży obronnej.

Przeczytaj również: [CASE STUDY] Druk 3D na pomoc noworodkom

Podsumujmy…

Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Dostawaliśmy pytania od tych najprostszych, czyli wydruków 3D z plastiku, części zamiennych, aż po zapytania o materiały i technologie zdolne do pracy w wysokich temperaturach w przestrzeni kosmicznej. Spektrum zróżnicowania tego, co interesowało Klientów, było bardzo szerokie. Dzięki temu, że na targach obecni byli nasi specjaliści z różnych dziedzin, mogliśmy nie tylko pokazać, co mamy na miejscu, ale też opowiedzieć o innych technologiach, które są w naszej ofercie, włącznie z usługą produkcji lub prototypowania na żądanie czy stworzenia wyspecjalizowanej maszyny dla konkretnego zastosowania w sytuacji, gdy żadna z maszyn dostępnych na rynku nie oferuje takich możliwości. Dysponujemy zasobami i umiejętnościami pozwalającymi nam odpowiedzieć na takie potrzeby.

Wystawa sprzętu wojskowego podczas 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

30. edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego to wydarzenie, na którym nie mogło zabraknąć Sygnis. Obecna sytuacja geopolityczna zapowiada rozwój sektora zbrojeniowego, w którym druk 3D może być prawdziwym game changer’em, wprowadzając nową jakość wytwórstwa i pozwalając na produkcję części bardziej zoptymalizowaną, bardziej mobilną, szybszą i tańszą, a co najważniejsze, uniezależnioną od dużych łańcuchów logistycznych. W dobie rozproszonego zarządzania technologie addytywne czują się jak ryba w wodzie. Warto nadmienić, że w trakcie targów i bezpośrednio po nich, wystawiliśmy ponad 40 ofert na zakup sprzętu wraz z wdrożeniem. Liczymy na dalszy rozwój tego sektora – podsumowuje Andrzej Burgs, Prezes Zarządu Sygnis S.A.

Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj nas na FB, Instagramie, LinkedIn lub Twitterze!